Cinsel Gelişim Bozuklukları Erken Ergenlik, Gecikmiş Ergenlik Nedir?

0
89

Cinsel gelişim bozuklukğu

Cinsel gelişim bozuklukları (Cinsel gelişim bozuklukları’ler) üreme organlarının ve cinsel organların beklendiği gibi gelişmediği nadir bir durum grubudur.

Bir Cinsel gelişim bozuklukluğu‘nuz varsa, erkek ve kadın cinsel özelliklerinin bir karışımını elde edersiniz.

Normalde dişi (XX kromozomları) veya erkek (XY kromozomları) ile ilişkili seks  kromozomlarına (gen demetleri) sahip olabilirsiniz, ancak üreme organlarınız ve cinsel organlarınız:

  • karşı cinsten
  • açıkça erkek veya kadın değil (belirsiz veya atipik)
  • erkek ve dişi karışımı

Bu, genlerinizle ve / veya vücudunuzdaki seks hormonlarına nasıl tepki verdiğinizle ilgili bir fark nedeniyle oluşur. Kalıtsal olabilir, ancak genellikle açık bir neden olmadan rastgele gerçekleşir.

Bir çocuğun bir Cinsel gelişim bozuklukları’na sahip olduğunu bulmak için en yaygın zaman doğumda veya ergenlik dönemindedir.

Cinsel gelişim bozuklukluğu tipleri

Birçok farklı Cinsel gelişim bozuklukları türü vardır. İşte bazı örnekler:

Belirsiz veya erkek görünümlü genital dişi genleri

Bazı insanlar normal yumurtalıkları ve rahmi olan XX (dişi) kromozomlara sahiptir, ancak cinsel organları genellikle kadınlarda beklenenden olmayabilir.

Örneğin, penise benzeyen genişletilmiş bir klitoris olabilir ve vajinaları kapatılabilir.

Doktorlar bu duruma 46, XX Cinsel gelişim bozuklukları diyor.

En sık rastlanan neden konjenital adrenal hiperplazidir (CAH). Çocuğunuzda KAH varsa, vücutlarının kortizol ve aldosteron denilen hormonlar yapması için ihtiyaç duydukları belli bir enzim yoktur.

Bunlar olmadan, vücut daha fazla androjen üretir (erkek cinsiyet hormonları). Çocuk kız ise, doğumdan önce yükselen androjen seviyeleri cinsel organların görünüşte daha erkek olmasına neden olur.

CAH ayrıca, mümkün olan en kısa sürede tedavi edilmesi gereken hayatı tehdit eden böbrek sorunları gibi ciddi sağlık sorunlarına da yol açabilir.

CAH hakkında destek ve daha fazla bilgi için, CAH destek grubunu ziyaret edebilirsiniz .

Dişi üreme organlarına sahip erkek genleri, ancak bazı iç erkek yapıları

Bunları da Okumalısın  Aktinik Keratoz (güneş keratozu) Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Bazı insanlar XY (erkek) kromozomlarına sahiptir, ancak dış cinsel organları tamamen dişi ya da atipik görünebilir. Rahim mevcut olabilir veya bulunmayabilir ve testisler vücutta kalabilir veya düzgün şekilde oluşmayabilir.

Doktorlar bu duruma 46, XY Cinsel gelişim bozuklukları diyor.

Bu durumun birkaç farklı nedeni var. Muhtemel sebeplerden biri , vücudun androjenleri görmezden geldiği veya kendilerine duyarsız olduğu androjen duyarsızlığı sendromudur (AIS) , yani dış gelişim kadındır.

Destek ve AIS hakkında daha fazla bilgi için AIS Destek Grubunu ziyaret edebilirsiniz .

Normal genital ancak anormal cinsel gelişim

Bazı insanlar ne XY ne de XX kromozomuna sahip değildir – örneğin, sadece bir X kromozomu (XO) veya ekstra bir kromozomu (XXY) olabilir.

Cinsel organları normalde erkek veya kadındır, ancak ergenlikte normal cinsel gelişimden geçemezler. Örneğin, kadın cinsiyet organları olan bir çocuk dönemlere başlamayabilir  .

Doktorlar bu durumu cinsiyet kromozomu Cinsel gelişim bozuklukları’si olarak adlandırır.

Bunlardan biri , bir çocuğun ekstra bir X kromozomuyla (XXY) doğduğu Klinefelter sendromudur .

