Amputasyon Nedir Neden Nasıl Yapılır? Ampütasyon Tedavisi

0
105
Amputasyon

Amputasyon Nedir Neden Nasıl Yapılır? Ampütasyon Tedavisi Bir amputasyon kol veya bacak gibi vücudun bir kısmının cerrahi olarak çıkarılmasıdır.

Amputasyon nedir eviyeleri amputasyon çeşitleri amputasyon endikasyonları amputasyon rehabilitasyonu amputasyon komplikasyonları nelerdir gibi sorular sorulurken, amputasyon ameliyatı nasıl yapılır amputasyon ameliyatı kaç saat sürer amputasyon aletleri amputasyon cerrahisi gibi sorularda aklınıza gelmiştir muhtemelen…

Siz veya ailenizden birinin bir üyesi yakın zamanda ampute olmuşsa veya sahip olmak üzereyse, bu konu yararlı olabilir.

Amputasyona neden ihtiyaç duyulabilir?

Aşağıdaki durumlarda bir amputasyon gerekebilir:

 • Bacağında ciddi bir enfeksiyon var.
 • ekstremiteniz kangrenden etkilendi  (genellikle periferik arter hastalığı nedeniyle)
 • ezilme veya patlama yarası gibi uzuvunuzda ciddi travma var
 • uzuv deforme olmuş ve hareket ve fonksiyon sınırlı

Ameliyat öncesi değerlendirme

Acil bir amputasyona ihtiyacınız olmadıkça, en uygun amputasyon tipini ve rehabilitasyonunuzu etkileyebilecek herhangi bir faktörü belirlemek için ameliyattan önce tamamen değerlendirilirsiniz.

Değerlendirme şunları içermelidir:

 • ayrıntılı bir tıbbi muayene – fiziksel durumunuzu, beslenme durumunuzu, bağırsak ve mesane işlevinizi, kardiyovasküler sisteminizi (kalp, kan ve kan damarları) ve solunum sisteminizi (akciğerler ve hava yolları) değerlendirmek
 • sağlıklı uzuvunuzun durumunun ve fonksiyonunun bir değerlendirmesi – bir uzuvun çıkarılması kalan uzuv üzerinde ekstra zorlanma yaratabilir, bu nedenle sağlıklı uzuvlara dikkat etmek önemlidir
 • psikolojik değerlendirme – amputasyonun psikolojik ve duygusal etkisiyle ne kadar iyi başa çıkacağınızı ve ek desteğe ihtiyacınız olup olmadığını belirlemek için
 • evinizin, işinizin ve sosyal ortamlarınızın değerlendirmesi – başa çıkmanıza yardımcı olacak ilave hükümlerin gerekip gerekmediğini belirlemek için

Ayrıca ameliyat sonrası bakımınıza dahil olacak bir fizyoterapist ile tanışacaksınız. Bir protez uzmanı (protez uzuvlarında bir uzman) size protez uzuvların veya mevcut diğer cihazların türü ve işlevi hakkında bilgi verecektir.

Planlanmış bir amputasyon yaşıyorsanız, benzer bir amputasyon tipi olan biriyle konuşmayı güvence altına alabilirsiniz. Bakım ekibinizin bir üyesi sizi biriyle temasa geçirebilir.

Amputasyonlar nasıl yapılır?

Amputasyonlar genel anestezi altında  (bilinçsiz olduğunuz yerde) veya epidural anestezi  (vücudun alt yarısını uyuşturan) kullanarak yapılabilir.

Ekstremite çıkarıldıktan sonra, kalan ekstremitenin fonksiyonunu iyileştirmek ve komplikasyon riskini azaltmak için birkaç ek teknik kullanılabilir.

Bunlar, kalan uzuvlarınızdaki kemiğin kısaltılmasını ve düzleştirilmesini içerir, böylece yeterli miktarda yumuşak doku ve kasla kaplanır ve kalan uzuvunuzu güçlendirmek için kalan kası kemiklere dikmek (miyodez olarak bilinen bir teknik).

Amputasyondan sonra yaranız dikişlerle veya cerrahi zımbalarla kapatılacaktır. Bir bandajla kaplanacak ve herhangi bir fazla sıvıyı boşaltmak için cildinizin altına bir tüp yerleştirilebilir. Enfeksiyon riskini azaltmak için bandajın genellikle birkaç gün yerinde tutulması gerekir.

Bir amputasyondan sonra kurtarma

Ameliyattan sonra, koğuşta iyileşirken ilk birkaç gün boyunca maske ve sıvılardan bir damla su ile oksijen verilir.

Ameliyat sırasında idrarınızı boşaltmak için mesanenize küçük bir esnek tüp ( idrar sondası ) yerleştirilebilir. Bu, ameliyattan sonraki ilk birkaç gün boyunca tuvalete gitmek için endişelenmenize gerek olmayacağı anlamına gelir.

Operasyonun yeri ağrılı olabilir, bu yüzden ihtiyacınız olursa ağrı kesiciler verilecektir. Ağrı kesici çalışmıyorsa, daha büyük bir doza veya daha güçlü bir ağrı kesici gerekebileceğinden bakım ekibinize bir üyeye söyleyin. Ağrınızı azaltmaya yardımcı olmak için güdükünüzdeki sinirlere lokal anestezi sağlamak için küçük bir tüp kullanılabilir  .

Bunları da Okumalısın  Bebeklerde Reflü Belirtileri - Bebeklerde Reflü Nedenleri Nelerdir?

Fizyoterapistiniz, hastanede iyileşirken kan pıhtılaşmasınınönlenmesine ve kan akışınızı iyileştirmeye yardımcı olacak bazı egzersizler öğretecektir  .

Kompresyon giysiler

Ameliyattan sonra güdük şişmesi ( ödemi ) göreceksiniz . Bu normaldir ve taburcu olduktan sonra devam edebilir.

Bir kompresyon giysisinin kullanılması, şişmeye ve güdük şekline yardımcı olacaktır. Aynı zamanda hayalet ağrıyı azaltabilir ve uzvun desteklenmesine yardımcı olabilir.

Yaranız iyileştikten sonra size bir kompresyon giysisi verilir. Her gün giyilmelidir, fakat yatmadan önce alınmalıdır. Düzenli olarak yıkanması gereken en az iki giysi verilmelidir.

Rehabilitasyon

Fiziksel rehabilitasyon iyileşme sürecinin önemli bir parçasıdır. Uzun, zor ve sinir bozucu bir süreç olabilir, ancak sebat etmek önemlidir. Rehabilitasyondan sonra, işe ve diğer faaliyetlere geri dönebilmelisiniz.

Rehabilitasyon programınız kişisel ihtiyaç ve gereksinimlerinize göre uyarlanacak ve normal faaliyetlerinizin mümkün olduğunca çoğunu gerçekleştirmenize izin verecek.

Rehabilitasyondan ne elde etmek istediğinizi sizinle tartışacak olan fizyoterapistler ve mesleki terapistler ile yakın çalışacaksınız, böylece bazı gerçekçi hedefler belirlenebilir.

Rehabilitasyon programınız genellikle ameliyattan sonraki birkaç gün içinde başlayacak, uzanırken veya otururken yapabileceğiniz basit egzersizlerden başlayacaktır. Bir bacak amputasyonunuz varsa, tekerlekli sandalye kullanarak mümkün olan en kısa sürede hareket etmeniz teşvik edilecektir.

Yatağınızdan tekerlekli sandalyeye nasıl gireceğiniz gibi, daha kolay hareket etmenize yardımcı olmak için “transfer teknikleri” de öğretilecektir.

Yaranız iyileşmeye başladığında, hareket kabiliyetinizi ve kas gücünüzü korumanıza yardımcı olmak için hastane spor salonunda fizyoterapistle birlikte bir egzersiz programı üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz.

Bir protez uzuvunuz varsa (aşağıya bakınız), fizyoterapistiniz size nasıl kullanılacağını öğretecektir – örneğin, bir protez bacağında yürümeyi ya da bir protez eliyle tutmayı.

Eve gitmek ve takip

Eve gitmeden önce harcayacağınız süre, sahip olduğunuz amputasyon tipine ve genel sağlık durumunuza bağlı olacaktır.

Hastaneden taburcu edilmeden önce, mesleki bir terapist, ev ortamınızın daha erişilebilir hale getirilmesi için uyarlanması gerekip gerekmediğini görmek için sizi evde ziyaret etmek üzere ayarlayabilir.

Örneğin, tekerlekli sandalye rampasına veya merdiven asansörüne ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu tür değişikliklerin yapılması gerekiyorsa, sorun yerel sosyal hizmetler departmanınıza yönlendirilebilir. Hareketlilik, tekerlekli sandalyeler ve scooter’lar  ile bakım ve destek ihtiyaçlarınızı değerlendirerek okuyun .

Bir protez uzuv ile donatılmadan önce birkaç ay sürebilir (eğer biri için uygunsa), bu nedenle daha düşük bir uzuv amputasyonunuz varsa, etrafta dolaşmanıza yardımcı olacak bir tekerlekli sandalye verilebilir.

Muhtemelen, evde ne kadar iyi başa çıkabildiğinizi ve ek yardım, destek veya donanım gerekip gerekmediğini tartışmak için taburcu olduktan birkaç hafta sonra bir takip randevusuna gitmeniz gerekecektir.

Randevunuzda, hem sağlık profesyonellerinden hem de amputasyonla yaşayan insanlardan oluşan en yakın amputee destek grubunuzun detayları da verilebilir.

Protez

Bir amputasyondan sonra, protez bir uzuv takılmış olabilir.

Protez uzuvlar ampütasyonu olan herkes için uygun değildir, çünkü kapsamlı bir fizyoterapi ve rehabilitasyon kursu  gereklidir (aşağıya bakınız).

Protez bir uzuv ile hayatın ayarlanması çok fazla enerji alır çünkü ampute uzuvdaki kas ve kemik kaybını telafi etmeniz gerekir.

Bu nedenle zayıf insanlar veya kalp hastalığı gibi ciddi sağlık durumları olanlar protez uzuv için uygun olmayabilir.

Protez bir uzvunuz varsa, sizin için önerilen uzuv tipi aşağıdakilere bağlıdır:

 • Sahip olduğun amputasyon türü
 • ekstremitenin kalan bölümünde kas kuvveti miktarı
 • genel sağlık durumunuz
 • protez uzuvunun gerçekleştirmesi beklenen görevler
 • Uzuvun olabildiğince gerçekçi görünmesini isteyip istemediğiniz ya da işlevle daha fazla ilgilenip ilgilenmediğiniz

Protez uzuv kullanmanın zorlanmasına dayanmanın zor olacağını düşünürseniz, tamamen kozmetik bir uzuv tavsiye edilebilir. Bu gerçek bir uzuv gibi görünen bir uzuvdur, ancak kullanılamaz.

Bunları da Okumalısın  Başparmak çıkıntısı (bunyon) nedir? Nasıl tedavi edilir?

Hem fiziksel olarak gerçekçi hem de işlevsel olan bir protez uzuv olması mümkündür, ancak ikisi arasında bir uzlaşma unsuru olması gerekebilir.

Protez bir uzuv takılmış olarak hazırlanıyor

Protez uzuv size uygunsa, hala protez için hazırlanmak için hastanedeyken bir aktivite programına başlayacaksınız.

Bir protez uzuv takılmadan önce, güdüklerinizi saran cilt daha az hassas hale getirilebilir (duyarsızlaştırma olarak bilinir). Bu, protezin daha rahat giyilmesini sağlar.

Cilt duyarsızlaşması aşağıdaki adımları içerir:

 • cildi nazikçe bir yüz beziyle hafifçe vurarak
 • şişmeyi azaltmak ve güdük içinde ve çevresinde sıvı birikmesini önlemek için sıkıştırma bandajları kullanmak
 • Aşırı yara izi oluşmasını önlemek için cildinizin kemiğinin etrafına sürtünmesi ve çekilmesi

Fizyoterapistiniz kalan bacaklarınızdaki kasları güçlendirmek ve genel enerji seviyenizi iyileştirmek için size çeşitli egzersizler öğretecektir, böylece yapay bir uzuvun talepleriyle daha iyi başa çıkabilirsiniz.

Bölgenizde neyin mevcut olduğuna bağlı olarak, bir protez uzmanına (protez uzuvlarında uzman olan) ilk randevunuzu almadan birkaç ay geçebilir.

Kesilmiş uzvun bakımı

Tahriş olma veya enfekte olma riskini azaltmak için kesikyüzeyindeki cildi temiz tutmak çok önemlidir.

Güdüklerinizi günde en az bir kere (sıcak havalarda daha sık) hafif, kokusuz sabun ve ılık suyla yıkayın ve dikkatlice kurutun.

Protez uzuvunuz varsa, soketi sabun ve ılık su kullanarak düzenli olarak temizlemelisiniz.

Banyo yaparken, güdüklerinizi uzun süre suya batırılmış halde bırakmaktan kaçının çünkü su, güdük üzerindeki cildi yumuşatarak yaralanmalara karşı daha savunmasız hale gelir.

