Cilt Kanseri nedir, belirtileri nelerdir? Bitkisel Tedavi Yöntemleri

0
88
cilt kanseri

Cilt kanseri nedir cilt kanserinde en iyi doktor cilt kanseri türleri cilt kanseri çeşitleri ilaçları akciğere sıçrar mı ameliyatı ne kadar sürer ateş yaparmı belirtileri bitkisel tedavi cinsel yolla bulaşırmı yapar mı doğal tedavi fiziksel belirtileri cilt kanserine faydalı besinler halsizlik yaparmı gibi sorulara cevap vereceğiz.

Cilt kanseri

Cilt kanseri, vücuttaki diğer organlara yayılabilen bir tür cilt kanseridir.

Cilt kanseri belirti ve semptomları

Cilt kanseri en yaygın belirtisi, yeni bir köstebek ortaya çıkması veya mevcut bir köstebekteki değişmedir. Bu vücutta herhangi bir yerde oluşabilir, ancak en çok etkilenen bölgeler erkeklerde sırt ve kadınlarda bacaklardır. Cilt kanseri, kalça ve kafa derisi gibi güneşten korunma alanlarında nadir görülür.

Çoğu durumda, Cilt kanseri düzensiz bir şekle sahiptir ve birden fazla renktedir. Köstebek normalden daha büyük olabilir ve bazen kaşıntılı veya kanaması olabilir. Şekil, boyut ve / veya renk olarak kademeli olarak değişen bir köstebek arayın.

Cilt kanseri belirtileri hakkında daha fazla bilgi edinin .

Cilt kanseri çeşitleri

Bu sayfalar çoğunlukla en yaygın olan yüzeysel yayılma Cilt kanserini kapsar. Diğer Cilt kanseri türleri de aşağıda özetlenmiştir.

Cilt kanseri Yüzeysel Yayılma

Tüm Cilt kanseri 10’u (% 70) yaklaşık yedi tanesi yüzeysel yayılan Cilt kanserleridir. Soluk tenli ve çilli insanlarda daha sık, koyu tenli insanlarda çok daha az yaygındır.

Başlangıçta aşağıya doğru değil, dışa doğru büyüme eğilimindedirler, bu yüzden sorun yaratmazlar. Bununla birlikte, derinin daha derin katmanlarına doğru büyürlerse, vücudun diğer bölümlerine yayılabilirler.

Bu nedenle, özellikle düzensiz bir kenarı varsa, büyüyecek bir köstebek varsa, GP’nizi görmelisiniz.

Nodüler Cilt kanseri

Nodüler Cilt kanseri, çıkartılmadığı takdirde derinin daha derindeki katmanlarına hızlı bir şekilde aşağı doğru büyüyebilen daha hızlı gelişen bir Cilt kanseri türüdür.

Nodüler Cilt kanseri genellikle ciltte siyahtan kırmızıya kadar değişen değişen bir yumru gibi görünür. Genellikle daha önce normal ciltte büyürler ve en sık baş ve boyun, göğüs veya sırtta görülürler. Kanama veya sızma yaygın bir semptomdur.

Lentigo maligna Cilt kanseri

Yaklaşık 10 Cilt kanseriden biri (% 10) lentigo maligna Cilt kanseridir. En çok yaşlı insanları, özellikle de dışarıda çok zaman geçirenleri etkiler. Birkaç yıl boyunca yavaşça gelişir ve sıklıkla yüz gibi güneşe maruz kalan alanlarda ortaya çıkarlar.

Başlangıçta, lentigo maligna Cilt kanseri düzdür ve cildin yüzey katmanlarında yanlara doğru gelişir. Bir çil gibi görünüyorlar, ancak genellikle daha büyük, daha koyu ve normal bir çilden daha fazla öne çıkıyorlar. Yavaş yavaş büyüyebilir ve şeklini değiştirebilirler. Daha sonraki bir aşamada, derinin daha derin katmanlarına doğru büyüyebilir ve topaklar (nodüller) oluşturabilir.

Akral lentiginous Cilt kanseri

Akral lentiginous Cilt kanseri genellikle ellerin avuçlarında ve ayak tabanlarında oluşan nadir bir Cilt kanseri türüdür. Bazen bir çivinin etrafında, genellikle küçük resim veya büyük tırnak üzerinde de gelişebilirler.