Bu, erkek özelliklerinin geliştirilmesinden sorumlu seks hormonu olan ve erkeklerde kemik gücü, cinsel dürtü ve doğurganlığı korumak için önemli olan yeterli testosteron üretemedikleri anlamına gelebilir.

Diğer bir tür, bir kızın bir X kromozomu eksik olduğu  Turner sendromudur . Turner sendromlu kızlar ve kadınlar genellikle kısırdır ve boyları ortalamanın altındadır.

Normal üreme organları olan fakat olmayan bir rahim olan dişi

Bazı dişiler az gelişmiş ya da yokmuş bir rahim, rahim ağzı ve üst vajina ile doğarlar, ancak yumurtalıklar ve dış genital hala mevcuttur ve yaşlandıkça göğüs ve kas tüyleri gelişir.

Bu, Rokitansky sendromu (Mayer-Rokitansky-Küster-Hauser veya MRKH sendromu olarak da bilinir) olarak bilinir. Nedeni belli değil, ama kromozomlarla ilgili değil çünkü kızlar ve kadınlar normal XX kromozomlarına sahipler.

Genellikle ilk işaret, bir kızın periyodlara başlamamasıdır. Seks de zor olabilir çünkü vajina normalden daha kısadır.

Rahmi olmadığından, Rokitansky sendromlu kadınlar hamile kalamazlar, ancak bazen yumurtalıklarından yumurta almak, onları döllemek ve başka bir kadına (vekil) yerleştirmek mümkündür.

Rokitansky sendromu hakkında destek ve daha fazla bilgi için, MRKH UK , Living MRKH  ve  MRKH Organizasyonu web sitelerini ziyaret edebilirsiniz  .

Erkek ve dişi özelliklerin karışımı

Bu çok nadir görülen Cinsel gelişim bozuklukları tipine sahip kişilerde hem yumurtalık hem de testis dokusu vardır – örneğin, bir yumurtalık ve bir testis – ve cinsel organları kadın, erkek veya her ikisinin karışımı gibi görünebilir.

Bunları da Okumalısın  Bebeklerde Reflü Belirtileri - Bebeklerde Reflü Nedenleri Nelerdir?

Bu tip Cinsel gelişim bozuklukluğu birçok insanda XX (dişi) kromozom vardır. Sebep genellikle açık değildir, ancak bazı vakalar normalde X kromozomunda bulunan Y kromozomunda bulunan genetik materyale bağlanmıştır.

Doktorlar bu durumu 46, XX yumurtalı Cinsel gelişim bozuklukları olarak adlandırır.

Doğumdan sonra ne olur?

Bazı Cinsel gelişim bozuklukluğu doğumdan hemen sonra, inmemiş testisler veya atipik bir genital görünüm gibi bariz belirtilerden şüphelenilir .

Teşhisi doğrulamak ve derhal tedavi gerektirebilecek tıbbi sorunları tespit etmek için çeşitli testler yapılabilir.

Bu testler, bir uzman tarafından gerçekleştirilen bebeğinizin fiziksel muayenesini, iç organlarını incelemek için ultrason taramasını ve   genlerini ve hormon seviyelerini kontrol etmek için kan testlerini içerebilir  .

Bakım ekibiniz, bu testler yapılırken çocuğunuzun doğumunu birkaç günlüğüne kaydetmeyi geciktirmenizi tavsiye edebilir.

Daha sonra, sonuçlar size açıklanacak ve bebeğinizi kız mı yoksa erkek olarak mı büyütmek istediğiniz hakkında bir tartışma yapacaksınız.

Acil tedaviye nadiren ihtiyaç duyulur, ancak uzmanlar ekibi sizinle hormon tedavisi veya cerrahi ile acil veya gecikmiş tedavi konusundaki seçenekleriniz hakkında da konuşacaklar.

Cinsel gelişim bozuklukları Families, bebeğinizin farklı görünen cinsel organlarla doğduğunda ne olacağı hakkında daha fazla bilgi içeren bir broşür içermektedir.

Büyük çocukların ebeveynleri için tavsiyeler

Bazen ergenlik döneminde daha büyük bir çocuk normal olarak gelişmezse, bir Cinsel gelişim bozuklukları teşhisi konulabilir. Örneğin, çocuğunuz normal ergenlik değişikliklerine başlayamayabilir veya ergenliğe başlayabilir ancak periyot alamayabilir.