Cildiniz kurursa, yatmadan önce veya protezinizi takmadığınızda nemlendirici bir krem ​​kullanın.

Bazı insanlar güdüklerine bir veya daha fazla çorap taktığını bulur ve terlemeyi emer ve cilt tahrişini azaltır. Şişlik azaldıkça güdükünüzün boyutu değişebilir, bu nedenle kullanmanız gereken çorap sayısı değişebilir. Çorapları her gün değiştirmelisin.

Güdüklerinizi her gün dikkatlice kontrol edin, örneğin:

 • Sıcak, kırmızı ve yumuşak cilt
 • sıvı veya irin tahliyesi
 • şişme artıyor

Bir cilt enfeksiyonu olabileceğini düşünüyorsanız, tavsiye için bakım ekibinize başvurun.

Kalan uzvun bakımı

Bir bacağı veya ayağını kesdikten sonra, kalan “iyi” bacağınıza ve ayağınıza zarar vermekten kaçınmak çok önemlidir, özellikle amputasyonunuz diyabet nedeniyle gerekliyse . Kalan bacağınız ve ayağınız da risk altında olabilir.

Uygun olmayan ayakkabı giymekten kaçının ve bir pediatrist gibi uygun şekilde eğitilmiş bir sağlık uzmanının, kalan ayağınızın bakımıyla ilgilenmesini sağlayın. Ayrıca ayak bakım ekibi tarafından ayağınızın düzenli olarak gözden geçirilmesi önerilmelidir.

Diyabet ve ayak bakımı hakkında daha fazla bilgi edinin .

Komplikasyonlar

Her tür ameliyat gibi, bir amputasyon komplikasyon riski taşır. Ayrıca, doğrudan bir uzuv kaybıyla ilgili ek problem riski taşır.

Yaşınız, sahip olduğunuz amputasyon türü ve genel sağlığınız gibi amputasyondan kaynaklanan komplikasyon riskini etkileyen bir dizi faktör vardır.

Planlanan amputasyonlarda ciddi komplikasyon riski, acil amputasyonlardan daha düşüktür.

Ampütasyona sahip olmakla ilişkili komplikasyonlar:

 • kalp komplikasyonları –  kalp krizi gibi
 • derin ven trombozu (DVT)
 • yavaş yara iyileşmesi ve yara enfeksiyonu
 • zatürree
 • güdük ve “hayalet uzuv” ağrı

Bazı durumlarda, gelişen sorunları düzeltmek veya ağrıyı hafifletmek için daha fazla ameliyat gerekebilir. Örneğin, eğer nöromların (kalınlaşmış sinir dokusu) ağrıya neden olduğu düşünülürse, etkilenen sinir kümesinin çıkarılması gerekebilir.

hayalet uzuv ağrısı

Ampütasyona sahip olan birçok kişi bir miktar güdük ağrısı veya “hayalet bacak” ağrısı yaşar.

Fantom uzuv hisleri, ampute uzuvdan geliyor gibi görünen duyumlardır. Bazen, bunlar ağrılı olabilir (hayalet bacak ağrısı).

“Hayalet” terimi, acı veren belirtilerin hayali olduğu anlamına gelmez. Fantom uzuv ağrısı, sinir sinyallerinin beyne nasıl iletildiğini incelemek için beyin görüntüleme taramaları kullanılarak doğrulanmış olan gerçek bir olgudur.

Bunları da Okumalısın  Kalp Kateterizasyonu ve Anjiyografisi - Koroner Anjiyografi

Fantom uzuv ağrısının semptomları hafif ila şiddetli olabilir. Bazı insanlar, elektrik çarpmasına benzer, birkaç saniye süren hafif bir ağrı kısa “flaş” ı tanımladılar. Diğerleri sürekli şiddetli ağrı tanımladılar.

Güdük ağrısının, güdük protez uzuvya dokunduğu ovalama veya yaralar, ameliyat sırasındaki sinir hasarı ve nöromların gelişmesi gibi birçok farklı nedeni olabilir.

hayalet uzuv ağrısını tedavi etmek

Güdük ve hayalet bacak ağrısı genellikle zamanla iyileşir, ancak semptomları hafifletmek için tedaviler mevcuttur.