Akral lentiginous Cilt kanseri koyu tenli kişilerde en sık görülen Cilt kanseri türüdür, ancak herhangi bir cilt tipindeki kişilerde ortaya çıkabilir.

Amelanotik Cilt kanseri

Amelanotik Cilt kanseri da nadirdir, 100 Cilt kanseri yaklaşık 5 (% 5). Genellikle çok az rengi vardır veya hiç yoktur, ancak bazen pembe veya kırmızı olabilir veya açık kahverengi veya gri kenarları olabilir.

Bunları da Okumalısın  Akut Kolesistit Safra Kesesinin Akut İltihabı Nedir?

Kanser Araştırmaları İngiltere’nin farklı Cilt kanseri türleri hakkında daha fazla bilgisi var .

Cilt kanseriun nedeni nedir?

Cilt kanseri anormal gelişmeye başlayan cilt hücrelerinin neden olur. Güneşten gelen ultraviyole (UV) ışığına maruz kalmanın çoğu Cilt kanserine neden olduğu düşünülmektedir, ancak bazılarının şezlongun maruz kalmasından kaynaklanabileceğini gösteren kanıtlar vardır. Cilt kanseri’ne neden olan güneşe maruz kalma türü ani şiddetli maruz kalmadır – örneğin, tatilde güneş yanığına neden olur  .

Bazı şeyler, aşağıdakiler gibi Cilt kanseri geliştirme şansınızı artırabilir:

 • mol veya çil
 • Kolayca yanabilen soluk cilt
 • kırmızı veya sarı saçlı
 • Cilt kanseri geçirmiş yakın bir aile üyesi

Cilt kanserinin nedenleri hakkında daha fazla bilgi edinin .

Cilt kanserinden Kimler etkilenir?

Cilt kanseri olmayanlar hariç Cilt kanseri , İngiltere’deki en yaygın beşinci kanserdir. Her yıl yaklaşık 13.500 yeni Cilt kanseri vakası teşhis edilmektedir.

Çeyrek yaşından fazla cilt kanseri vakası, 50 yaşın altındaki kişilerde teşhis edilir; bu, diğer kanser türlerine göre alışılmadık derecede erkendir.

Son yıllarda, cilt kanseri İngiltere’de çok daha yaygın hale geldi. Bunun yurtdışında tatildeyken yoğun güneş ışığına maruz kalmanın artması sonucu olduğu düşünülmektedir.

İngiltere’de her yıl 2.000’den fazla insan Cilt kanserinden ölmektedir.

Cilt kanseri teşhisi

Benliğinizde herhangi bir değişiklik fark ederseniz, GP’nizi görün . Cilt kanseri olduğunu düşünüyorlarsa sizi uzman bir kliniğe veya hastaneye yönlendirirler.

Çoğu durumda, şüpheli bir köstebek, kanserli olup olmadığını görmek için cerrahi olarak çıkarılır ve yakından incelenir. Bu biyopsi olarak bilinir . Bir biyopsi genellikle küçük bir doku numunesinin alınmasını içerir. Bununla birlikte, Cilt kanseri vakalarında, her şey genellikle baştan çıkarılır.

Cilt kanseri lenf bezlerine (düğümler) yayılıp yayılmadığını kontrol etmek için bir test de yapabilirsiniz. Bu bir sentinel düğüm biyopsisi olarak bilinir.

Cilt kanseri teşhisi hakkında daha fazla bilgi edinin .

Cilt kanseri tedavisi

Cilt kanseriun ana tedavisi cerrahidir, ancak tedaviniz durumunuza bağlıdır.

Cilt kanseri erken bir aşamada teşhis edilir ve tedavi edilirse, cerrahi genellikle başarılıdır.

Cilt kanseri ileri bir aşamaya kadar teşhis edilmezse, tedavi genellikle kanserin yayılmasını yavaşlatmak ve semptomları azaltmak için kullanılır. Bu genellikle BRAF inhibitörleri gibi Cilt kanserispesifik genetik değişiklikleri hedef alan ilaçları veya vücudun Cilt kanseri bağışıklık tepkilerini artıran ilaçları (kontrol noktası terapileri olarak adlandırılır) içerir.

Cilt kanseri tedavisi hakkında daha fazla bilgi edinin .

Cilt kanseri geçirdikten sonra geri dönme şansı var. Kanseriniz daha gelişmiş veya yaygınsa bu risk artar.

Kanser ekibiniz Cilt kanseri geri dönme riskinin önemli olduğunu düşünüyorsa, sağlığınızı izlemek için düzenli kontroller yapmanız gerekir. Ayrıca, eğer döndüğünde Cilt kanseri tespit edilmesine yardımcı olmak için cildinizi ve lenf nodlarını nasıl inceleyeceğiniz de öğretilecektir.

Cilt kanseriun önlenmesi

Cilt kanseri her zaman önlenebilir değildir, ancak güneşte yanmaktan kaçınarak (güneşte pembeleşmek) onu geliştirme şansınızı azaltabilirsiniz.

Bahçe, güneşlenme veya kriket oynama gibi açık hava etkinlikleri yaparken çoğu insan tatilde yurt dışında veya yaz aylarında Birleşik Krallık’ta yanar.

Bu gibi durumlarda, özellikle soluk bir cildiniz ve birçok molünüz varsa, gerçekten dikkatli olmalısınız. Güneş kremi kullanarak ve güneşte hassas bir şekilde giyinerek kendinizi güneşten zarar görmekten koruyabilirsiniz. Şezlong ve güneş lambalarından kaçınılmalıdır.

Cildinizi düzenli olarak  kontrol etmek erken tanıya yardımcı olabilir ve başarılı tedavi şansınızı artırabilir.

Güneş kremi ve güneş güvenliği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Cilt kanseri (melanom dışı)

Deri kanseri dünyadaki en yaygın kanserlerden biridir. Melanom dışı cilt kanseri, cildin üst katmanlarında yavaşça gelişen bir grup kansere karşılık gelir.

Melanom olmayan terimi, bu daha yaygın cilt kanseri türlerini, daha ciddi olabilen melanom olarak bilinen daha az görülen cilt kanserinden ayırmaktadır .

İngiltere’de her yıl 100.000’den fazla yeni melanom dışı cilt kanseri vakası teşhis edilmektedir. Kadınlardan daha fazla erkekleri etkiler ve yaşlılarda daha sık görülür.

Bunları da Okumalısın  Arteriyel Tromboz Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Melanom dışı kanser belirtileri

Melanom dışı cilt kanserinin ilk belirtisi, genellikle birkaç hafta sonra devam eden ve aylarca ya da bazen yıllar boyunca yavaş yavaş ilerleyen, cilt üzerinde yumru veya renksiz yamanın ortaya çıkmasıdır. Bu kanser veya tümördür.

Çoğu durumda, kanserli topaklar kırmızı ve katıdır ve bazen kanserli yamalar genellikle düz ve pullu iken ülserlere dönüşür.

Melanom dışı cilt kanseri, genellikle yüz, kulaklar, eller, omuzlar, üst göğüs ve sırt gibi düzenli olarak güneşe maruz kalan cilt bölgelerinde gelişir.

Melanom dışı cilt kanseri türlerinin belirtileri hakkında daha fazla bilgi için aşağıya bakın.

Ne zaman tıbbi yardım alınmalı

Dört hafta sonra iyileşmeyen bir yumru, ülser, lezyon veya cilt renginde bir renk değişikliği varsa, pratisyen hekiminize danışın. Cilt kanseri olma olasılığı düşük olsa da, emin olmak en iyisidir.

Melanom dışı cilt kanseri tipleri

Melanom olmayan cilt kanserleri genellikle en dıştaki cilt tabakasında (epidermis) gelişir ve genellikle gelişdikleri cilt hücresi tipinden sonra adlandırılır.

Melanom dışı cilt kanserinin en yaygın iki türü şunlardır:

 • bazal hücreli karsinom (BCC)– ayrıca kemirici ülser olarak da bilinir, BCC epidermisin tabanını kaplayan hücrelerde başlar ve cilt kanserlerinin yaklaşık% 75’ini oluşturur
 • skuamöz hücreli karsinom (SCC)– epidermisin üstünü kaplayan hücrelerde başlar ve cilt kanserlerinin yaklaşık% 20’sini oluşturur

Bazal hücreli karsinom

Bazal hücreli karsinom (BCC) genellikle yarı saydam veya balmumu görünümünde, küçük, parlak pembe veya inci beyazı bir yumru gibi görünür. Ayrıca kırmızı, pullu bir yama gibi görünebilir.

Yamada bazen kahverengi veya siyah pigmentler olabilir.

Topak yavaş yavaş büyür ve huysuz hale gelebilir, kanar veya ağrısız bir ülser haline gelebilir.

Skuamöz hücre karsinoması

Skuamöz hücreli karsinom (SCC) kaba veya kabuklu bir yüzeye sahip sert bir pembe yumru gibi görünür. Çok fazla yüzey ölçeği ve bazen yüzeyden yapışan dikenli bir boynuz bile olabilir.

Topak genellikle dokunmaya hassas, kolayca kanar ve ülser haline gelebilir.

Bowen hastalığı

Bowen hastalığı , bazen in situ skuamöz hücreli karsinom olarak adlandırılan, öncül bir SCC şeklidir. Yavaş yavaş gelişir ve kolayca tedavi edilir.

Ana işaret, ciltte kaşıntıya neden olabilecek kırmızı pullu bir yamadır. En sık yaşlı kadınları etkiler ve genellikle alt bacağında bulunur. Bununla birlikte, cildin herhangi bir bölgesinde görünebilir.

Melanom olmayan cilt kanseri olarak sınıflandırılmamasına rağmen, Bowen hastalığı, tedavi edilmediği takdirde bazen skuamöz hücreli karsinomlara dönüşebilir.

Aktinik keratozlar

Güneş keratozları olarak da bilinen aktinik keratozlar , uzun yıllar güneşe maruz kalmanın neden olduğu kuru, pullu cilt lekeleridir.

Yamalar pembe, kırmızı veya kahverengi olabilir ve boyları birkaç milimetre ile birkaç santimetre arasında değişebilir.

Etkilenen cilt bazen çok kalın olabilir ve bazen yamalar küçük boynuzlara veya sivri gibi görünebilir.

Bowen hastalığı gibi, aktinik keratoz, melanom dışı cilt kanseri olarak sınıflandırılmamıştır, ancak tedavi edilmediğinde yamaların skuamöz hücreli karsinoma dönüşme riski vardır.

Melanom dışı cilt kanserine ne sebep olur?

Ultraviyole (UV) ışığına aşırı maruz kalma, melanom dışı cilt kanserinin ana nedenidir. UV ışığı güneşten, yanı sıra yapay bronzlaşma şezlongları ve güneş lambalarından geliyor.

Melanom dışı cilt kanseri geliştirme şansınızı artırabilen diğer risk faktörleri şunları içerir:

 • daha önce melanom dışı cilt kanseri
 • ailede cilt kanseri öyküsü
 • Kolayca yanabilen soluk cilt
 • çok sayıda mol veya çil
 • bağışıklık sisteminizi baskılayan ilaçlar
 • Bağışıklık sisteminizi baskılayan ortak bir sağlık sorunu

Melanom dışı cilt kanserinin nedenleri hakkında daha fazla bilgi edinin .

Melanom dışı cilt kanseri teşhisi

Doktorunuz cildinizi cilt kanseri belirtileri açısından inceleyebilir. Emin değilseniz veya cilt kanseri olduğundan şüpheleniyorsanız sizi bir cilt uzmanına (dermatolog) veya uzman plastik cerrahlara yönlendirebilirler.

Skuamöz hücreli cilt kanseri varsa, acil bir başvuru (iki hafta içinde) olacak.

Bunları da Okumalısın  Astım Nedir? Kimlerde Görülür? Astım Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Bazal hücreli cilt kanserleri genellikle acil bir yönlendirmeye ihtiyaç duymaz, ancak 18 hafta içinde hala bir uzman görmelisiniz.

NHS bekleme süreleri hakkında daha fazla bilgi edinin .

Uzman cildinizi inceler ve cilt kanseri teşhisini doğrulamak için bir biyopsi yapabilir .

Biyopsi, etkilenen derinin bir kısmının çıkarıldığı ve mikroskop altında incelenebileceği bir işlemdir.

Melanom dışı cilt kanseri teşhisi hakkında daha fazla bilgi edinin .

Melanom dışı cilt kanserini tedavi etmek

Melanom olmayan cilt kanseri için ana tedavi cerrahidir. Kanserli tümörü ve çevresindeki cildin bir kısmını çıkarmayı içerir.

Melanom dışı cilt kanseri için diğer tedaviler arasında donma (kriyoterapi), anti-kanser kremleri, radyoterapi ve fotodinamik tedavi (PDT) adı verilen bir ışık tedavisi yer alır .

Kullanılan tedavi, sahip olduğunuz melanom dışı cilt kanserinin türüne, büyüklüğüne ve yerine bağlıdır.

Melanom dışı cilt kanseri için tedavi genellikle diğer kanser türlerinin aksine kanserin vücudun diğer bölgelerine yayılma riski daha düşük olduğundan, genellikle başarılıdır.

Bazal hücreli karsinom genellikle vücudun diğer kısımlarına yayılmaz. Vücudun diğer bölgelerine yayılan küçük bir (% 5’e kadar) skuamöz hücreli karsinom riski vardır, genellikle lenf bezleri (vücudunuzda bulunan küçük bezler).

Bununla birlikte, hem BCC hem de SCC için, tümör tedavi edilmezse bazen ciddi cilt hasarı olabilir.

Melanom dışı cilt kanseri vakalarının 10’undan en az 9’u (% 90) başarıyla tedavi edildi.

Melanom dışı cilt kanserinin tedavisi hakkında daha fazla bilgi edinin .

Komplikasyonlar

Geçmişte melanom dışı cilt kanseri geçirdiyseniz, durumun geri dönme olasılığı vardır.

Melanom olmayan cilt kanseri geri dönüş şansı, eğer önceki kanseriniz büyük ve yüksek dereceli (şiddetli) olsaydı, artar.

Kanser ekibiniz, melanom dışı cilt kanseri için geri dönüşün önemli bir risk olduğunu düşünüyorsa, muhtemelen sağlığınızı izlemek için düzenli kontroller yapmanız gerekecektir.

Melanom olmayan bir cilt kanseri yaşadıysanız, gelecekte başka bir kanser geliştirme riskinizin arttığının, bu kanserlerin çoğu kez çoğaldığından haberdar olmanız da önemlidir.

Bu, yeni tümörleri kontrol etmek için cildinizi düzenli olarak incelemenizin önemli olduğu anlamına gelir.

Melanom dışı cilt kanserini önleme

Melanom dışı cilt kanseri her zaman önlenebilir değildir, ancak UV ışığına aşırı maruz kalmaktan kaçınarak bu gelişme şansınızı azaltabilirsiniz.

Yüksek faktörlü güneş koruyucu kullanarak, güneşte hassas bir şekilde giyinerek ve günün en sıcak saatlerinde güneşte geçirdiğiniz süreyi sınırlayarak kendinizi güneş yanığından koruyabilirsiniz  .

Şezlong ve güneş lambalarından da kaçınılmalıdır.

Cildinizi düzenli olarak cilt kanseri belirtileri açısından kontrol etmek erken tanıya yardımcı olabilir ve başarılı tedavi şansınızı artırabilir.

Kanser çeşitleri

Sağlık AZ birçok farklı kanser türünü kapsar. Belirli kanser türleri hakkında bilgi için aşağıdaki bağlantılara bakın:

Kanser nedir?

Akut lenfoblastik lösemi

Akut miyeloid lösemi

Anal kanser

Safra yolu kanseri

Mesane kanseri

Kemik kanseri

Kolon kanseri

Beyin tümörü

Meme kanseri (kadın)

Meme kanseri (erkek)

Karsinoid tümörü

Rahim ağzı kanseri

Kronik lenfositik lösemi

Kronik miyeloid lösemi

Rahim ağzı kanseri

Ewing sarkomu

Göz kanseri

Safra kesesi kanseri

Tüylü hücre lösemi

Baş boyun kanseri

Lenf Kanseri

Kaposi sarkoması

Böbrek kanseri

Gırtlak kanseri

Karaciğer kanseri

Akciğer kanseri

Akciğer Zarı Kanseri

Mezotelyoma

Ağız kanseri

Multipl miyelom

Nazofarengeal kanser

Nöroendokrin tümörleri

Hodgkin olmayan lenfoma

Burun ve sinüs kanseri

Özefagus kanseri

Yemek Borusu Kanseri

Yumurtalık kanseri

Pankreas kanseri

Penis kanseri

Prostat kanseri

Rektal kanser

Rektum kanseri

Bağırsak kanseri

Retinoblastom kanseri

Cilt kanseri

Cilt kanseri (malign melanom)

Deri kanseri (melanom dışı)

Yumuşak doku sarkomu

Mide kanseri

Testis kanseri

Tiroid kanseri

Rahim kanseri

Rahim ağzı kanseri

Vajinal kanser

Vulval kanseri

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here