Çocuğunuzun ergenlik çağındaki gelişimi ile ilgili endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun. Çocuğunuzu bir uzmana yönlendirebilir, genellikle pediatrik endokrinoloji danışmanı veya ergen bir jinekolog.

Farklı sağlık profesyonellerinden oluşan bir ekip çocuğunuzun durumunu anlamak için sizinle birlikte çalışacaktır ve size ve çocuğunuza destek ve öneri sunacaktır.

Çocuğunuz büyüdükçe hormon terapisine ve psikolojik desteğe ihtiyaç duyabilir ve sonunda cerrahinin görünüşünü değiştirmek istediğine karar verebilirler.

Doğru özen ve destekle, Cinsel gelişim bozuklukluğu birçok kişi durumlarıyla başa çıkmakta ve mutlu yaşamaktadır.

Bir Cinsel gelişim bozuklukluğu’nuz olduğunu düşünüyorsanız

Bir Cinsel gelişim bozuklukluğunuz olduğunu düşünüyorsanız veya biliyorsanız, yardım ve destek mevcuttur.

Bunları da Okumalısın  Diz ağrısı ve Eklem Ağrısı Tedavisi

Başlangıçta doktorunuzla görüşün; çünkü sizi destek ve öneride bulunabilecek uzman sağlık uzmanlarından oluşan bir ekibe yönlendirebilirler.

Cinsel gelişim bozuklukları’li çoğu kişi, bebek olarak atandıkları cinsiyete bağlı kalır, ancak atanan cinsiyetin kim olduğunu göstermiyorsa, cinsiyetini değiştirmek isteyebilirsin. Bu, bakım ekibinizle tartışabileceğiniz bir şey olacaktır.

Bir Cinsel gelişim bozuklukları’niz varsa, kısır olabilir ve hormon tedavisi ve psikolojik desteğe ihtiyacınız olabilir. Doğru bakım ve destek durumunuzla başa çıkmanıza ve normal bir yaşam sürmenize yardımcı olabilir.

Cinsel gelişim bozuklukluğu grupları

Bir Cinsel gelişim bozuklukları’niz varsa veya Cinsel gelişim bozuklukları’si olan bir çocuğun ebeveyniyseniz, bir destek grubuyla iletişim kurmayı veya bir destek grubuna katılmayı yararlı bulabilirsiniz.

Bu gruplar genellikle bir Cinsel gelişim bozuklukları ile yaşama konusunda daha fazla bilgi ve tavsiye sunabilir ve size benzer bir durumda olan diğer insanlarla iletişim kurabilirler.

Ulusal Cinsel gelişim bozuklukları destek grupları şunları içerir:

  • Androgen Duyarsızlığı Sendromu Destek Grubu
  • Konjenital Adrenal Hiperplazi Destek Grubu
  • Cinsel gelişim bozuklukları Aileleri
  • MRKH İngiltere

Ayrıca, bakım ekibinize bölgenizdeki destek grupları hakkında sorular sorabilirsiniz.

Cinsel gelişim bozuklukları Terminolojisi

Cinsiyet gelişimi bozuklukları, doktorların üreme organlarının gelişiminin genellikle beklenenden farklı olduğu bir grup durumu tanımlamak için giderek daha fazla kullanılmasını sağlayan yeni bir terimdir.

Ancak herkes “bozukluk” kelimesini kabul etmiyor ve bazı insanlar “cinsiyet gelişiminde farklılıklar” veya “cinsiyet gelişiminde çeşitlilik” gibi terimleri kullanmayı tercih ediyor.

Diğerleri “intersex” kelimesini kendilerini tanımlamanın daha yararlı bir yolunu bulur.

Doktorunuz kullanılan farklı terimleri açıklamalıdır ve hangisiyle daha rahat hissedeceğinizi seçebilirsiniz.

Cinsel gelişim bozuklukları (Cinsel gelişim bozuklukları)

Cinsiyet gelişimi sendromlarının farklı bozukluklarını, çocukları ve gelişimlerini nasıl etkilediklerini ve mevcut tedavi seçeneklerini öğrenin.

Bir önceki yazımız olan Bilinç Bozukluğu ve Kaybı Nedir? Bitkisel Tedavi Yöntemleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here