Obezite(şişmanlık) tedavisinde akupunkturun yerii

Obezite (şişmanlık) Akupunktur’un en yaygın kullanıldığı sorunların başında gelmektedir. Zayıflamak için kimi vakit mucize bir sistem olarak sunulan akupunktura kimi vakit da bu listelere uyarsam ben esasen kilo veririm akupunktura ne gerek var? halinde yaklaşılmaktadır.

Her iki yaklaşımda değerli yanlışlar içermektedir. Bir yandan Akupunktur bir mucize değildir. Öte yandan ise obezite ile boğuşmak zorunda olan hastaya davranış değişikliğinin yerleşmesi gereken başlangıç evresinde akupunkturun katkıları göz gerisi edilemeyecek kadar kıymetlidir.

Akupunktur, her şeyden evvel sindirim sisteminizin daha nizamlı çalışmasını sağlayacak örneğin kabızlık sorununuz varsa bunu giderecek, midenizde ekşime yanma yahut hazımsızlık varsa bunları ortadan kaldıracaktır.

Akupunktur, ömrünüzde hala var olan ve bu türlü önemli bir davranış değişikliği sırasında oluşacak olan gerilimi giderecek, kendinizi her vakit olduğundan daha sakin ve rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Bu da size birtakım davranışlarınızı yine gözden geçirip değiştirebilmeniz için imkan verecektir.

Akupunktur, bu süreçte doğal olarak aldığınız besin ölçüsü düşeceğinden beklenen açlık duygusu, mide kazıntısı ve halsizlik şikayetlerini giderecektir. Akupunktur, sıkça rastlanılan doktor denetimi dışında yapılan sıkı diyetlerle kilo alıp vermeler sonucunda yahut bir öteki nedenle yavaşlayan metabolizmanın hızlanmasını sağlayacaktır.

Akupunktur bu sorunları giderirken hastanın yapacağı; haftada bir sefer Akupunktur tedavisine nizamlı gitmek ve tabibinin tekliflerine uyarak sağlıklı bir formda kilo verirken beslenme ile ilgili yanlış davranışlarını kalıcı bir halde değiştirerek ömür uzunluğu sürecek hakikat alışkanlıkları edinmekten diğer bir şey olmayacaktır.

Sonuç olarak; obezite 21. yüzyılın şuurla çaba edilmesi gereken temel sıhhat sıkıntılarından biridir. Obezite tek başına ürettiği sorunların ötesinde bir çok sıhhat sorununa neden olmaktadır. Toplum içinde obezite ile gayret edebilecek dinamiklerin biri de akupunkturistlerdir. Obeziteye hakikat yaklaşmak şartı ile.

Prof.Dr.Kaya Özkuş

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir