İlişkilerde çatışmayı yönetme

Çatışma kaçınılmazdır. Kıymetli olan çatışmayı nasıl yönettiğimiz ve adil bir şekide nasıl çaba ettiğimizdir. Bu çaba için gereksinimimiz olan en değerli şey beynimizin akıllı kısmını mümkün olduğu kadar etkin tutmak olacaktır.

Beynimizi iki kısıma ayıracak olursak;

Birinci kısımı; daima güncellenen, üst beyin “akıllı beynimiz

İkinci kısım; onbinlerce yıldır hiç değişmemiş, hiç evrim geçirmemiş, “ilkel beynimiz”dir.

Çatışmaya bizi en çok sürükleyen taraf “ilkel beynimiz”dir. İlkel beynimiz, kendini müdafaaya yönelik olarak, düşünmeden ,aç gözlü, saldırgan ve kuşkucu bir yapıya sahip olabilir.

Beynimizin bu ilkel kısmı aslında bizim hayatta kalmamızı sağlayan, süratli çalışan kısmıdır. Savaş ya da kaç reaksiyonlarımızı harekete geçirir.

Akıllı beynimiz; mantık yürütür, huzuru korur, akıllı ol, pişman olacağın şeyler yapma diyerek, bir sonraki adımı ve olacakları düşünerek hareket etmemizi sağlar.

İlkel beynimizde olan evvel kendini koru mantığı, bizi müsamaha penceresinden çok çabuk çıkarabilir. Meğer çatışmaları kazan-kazan biçimiyle ele alma yeteneğine sahibiz. Çatışmayı yönetmek ve adil bir halde gayret etmek için en düzgün fırsatımız birbirimizi müsamaha penceresinde tutmakla olacaktır. Bunun içinse akıllı beynimizi daima çevrimiçi tutmamız gerekecektir.

Uzun istişarelerden sonra bile kararınızı verme müddetiniz bir an olacaktır. Bu kararın hakikat olanını yalnız akıllı aklımızın yardımıyla verebiliriz.

Pekala bu “akıllı” olan aklımızı nasıl etkin tutacağız?

Gözlerini kullan. İlkel beynin panzehiri olarak güvenlik ve samimiyeti iletmek için kullanılabilir. (Yüz yüze yahut gözgöze bakmadığınız yerlerde metin yahut bildiri yoluyla savaşmayın) bu benim çok üzerinde durduğum bir mevzu. Partnerinizle sessizce birbirinizin gözüne 3 dk bakın ( ne hissettiniz? vakit nasıl geçti? Notlar alın) birinci başta güç gelsede farklı hissedeceksiniz, bana itimadın.

Bir mevzuya sadık kalın. Hengamede bir mevzudan başkasına atladığınızda sis perdeleri oluşur. İlkel aklımız muhafazaya geçer, uyarılır ve savaşa hazırlanır.

Vücut lisanı. Bedeninizi nasıl kullandığınızdan emin olun. Ani hareketler ilkel aklımızı harekete geçirir ve savaşa hazırlar.

Kendinizin farkına varın ve gereken düzenlemeleri yapın. Derin nefesler alın kendinizin ve partnerinizin ne düşündüğüne ne hissettiğine odaklanın. Bunun için değişik düzenleme araçları kullanabilirsiniz.”Şu andan sonraki 10 dakika- 10 gün sonra söylediğim kelam yahut karşılık için ne düşüneceğim? Ne hissedeceğim? Sayının ehemmiyeti yok.” Değerli olan düşünerek akıllı beynimizden yardım talep etmek ve onu bahse dahil etmek.

Ses tonunuza dikkat edin. Konuşmanızda patlamalar, titremeler ve dalgalanmalar varsa müsamaha penceresinden dışarı çıkmaya yaklaştınız demektir.

Öfkemiz düzgün hissettirebilir lakin bize âlâ hizmet etmiyor. Genelde müsamaha penceresinin dışına çıkmamıza sebep oluyor. Orada kalabilmek için kendinizi düzenlemeye başlarken eşinize bunu iletin. Çok insan ortasından birbirinizi seçtiğinizi ve onu olduğu üzere sevebildiğinizi hatırlatın. Gözleriniz, sesiniz ve vücut lisanınız sizi desteklesin.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir