Kategoriler Sağlık

Beden Algı (Dismorfik) Bozukluğu Nedir? Beden Dismorfik Bozukluk Tedavisi

Vücut dismorfik bozukluğu (Beden Dismorfik Bozukluk) veya vücut dismorfisi, bir kişinin görünüşündeki kusurlar için endişe duyması için çok fazla zaman harcadığı zihinsel bir sağlık durumudur. Bu kusurlar genellikle başkaları tarafından farkedilmez.

Her yaştan insan Beden Dismorfik Bozukluk’ye sahip olabilir, ancak en çok gençler ve genç yetişkinlerde görülür. Hem erkekleri hem de kadınları etkiler.

Beden Dismorfik Bozukluk’a sahip olmak, boşuna veya kendi takıntılı olduğun anlamına gelmez. Çok üzücü olabilir ve yaşamınız üzerinde büyük bir etkisi olabilir.

Beden Dismorfik Bozukluk belirtileri

Aşağıdaki durumlarda Beden Dismorfik Bozukluk’a sahip olabilirsiniz:

 • Vücudunuzun belirli bir alanı hakkında özellikle endişelenmek (özellikle yüzünüzü)
 • bakışınızı diğer insanlarınkiyle karşılaştırarak çok zaman harcayın
 • aynalara kendinize bakın ya da aynalardan tamamen kaçının
 • Kusurları gizlemek için çok çaba sarf edin; örneğin, saçınızı taramak, makyaj uygulamak veya kıyafet seçmek için uzun zaman harcayarak
 • cildinizi “pürüzsüz” yapmak için seçin

Beden Dismorfik Bozukluk iş, sosyal yaşam ve ilişkileriniz de dahil olmak üzere günlük yaşamınızı ciddi şekilde etkileyebilir. Beden Dismorfik Bozukluk ayrıca depresyona , kendine zarar verebilir ve hatta intihar düşüncelerine yol açabilir .

Beden Dismorfik Bozukluk için yardım alma

Beden Dismorfik Bozukluk’nuz olduğunu düşünüyorsanız doktorunuzu ziyaret etmelisiniz.

Muhtemelen belirtileriniz ve hayatınızı nasıl etkiledikleriyle ilgili birkaç soru soracaklardır. Ayrıca, kendinize zarar verme konusunda herhangi bir fikriniz olup olmadığını da sorabilirler.

Doktorunuz sizi daha ileri değerlendirme ve tedavi için bir ruh sağlığı uzmanına yönlendirebilir veya doktorunuzla tedavi olabilirsiniz.

Beden Dismorfik Bozukluk için yardım istemek çok zor olabilir, ancak utanılacak veya utanacak bir şeyinizin olmadığını hatırlamak önemlidir. Yardım istemek önemlidir çünkü semptomlarınız muhtemelen tedavi olmadan kaybolmaz ve daha da kötüye gidebilir.

Beden Dismorfik Bozukluk için tedaviler

BDB’nin semptomları tedavi ile iyileşebilir.

 • Göreceli olarak hafif Beden Dismorfik Bozukluk semptomlarınız varsa, kendi başınıza veya bir grupta olan bilişsel davranışçı terapi (CBT)adı verilen bir tür konuşma terapisine yönlendirilmelisiniz
 • Orta derecede Beden Dismorfik Bozukluk semptomlarınız varsa CBT veya seçici serotonin geri alım inhibitörü (SSRI) olarakadlandırılan bir çeşit antidepresan ilaç önerilmelidir.
 • Beden Dismorfik Bozukluk’den daha ciddi semptomlarınız varsa veya diğer tedaviler işe yaramıyorsa, SSRI ile birlikte TCMB teklif edilmeli

Bilişsel davranışçı terapi (CBT)

BDT, düşünce ve davranış şeklinizi değiştirerek Beden Dismorfik Bozukluk semptomlarınızı yönetmenize yardımcı olabilir. Belirtilerinizi neyin tetiklediğini öğrenmenize yardımcı olur ve size alışkanlıklarınız hakkında düşünmenin ve onlarla başa çıkmanın farklı yollarını öğretir. Siz ve terapistiniz, terapinin amaçları üzerinde hemfikir olacak ve onlara ulaşmak için birlikte çalışacaksınız.

Beden Dismorfik Bozukluku tedavi etmek için CBT genellikle maruz kalma ve yanıt önleme (ERP) olarak bilinen bir teknik içerecektir. Bu, normalde görünüşünüz hakkında takıntılı olarak düşünmenizi ve endişeli hissetmenizi sağlayacak durumlarla yavaş yavaş yüzleşmeyi içerir. Terapistiniz, bu durumlarda duygularınızla başa çıkmanın başka yollarını bulmanıza yardımcı olacaktır, böylece zamanla kendi kendinize bilinçli veya korkmuş hissetmeden onlarla başa çıkabilirsiniz.

Ayrıca size evde okumak için bazı kendi kendine yardım bilgileri verilebilir ve TCMB’nize semptomlarınıza bağlı olarak grup çalışması yapılabilir.

Çocuklar ve gençler için TCMB, genellikle aile üyelerini veya bakıcılarını da içerecektir.

Seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar)

SSRI’lar bir antidepresan türüdür . Çok sayıda farklı SSRI vardır, ancak Beden Dismorfik Bozukluk’yi tedavi etmek için en yaygın kullanılana fluoksetin adı verilir .

SSRI’ların BDB semptomları üzerinde bir etkisi olması 12 hafta kadar sürebilir. Sizin için çalışırlarsa, muhtemelen semptomlarınızı daha da iyileştirmek ve geri gelmelerini durdurmak için birkaç ay boyunca almaya devam etmeniz istenecektir.

SSRI’ları almanın bazı yaygın yan etkileri vardır , ancak bunlar genellikle birkaç hafta içinde geçer. Doktorunuz ilk birkaç hafta boyunca size yakından bakacaktır. Kendinizi özellikle endişeli veya duygusal hissediyorsanız ya da kendinize zarar verme düşünceleriniz olduğunu söylemek önemlidir.

Artık herhangi bir semptomunuz yoksa, muhtemelen SSRI’lerden çıkarılmış olacaksınız. Bu, semptomlarınızın geri gelmediğinden (tekrarlama) emin olmak ve anksiyete gibi ilaçtan (yanma semptomları) herhangi bir yan etkiden kaçınmak için dozunuzu zaman içinde yavaşça azaltmak suretiyle yapılacaktır.

SSRI’ları çekerken 30 yaşın altındaki yetişkinlerin, intihar düşünceleri geliştirme veya tedavinin erken aşamalarında kendilerini incitmeye daha fazla şansları olabileceğinden dikkatli bir şekilde izlenmeleri gerekecektir.

Çocuklara ve gençlere, ciddi Beden Dismorfik Bozukluk semptomları varsa, bir SSRI önerilebilir. İlaçlar sadece bir psikiyatrist gördükten ve tedavi önerildikten sonra önerilmelidir.

Beden Dismorfik Bozukluk tedavisi

Hem CBT hem de bir SSRI ile tedavi, Beden Dismorfik Bozukluk semptomlarınızı 12 hafta sonra iyileştirmediyse, farklı bir SSRI tipi veya clomipramin adı verilen başka bir antidepresan verilebilir.

Belirtilerinizde herhangi bir gelişme görmüyorsanız, Londra’daki Ulusal OKB / Beden Dismorfik Bozukluk Hizmeti gibi Beden Dismorfik Bozukluk’de uzmanlaşmış bir akıl sağlığı kliniğine veya hastanesine yönlendirilebilirsiniz.

Bu hizmetler muhtemelen Beden Dismorfik Bozukluk’nizin daha ayrıntılı bir değerlendirmesini yapacaktır. Size daha fazla TCMB veya farklı bir terapi yanı sıra farklı bir antidepresan önerebilirler.

Beden Dismorfik Bozukluk nedenleri

Beden Dismorfik Bozukluk’ye neyin neden olduğunu tam olarak bilmiyoruz, ancak bununla ilişkili olabilir:

 • genetik – BDB, obsesif kompulsif bozukluk (OKB) veya depresyon ile bir akrabanız varsa, Beden Dismorfik Bozukluk geliştirme olasılığı daha yüksektir.
 • beyindeki kimyasal bir dengesizlik
 • Geçmişte travmatik bir deneyim – çocukken alay, kabadayılık veya tacizde bulunulduğunda Beden Dismorfik Bozukluk geliştirme olasılığı daha yüksek olabilir

BDB’li bazı kişilerde ayrıca OKB , yaygın anksiyete bozukluğu veya yeme bozukluğu gibi başka bir zihinsel sağlık durumu vardır .

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Bu yayın en son değiştirildi 22 Ocak 2019 05:13

Son Yazılar

Cilt lekelerinden kolayca nasıl kurtulurum?

Bebek gibi bir cilt için❤️(cilt lekelerinden nasıl kurtulabilirsiniz) 01.04.2019  tarihinde 01:22 saatinde  7vQOI8wACME kodu ile  Bebek gibi bir cilt için❤️(cilt lekelerinden…

1 Nisan 2019 01:24

Fito Krem Kullanımı ve Faydaları

Fito Krem Kullanımı ve Faydaları 01.04.2019  tarihinde 01:22 saatinde  fjMgGucZq7E kodu ile  Fito Krem Kullanımı ve Faydaları videosu 28402 kere izlenmiş olup ne diyem…

1 Nisan 2019 01:22

ÇATLAKLAR İçin Doğal ÇÖZÜM – Karın ÇATLAKLARI SIKILAŞTIRAN TARİF

ÇATLAKLAR İçin Doğal ÇÖZÜM - Karın ÇATLAKLARI SIKILAŞTIRAN TARİF -GÜZELLİK & BAKIM 20.03.2019  tarihinde 07:16 saatinde  ThADqse8dqg kodu ile  ÇATLAKLAR İçin…

20 Mart 2019 23:48

VÜCUT ÇATLAKLARI İÇİN EVDE KESİN ÇÖZÜM

VÜCUT ÇATLAKLARI İÇİN EVDE KESİN ÇÖZÜM - Güzellik Bakım 20.03.2019  tarihinde 07:16 saatinde  snUoyFpFlQE kodu ile  VÜCUT ÇATLAKLARI İÇİN EVDE KESİN…

20 Mart 2019 22:53

Vücut Çatlaklara Evde Kesin Çözüm

Vücut Çatlaklara Evde Kesin Çözüm 20.03.2019  tarihinde 07:16 saatinde  F0YnbFfBskE kodu ile  Vücut Çatlaklara Evde Kesin Çözüm videosu 278906 kere izlenmiş olup SemraKRC tarafından…

20 Mart 2019 20:44

Hamilelik Çatlakları

Hamilelik Çatlakları | Merve Özkaynak 20.03.2019  tarihinde 07:16 saatinde  5xpFTgWuaGY kodu ile  Hamilelik Çatlakları | Merve Özkaynak videosu 197336 kere izlenmiş olup Daha Merve…

20 Mart 2019 18:40