Doğal saç bakımı nasıl olmalı?

DOĞAL SAÇ BAKIMI
Sağlıklı saçlara sahip olmak için en değerli fonksiyon tertipli biçimde yıkanmaktır. Saçların fırçalanması ise dökülen saçları, kir ve tozları uzaklaştırıcı fonksiyon görmektedir. Saçın haftada en az bir ya da iki kere yıkanması gerekmektedir. Yağlı saçlar ise daha sık yıkanmalıdır lakin hergün saçın yıkanması ve şampuan kullanımı da sakıncalıdır. Saçlar pak su ile uygunca durulandıktan sonra kurutulmadan evvel nazik bir biçimde taranmalıdır. Saçların kurulanmasında yumuşak bir havlu kullanılmalıdır. Şayet sert bir havlu kullanılır ya da çok şiddetli ovulursa saçlar kırılabilir. Saçlar elektrikli kurutucularla kurutulabilir lakin kurutucunun saça çok yakın tutulmaması gerekmektedir. Zira kurutma makineleri saçı yakabilir.
Saçların yıkanması için kullanılan şampuanların içeriğini kolay çözünebilir özellikteki yağ eritici bir unsur oluşturmaktadır. Şampuanlara ayrıyeten koku, renk ve ağırlaştırıcı unsurlar eklenmektedir. Bu ek hususlar saçlı deride tahrişe yol açabilirler. Piyasada bulunan şampuanlarda kullanılan kimi hususlar allerjik tepkilere neden olabilir. Bu nedenle şampuan seçiminde, niteliği bilinmeyen hususlardan kaçınılmalıdır.
Saç tabanlarında kepek varsa, sık sık çok sıcak olmayan su ve sabunla yıkamak faydalı olabilir. Saçlar bol su ile güzelce durulandıktan sonra da kepeklenme önlenemiyorsa bir sıhhat kuruluşuna danışılmalıdır. Doktor önerisi dışında saçlar için faydalı olduğu ileri sürülen unsurlar inançlı olmayabilirler. Saç paklığında şahsî olarak kullanılan fırça ve taraklar sık aralıklarla sıcak sabunlu su ile yıkanmalı ve durulanmalıdır. Sıhhat faydası dışında saçların paklık ve nizamı, beşerler ortasındaki bağlantılarda ve kendini âlâ hissetmede tesiri olan olumlu dış görünüş açısından da kıymetlidir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir