Ruhsal travma

1. Travma nedir, Ne değildir?
2. Travmaya sebep olan olaylar nelerdir
3. Psikoterapistler ve psikanalistlerin Bu hususta görüşleri nelerdir(hanna Levenson James Masterson kenberg
4. Kuramların travma hakkında yaklaşımları nelerdir
5. Travma örnekleri
6. Post travmatik gerilim bozukluğuı ve travmanın birbirinden farkları ortak özellikleri nelerdir
7. Travmanın tedavi yaklaşımları nelerdir
8. Travma ruha neler yapar?
9. Tedavi metotları nelerdir?
10. Travma tedavisinde dikkat edilmesi gereken konular?
11. Travma tedavisinde süreç nasıl devam eder
12. Güzelleşmenin belirtileri nelerdir?
13. Ruhsal travmayı anlamak?
14. Travma Beyni Nasıl tesirler?
15. Günlük hayattaki travma örnekleri?
16. Husus hakkındaki yayınlar muharrirler kitaplar belgeseller
17. Aydınlatılan noktalar, Aydınlatılmayan yerler nelerdir?

Travma ani beklenmedik Olaylardır.

Travma dıştan gelir.

Beşerler Travmaya farklı yansılar verirler. Verdikleri reaksiyonlar Patolojinin kendisi değildir. Beşerler travmaya Nasıl reaksiyon verirler?

Beşerler travmadan nasıl etkilenirler?

Travmayı kolaylaştırıcı faktörler nelerdir?

Tüm canlılar doğarlar büyürler ve ölürler. Bu optimal Bir çizgidir. Doğal akışında herşey yeterli gittiğinde kişi Abraham Maslow ‘un kendini olgun insan yapma potansiyeline sahiptir.

Doğal akış insan yavrusunun inançta, sıcak, tesire reaksiyonun olduğu, genetik olarak sağlam, annenin ve babanın insan yavrusunun gereksinimlerini karşıladığı inanç hissinin olduğu uygun ortam demektir. Bu uygun ortam içerisinde İnsan yavrusu hayal dünyasını ve gerçek dünyayı anlayabilecek Hissedebilecek düşünebilecek hareket edebilecektir. Hayal dünyası varlıklı gerçek dünya ile uyumlu bir sürecin devam ettiği bir hayat kıssası yazacak kendiliği olacaktır.

Kendi sonlarını bilen, Kendini tanıyan, kendi hislerinin ve kendi bedeninin her an farkında olarak hayatı coşkulu, meraklı, sorgulayan, inançta, yaratıcı, Kendini seven, kendine güvenen, insanları seven ,insanlara güvenen Ve kendi emelleri hayalleri mefkureleri için sonuna kadar çalışan azim eden bir hayat yaratacaktır. Hayattaki pürüzler ve kolaylıkları anlayabilecek ve bunlarla kendi istediği hayatı kurabilecektir. Bu türlü bir insanın kendi ile bağı öbür beşerlerle alakası , öbür canlılar ile bağlantısı Ve Allahla ilgili bağı sağlıklı olacaktır.

Bu insanın çok zorlandığı ,yalnız kaldığı, yardıma gereksinimi olduğunda çarçabuk başka insanlardan yardım alabilecek, kendi kendine yardım edebilecek ve yaşadığı zorlukların üstesinden geleceğine inanacaktır. Çaresizlik içinde kıvranıp diğerlerinden bu olayı çözmelerini istemek yerine kendisinin bunun üstesinden nasıl geleceğini araştıran sorgulayan bir Kendilik yapısı olacaktır.

Kendi gerçeğini anlayabilen ve bunu anlatabilen bir marifete sahip olacaktır. Kendisi dışındaki dünyayı anladığı, gördüğü, hissettiği, istediği formda değil, her insanın farklı olduğunu, özelliklerinin farklı olduğunu, kapasitesinin farklı olduğunu anlayabilecek, hayatın gerçekliğini öğrenmeye açık olacaktır. Bu ölünceye kadar devam eden bir zenginleşmeye gidecektir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir