Addison Hastalığı Nedir- Belirtileri ve Tedavisi

0
81
addison hastalığı
Addison hastalığı – aynı zamanda primer adrenal yetmezlik veya hipoadrenalizm olarak da bilinir – adrenal bezlerin nadir görülen bir rahatsızlığıdır.

Addison hastalığı belirtileri nelerdir,  addison hastalığı bulaşıcımıdır?  addison hastalığı geçermi gibi sorular sürekli gelmekte ve addison hastalığı genetik midir gibi korkular yaşanmaktaıdr.. Addison hastalığı kimlerde görülür ve addison hastalığı nasıl anlaşılır gibi soruların yanıtları yazımızdadır.

Adrenal bezler böbreklerin üstüne oturan 2 küçük bezdir. 2 temel hormon üretirler: kortizol ve aldosteron.

Adrenal bez Addison hastalığında zarar görür, bu nedenle yeterli kortizol veya aldosteron üretmez.

İngiltere’deki yaklaşık 8.400 kişinin Addison hastalığı var. Her yaştan insanı etkileyebilir, ancak 30 ile 50 yaş arasında en yaygın olanıdır. Kadınlarda erkeklerden daha yaygındır.

Addison hastalığının erken dönem belirtileri, depresyon veya grip gibi diğer daha yaygın sağlık koşullarına benzer  . Yaşayabilirsiniz:

  • enerji veya motivasyon eksikliği (yorgunluk)
  • Kas Güçsüzlüğü
  • Düşük ruh hali
  • iştahsızlık ve kasıtsız kilo kaybı
  • artan susuzluk

Zamanla bu sorunlar daha ciddi hale gelebilir ve baş dönmesi, bayılma,  kramplar  ve yorgunluk gibi başka semptomlar yaşayabilirsiniz . Ayrıca, koyu tenli küçük alanlar veya koyu renkli dudaklar veya diş etleri de geliştirebilirsiniz.

Bu semptomlara daima Addison hastalığı neden olmamakla birlikte, GP’nizin araştırılması için görmeniz gerekir.

Hakkında daha fazlasını okuyun Addison hastalığı belirtileri  ve Addison hastalığı teşhis .

Addison Hastalığı Neden olur

Bu durum genellikle, bağışıklık sistemi ile ilgili bir problemin sonucudur; böylelikle adrenal bezin dış katmanına (adrenal korteks) saldırır, steroid hormonlarının aldosteron ve kortizol üretimini bozar. Bunun neden olduğu belli değil, ancak Birleşik Krallık’taki davaların% 70 ila% 90’ından sorumlu.

Diğer potansiyel nedenler arasında , Birleşik Krallık’ta nadir görülmesine rağmen, tüberküloz (TB) gibi adrenal bezlere zarar verebilecek durumlar bulunur  .

Addison hastalığının nedenleri hakkında daha fazla bilgi edinin .

Addison hastalığının tedavisi

Addison hastalığı, eksik olan hormonların yerine ilaçla tedavi edilir. Yaşamınızın geri kalanında ilacı almanız gerekecek.

Tedavi ile Addison hastalığı semptomları büyük ölçüde kontrol altına alınabilir. Hastalığı olan kişilerin çoğu normal bir ömre sahiptir ve kısıtlı bir şekilde aktif bir yaşam sürdürebilirler.

Bununla birlikte, Addison hastalığına sahip birçok kişi, yorgunluk izlerini yönetmeyi öğrenmeleri gerektiğini de bulurlar ve diyabet ya da rahatsız edici olmayan bir tiroid gibi sağlık koşulları olabilir  .

Addison hastalığı olan kişiler, adrenal kriz adı verilen ani belirtilerin kötüleşmesi riskinin sürekli farkında olmalıdır. Vücudunuzdaki kortizol seviyeleri önemli ölçüde düştüğünde bu olabilir.

Bir adrenal kriz tıbbi bir acil durumdur. Eğer tedavi edilmezse, ölümcül olabilir. Siz veya tanıdığınız biri Addison hastalığına sahipse ve ciddi belirtiler yaşıyorsa, ambulans için 112’yi arayın.

Addison hastalığının tedavisi hakkında daha fazla bilgi edinin .

Addison hakkında bilgi

Addison hastalığınız varsa, klinik ekibiniz sizinle ilgili bilgileri Ulusal Konjenital Anomali ve Nadir Hastalıklar Kayıt Servisi’ne (NCARDRS) iletecektir.

Bu, bilim insanlarının bu durumu önlemek ve tedavi etmek için daha iyi yollar aramasına yardımcı olur. İstediğiniz zaman kayıt listesinden çıkabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here