Çay Ağacı Nedir? Yağı Faydaları Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır?

1
136
Çay ağacı yağı
Çay ağacı yağı

Çay Ağacı Yağı Nedir? Bu bitkinin Yağı Faydaları, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır? sizlere bilgi vereceğiz.. Çay ağacı yağı kullanımı oldukça kolay ve pratiktir.Gerek saç bakımı gerek ayak mantarı bakımı, kabuklu meyvelerin yıkanmasında doğal dezenfektan oluşu nedeniyle sayamayacağımız bir çok şeye faydası vardır. Hayatımızın her alanında kullanabileceğimiz önemli bir bitkidir.

Çay Ağacı Yağı Faydaları

Yağı egzamaya ve cilde oldukça faydalıdır. Çay ağacı yağı kullananlar hem egzamanın geçtiğini hemde saç çıkarıcı bir özelliği oldugunu belirtmişlerdir. Çay ağacı yağının cilt lekelerine faydaları da oldukça etkilidir.

Çay Ağacı Nedir?

Çay Ağacının 200 den fazla türü mevcuttur.  Avustralya da endemik türü olan ve yaklaşık 250 türü bulunan Mersingiller ailesinin üyesidir. Cins ismi Melaleuca ak ve kara kelimeler inden kaynağını almaktadır. Ana gövdesi kara dalları ise bembeyazdır.

Çay ağacı yağı yararları
Çay ağacı yağı yararları

Çay Ağacı Yağı Nerede Bulunur?

Avustralya da çay Ağacının ismi belirli bir türe ait değildir. Genellikle çay olarak içilir ve tüm bitkileri kapsayan Mersingiller ailesinin tümü için kullanılmaktadır. Anlatmakta olduğum çay ağacı tarihsel olarak hem Mersingiller ailesinin hem de kapalı tohumlular ailesinin üyesidir.

Çay Ağacı Yağı Doğada Nerede Bulunur?

Uluslar arası ticarette çay ağacı yerine daha modern ve bitkisel tedavide kullanılıyor olan Melaleuca alternatifolia adı kullanılmaktadır. Melaleuca alternatifolia yaklaşık 6 metreye kadar boyu uzayabilir çalımsı ağaçlar grubundandır. Çay ağacı türünün diğer üyeleri gibi kağıdımsı kabuğu bulunmaktadır.

Çay Ağacı Yağı Özellikleri

Çay Ağacının yaprakları dar ve sıralıdır. Aynı zamanda  boyu yaklaşık 1 santimetre kadardır.  Çay Ağacının krem renginde olan çiçekleri gevşek başaklıdır. Çay ağacının çiçekleri Avusturya da yaz mevsiminde açmaktadır.

Bunları da Okumalısın  Cilt kalitenizi artırmak için test edilmiş ipuçları

Çay ağacı 1770 yılından günümüze gelinceye kadar bir çok alanda kullanılmıştır. İnce dalları çay Ağacı yağının kaynağıdır aynı zamanda bir çok deri enfeksiyonlarının tedavisi için  tavsiye edilmektedir.  1929 yılında en ünlü bilim adamları tarafından araştırılarak  çay ağacını kitap olarak basılması için bir kaç yayın evi ile anlaşılmış ve  aradan fazla zaman geçmeden çay ağacı kitabı yayınlanmıştır.

Çay ağacı yağı faydaları
Çay ağacı yağı faydaları

Çay Ağacı Yağının Faydaları

Çay ağacı yağı  mantar enfeksiyonları tedavisiyle ilgili olarak yoğun ve titiz bir şekilde araştırılmıştır. Çay ağacı doğal olmasından dolayı günümüzde milyonlarca insan tarafından tercih edilmektedir. Sağlık alanında cilt bakım  alanında  hücre yenileyici  özelliği olduğu bilinmektedir.

Günümüz teknolojisinde halen çay ağacı yağının birden fazla faydası olduğu bilinmesine rağmen daha fazla bilinmeyen faydaları araştırılmaya devam ettiği bilinmektedir.

Çay Ağacının Faydaları Nelerdir?

 • Doğada bulunan ve insanalrın yararına sunulan çay ağacı yağının faydaları saymakla bitmez ama en öenmli özellikerinden biri de antibakteriyel ve antiviral özellikleri bünyesinde bulundurarak virüs ve bakterileri vücuttan atmanıza yardımcı oluyor.Bu sayede bizi hastalıklardan sizi koruyor.
 • Yüzünüzdeki akne ve sivilce gibi cilt sorunlarının hem cildinizde oluşumunu engelliyor hemde  cildinizde oluşmuş akne ve sivilcelerin iyileşme sürecini hızlandırıyor.
 • Aynı şekilde yüzünüdeki sivilce izleri nasıl geçer diye üzülüyor ve vücunuzdaki sivilce izlerinden şikayetçi olanların yardımına koşuyor, sivilce ve akne izlerin azalmasına hatta düzenli kullanımında yok olmasına yardımcı oluyor.
 • Sinek ve böcek sokmalarında vücudunuzda reaksiyon oluşturan kaşıntı ve kızarıklığın hızlıca geçmesini sağlıyor.
 • Çay ağacı yağıyla buhar banyosu yaptığınızda sizleri bazı etkilerden korumaktadır: soğuk algınlığı, grip, nezle, bronşit, kesilmeyen öksürük ve burun tıkanıklığını gideriyor.
 • Çay ağacı antiviral özelliği sayesinde virüs kaynaklı bit tepkime olan uçuğun hızlıca iyileşmesini sağlamaktadır.
 • Ağız ve diş sağlığına katkıları sayılamayacak kadar fazladır.Uçuk ile sınırlı değildir. Diş eti iltihaplanmalarına, ağız içinde oluşan iltihaplı yaralara da iyi geliyor.
 • Saç derisinin kuruluğu ve ona bağlı olarak oluşan kepek sorununu çözüyor ve saçı beslemekle kalmayıp dökülmesini de engelliyor.
 • Bazı nedenlerden dolayı eliniz ve özellikle ayağınızda sorunların başında gelen tırnak batması gibi ciddi rahatsızlıklar nedeniyle oluşan iltihaplanmalara karşı da etkilidir.
 • Çay ağacı yağı bir antifungal olduğu için ayak mantarına da etkili bir çözüm önerisidir.
 • Önemli cilt hastalıklarından siğillere karşı kullanıldığında olumlu etkiler gösteren bu bitkisel yağ, siğillerin yayılmasını önlemekle kalmıyor, aynı zamanda hızlıca iyileşmelerinde de önemli rol oynuyor.
 • Bakteri, mantar ve virüs karşıtı özellikleriyle çay ağacı yağı, evde rahat bir şekilde kullanıp gönül rahatlığıyla kullanılacak en doğal dezenfektanlar arasında sayılıyor, temizliğin bir numaralı isimlerinden oluyor.
 • Son olarak, çay ağacı yağı kabuklu meyve ve sebzeleri yıkarken de en çok başvurulan doğal dezenfektanlardan.
Bunları da Okumalısın  Cildinizi Güzelleştirmek için yapmanız gerekenler
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here