Çift terapisi neden önemlidir?

Evlilik ve Çift Terapisi Neden Değerlidir?

Bireyler, toplumsal, kültürel, ruhsal ve cinsel gereksinimleri nedeni ile kendilerine bir eş seçerler. “Kültürel” derken bu kavramın toplumdan topluma değişik hayat biçimlerini yansıttığını bilhassa vurgulamak isterim. Birtakım toplumlarda “evlilik birliği” olmadan çiftlerin tıpkı çatı altında olmaları aslı kabul görmezken; kimi toplumlarda bireyler taraflar yapılan tercihler müsamaha ile karşılanmaktadır.

Bireyler birlikte yaşamaya başladığında, sorumluluklarını paylaşma kelam konusu olduğunda ortalarında yaşadıkları çatışmaları-gerginlikleri aşamadıkları durumlarda “Çift Terapisine” muhtaçlık duyarlar.

Sıkıntılar kimi vakit neden çözülemez üzere görünür? İster aile, ister çift birlikteliği olsun, bireylerin problemlere bakış açıları doğal olarak farklı olacaktır. Burada Murray Bowen’in “Bowen Aile Terapisi” Kuramı değer taşımaktadır. “Bowen’in “Kuşaklararası Aile Terapisi” ailenin geçmişine olan vurgusuna karşın, şimdiye de vurgu yapılmaktadır.

Danışanlara kendilerinin aile kökeni olarak üç nesil öteye giderek bir genogrom oluşturmakla, genetik kodların tesirlerini görmeye yardımcı olunabileceği anlatılır. Ayrıyeten bireylerin sorunlara bakış açılarının kendi yaşadıkları köken ailelerden öğrendikleri modele bağlı olarak reaksiyon verdikleri, bu durumlarda da yaşadıkları sıkıntılarda tahlil bulamadıkları evresinde nerede tıkandıklarını görebilmeleri açısından Bowen Terapisi (genogram kullanımı) kıymet taşımaktadır.

Ailelerde çatışma, boşanma etabı üzere süreçlerde, terapi seanslarında çiftlerin problemlere bakış açısında bir farkındalık kazandırma hedeflenmektedir. Bireyler kimi vakit, ortalarındaki duygusal ilgiyi kesmeleri durumunda bağlantılar daha güzelmiş üzere görünebilir. Fakat problemler süreksiz olarak görmezden gelindiği için çözülmüş olmazlar. Terapi ortamında karşılıklı olarak yeni “iletişim hünerleri kazandırılarak” söylemek istedikleri iletisi tesirli bir halde birbirlerine iletebilme marifeti de kazanmaları sağlanır.

Çocuklu ailelerde de bireyler ortasında fizikî olarak bir çatışma yok üzere görülse de ortalarındaki psikolojik-duygusal gerginlik ve birbirlerinden uzak hissetme çocukları üzerinde de olumsuz tesir yapacağından çocukların ruh sıhhati açısından ziyan verici olmaktadır.

Memnun bir aile; memnun çocuklar, keyifli bireyler, keyifli bir toplum için terapistten dayanak almak değerli bir gereksinimdir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir