Amniyosentez nedir? Amniyosentezin Riskleri Nelerdir? Kimler yaptırmalı?

0
76
Amniyosentez
Amniyosentez, bebeğinizin Down’s, Edwards ‘ya da Patau sendromu gibi genetik ya da kromozomal bir durumu olup olmadığını kontrol etmek için verilebilecek bir testtir.Amniyon sıvısından küçük bir hücre numunesinin çıkarılmasını ve test edilmesini içerir – doğmamış bebeği rahimde (uterus) çevreleyen sıvı.

Amniyosentez önerildiğinde

Amniyosentez tüm hamile kadınlara önerilmemektedir – yalnızca bebeğinizin genetik bir durumu olma olasılığı daha yüksekse.

Bu olabilir çünkü:

  • doğum öncesi tarama testi Down sendromu ,  Edwards sendromuveya Patau sendromu gibi bir problem olabileceğini göstermiştir.
  • Bu problemlerle ilgili bir hamilelik geçirdiniz.
  • ailede orak hücre hastalığı ,  talasemi , kistik fibroz veya kas distrofisi gibi genetik bir durumunuz var ve bebeğinizde rutin ultrason taraması sırasında bir anormallik tespit edildi.

Eğer teklif edilirse, amniyosentez yaptırmak zorunda olmadığınızı hatırlamak önemlidir. İstediğinize karar vermek size kalmış.

Ebe veya doktorunuz sizinle testin içerdiği hakkında konuşacak ve karar vermenize yardımcı olmak için olası faydaların ve risklerin neler olduğunu size bildirecektir.

Amniyosentezin neden önerildiği ve buna sahip olup olmadığına karar verme hakkında daha fazla bilgi edinin .

Amniyosentez nasıl yapılır?

Amniyosentez genellikle gebeliğin 15. ve 20. haftaları arasında gerçekleştirilir, ancak gerekirse daha sonra olabilir.

Daha erken yapılabilir, ancak bu amniyosentezin komplikasyon riskini artırabilir  ve genellikle önlenir.

Test sırasında, karın duvarınızdan ultrason görüntüsü ile yönlendirilen uzun ve ince bir iğne yerleştirilir. İğne, fetüsü çevreleyen amniyotik kese geçer ve analiz için küçük bir amniyotik sıvı numunesi çıkarılır.

Bütün konsültasyon yaklaşık 30 dakika sürebilir, ancak testin kendisi genellikle yaklaşık 10 dakika sürer.

Amniyosentez genellikle ağrılı olmaktan çok rahatsız edici olarak tanımlanmaktadır. Bazı kadınlar , iğne çekildiğinde , dönem ağrısına benzer bir acı yaşadığını veya baskı hissettiğini açıklar  .

Amniyosentezde neler olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin .

Bunları da Okumalısın  KOAH Nedir? KOAH Belirtileri ve Tedavisi

Sonuçların alınıyor

Testin ilk sonuçları üç iş günü içerisinde hazır bulunmalı ve Down’s, Edwards ‘ya da Patau sendromunun keşfedilip keşfedilmediğini size söyleyecektir.

Nadir koşullar da test ediliyorsa, sonuçların geri gelmesi üç hafta veya daha uzun sürebilir.

Testiniz bebeğinizin genetik veya kromozomal bir rahatsızlığa sahip olduğunu gösteriyorsa, sonuçlar sizinle tam olarak tartışılacaktır. Amniyosentezin bulduğu koşulların çoğu için bir tedavi yoktur, bu nedenle seçeneklerinizi dikkatlice düşünmeniz gerekir.

Durumla ilgili bilgi toplarken hamileliğinize devam etmeyi seçebilir, böylece tamamen hazırlıklı olabilirsiniz veya fesih ( kürtaj ) yaptırmayıdüşünebilirsiniz .

Amniyosentezin sonuçları hakkında daha fazla bilgi edinin .

Amniyosentezin riskleri nelerdir?

Amniyosentez yaptırmaya karar vermeden önce, riskler ve olası komplikasyonlar sizinle tartışılacaktır.

Amniyosentez ile ilişkili başlıca risklerden biri düşük ilk 23 haftada gebeliğin kaybı olan. Bunun amniyosentezi olan kadınların% 0,5 – 1inde meydana geldiği tahmin edilmektedir.

İlk numuneyi doğru bir şekilde test etmek mümkün olmadığından enfeksiyon veya tekrar prosedürün alınması gerekliliği gibi başka riskler de vardır.

Amniyosentezin komplikasyonlara neden olma riski, hamileliğin 15. haftasından önce yapılırsa daha yüksektir, bu nedenle test sadece bu noktadan sonra yapılır.

Amniyosentezin olası komplikasyonları hakkında daha fazla bilgi edinin .

Alternatifler neler?

Amniyosentezin bir alternatifi koryon villus örneklemesi (CVS) adı verilen bir testtir . Bu, plasentadan küçük bir hücre numunesinin (annenin anne karnını ile doğmamış bebeğe bağlanan organ) test için çıkarıldığı yerdir.

Genellikle, hamileliğin 11. ve 14. haftaları arasında gerçekleştirilir, ancak gerektiğinde bundan daha sonra yapılabilir.

CVS ile düşük yapma riski, amniyosentez için düşük yapma riskine benzer. Ancak, test daha önce yapılabildiğinden, sonuçları değerlendirmek için daha fazla zamanınız olacaktır.

Bebeğinizde genetik veya kromozomal bir durumun aranması için test önerilirse, testi gerçekleştiren bir uzman farklı seçenekleri sizinle görüşebilir ve karar vermenize yardımcı olabilir.

Bunları da Okumalısın  Kıkırdak hasarı nedir? Diz Eklemi ve Kıkırdak Tedavisi
İlgili aramalar: amniyosentez iğnesi amniyosentez nedir amniyosentez komplikasyonları amniyosentez sonrası amniyosentez yaptıranlar testi amniyosentez anneye zarar verir mi amniyosentez bebeğe zarar verirmi bebeklerde amniyosentez sonucu negatif çıkanlar kaç günde çıkar amniyosentez down sendromu sonrası cinsel ilişki

Bir önceki yazımız olan Amnezi Nedir? Nasıl Oluşur? Ani Kısa Dönem Hafıza Kaybının Sebepleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here