Avangart Moda Nedir?

1
138
Avangart Moda
Avangart Moda

Avangart Moda Nedir? Avantgart Fransızca kökenli bir kelimedir. Bu kelime bir ordu kavramdır ve “öncü birlik” manasına gelmektedir. Farklı alanlarda da kullanımı olduğu için kelime anlamı değişkenlik göstermiştir. Avantgart kavramı kültür ve sanat alanlarında kullanılır. Bu alanlarla da ki tanımları yenilikçi ve deneysel işlerdir. Ayrıca avangart elbise modelleri avangart ne demek avangart erkek giyim avangart mobilya ne demek fütüristik giyim avangart elbiseler gibi bir çok değişik varyasyon mevcuttur.

Avangart Moda Kıyafette Avantgart Akımı

Moda dünyasındaki bu akımın tanımı; avantgart moda günlük yaşamda giyilebilir olmayan, sıra dışı malzemelerden yapılan farklı ve alışılagelmedik tasarım kıyafetler olarak hazırlanan ürünleri temsil eder. Bu moda akımının en çok tanınan tasarımcılar; Yohji Yamamoto, Alexander McQueen, Rick Owens ve Gareth Pugh’ dur.

Avangart Moda Örnekleri

Avangart Moda Nedir
Avangart Moda Nedir

Bu tasarımcıların çizdikleri kıyafetler, aksesuarlar ve ayakkabılar özel moda defilelerinde mankenler aracılığı ile sergilenmekte ve bazı tasarımlar ünlü moda şehirlerinde yüksek fiyatlarla alıcı bulabilmektedir. Normal şartlarda günlük yaşamda giyilmesi zor olan bu tarz kıyafetlerin üzerinde değişiklikler yaparak giyilebilir avantgart kıyafetlerde üretilmiştir.

Avangart Moda Mobilyalarda Avantgart Akımı

Avantgart moda yalnızca kıyafet, ayakkabı ve aksesuar üzerine üretimi olan bir moda akımı değildir. Bu akım mobilyalarda da kullanmıştır. Kabul görmüş mobilya kalıbını yıkıp, farklı ve değişik standartlardaki üretimleri amaç edinmiştir. Avantgart(avangarde) mobilya üretimindeki en önemli hususlar; konfor ve şıklıktır. Eski mobilya kalıbına günümüz trendleri eklenerek ortaya çıkarılar ürünler son zamanların en çok dikkat çeken ve tercih edilen üretimleridir.

Avangart Moda Akımının Özeti

Özetlemek gerekirse Avantgart moda; asimetrik kesimlerin veya yapıların kullandığı, farklı malzemelerin bir araya getirilmesiyle oluşturulan giyimde farklılığı mobilyada ise konfor ve şıklığı amaç edinen moda akımıdır.

Bunları da Okumalısın  Kış Modası Ekose Desen Modelleri

[Toplam:2    Ortalama:5/5]

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here