İlaçlar

Ağrıyı hafifletmek için kullanılabilecek ilaçlar:

 • steroidal olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) – ibuprofengibi
 • antikonvülsanlar – karbamazepin veya gabapentin gibi
 • antidepresanlar  – amitriptilin veya nortriptilin gibi (bu ilaçlar doğrudan bacağınızdaki sinirler üzerinde çalışır)
 • opioidler – kodein veya morfin gibi
 • kortikosteroid  veya  lokal anestezik enjeksiyonlar

Kendi kendine yardım önlemleri ve tamamlayıcı tedavi

Bazı insanlarda ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilecek birkaç invaziv olmayan teknik vardır. İçerirler:

 • protezinizin formunu kontrol etmek ve daha rahat hissetmek için ayarlamalar yapmak
 • ekstremitenize ısı veya soğuk uygulamak, örneğin ısı veya buz paketleri, ovalar ve kremler kullanmak gibi
 • masaj – dolaşımını artırmak ve kasları uyarmak için
 • akupunktur – sinir sistemini uyardığı ve ağrıyı hafiflettiği düşünülüyor
 • transkütanöz elektriksel sinir stimülasyonu (TENS) – ağrı sinyallerini engellemek veya azaltmak için vücudunuzun etkilenen bölgesine elektriksel darbeler iletmek için küçük, pille çalışan bir cihazın kullanıldığı yerde
 • zihinsel imgeleme (aşağıya bakınız)

Araştırmalar, günde 40 dakika harcayan kişilerin, “parmaklarını” uzatmak veya “ayak parmaklarını” toplamak gibi hayalet uzuvlarını kullanmayı hayal ettiklerini, ağrı semptomlarında bir azalma yaşadıklarını göstermiştir.

Bu, hayali uzuv ağrısının merkezi teorisi ile ilişkili olabilir (beynin ampute uzuvdan geri bildirim almak istediği) ve bu zihinsel alıştırmalar bu eksik geri beslemede etkili bir ikame sağlayabilir.

Ayna görsel geribildirimi olarak bilinen diğer bir teknik, diğer uzuvun bir yansımasını oluşturmak için bir ayna kullanılmasını içerir. Bazı insanlar, diğer uzuvlarını çalıştırmanın ve hareket ettirmenin, ağrının hayalet bir uzuvdan kurtulmasına yardımcı olabileceğini fark eder.

Amputasyonun psikolojik etkisi

Bir uzuv kaybı, ciddi bir psikolojik etkiye sahip olabilir. Ampütasyona sahip olan birçok kişi, sevilen birinin ölümünü deneyimlemeye benzer şekilde, keder ve kayıtsızlık gibi duyguları hissettiğini rapor eder.

Bir amputasyonun psikolojik etkisiyle ilgili terimlerle gelmek, genellikle fiziksel taleplerle baş etmek kadar önemlidir.

Ampütasyona sahip olmak, üç ana nedenden ötürü ciddi bir psikolojik etkiye sahip olabilir:

 • ampute uzuvdan gelen his kaybı ile baş etmek zorundasın
 • ampute uzuvdan fonksiyon kaybı ile başa çıkmak zorunda
 • beden imajı ve diğer insanların beden imajınızı algılayışınız değişti

Olumsuz düşünceler ve duygular bir amputasyondan sonra yaygındır. Bu özellikle acil durum amputasyonuna sahip kişilerde geçerlidir, çünkü ameliyatın etkilerine zihinsel olarak hazırlanmak için zamanları yoktur.

Bir amputasyondan sonra insanların yaşadığı genel olumsuz duygular ve düşünceler şunlardır:

 • depresyon
 • kaygı
 • reddetme ( yaşama uyum sağlamak için fizyoterapiye sahip olma gibi değişiklikler yapmaları gerektiğini kabul etmeyi reddetme  )
 • keder
 • intihar hissi

Travma sonucu amputasyonu olan insanlar (özellikle silahlı kuvvetlerin üyeleri) ayrıca travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) geliştirme riski de taşımaktadır .

Özellikle depresyonda ya da intiharda hissediyorsanız, düşünceleriniz ve duygularınız hakkında bakım ekibinizle konuşun. Ampütasyon yaptıktan sonra başa çıkma kabiliyetinizi geliştirmek için antidepresanlar veya danışmanlık gibi ek tedavilere ihtiyacınız olabilir  .

Yardım ve Destek

Bir uzuv kesilmiş olması gerektiğini söylemek, yıkıcı ve korkutucu bir deneyim olabilir. Bir amputasyondan sonra hayatı ayarlamak zor olabilir, ancak birçok insan uyum sağlamayı başardıktan sonra iyi bir yaşam kalitesinden zevk alır.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here