Demir Eksikliğinin 10 Belirtisi ve Tedavisi – İbrahim Saraçoğlu Kürü

0
144
Demir eksikliği nedir
Demir eksikliği nedir

Demir eksikliği belirtilerini ve bu nedenle vücutta görülen belirtileri sizler için detaylıca yazdık. Saç dökülmesi başta olmak üzere bir çok hastalığa ve soruna neden olmaktadır. Fe elementi olarak bilinen bu sorunun tedavisi ve tedavi edilmediğinde zararları hakkında bilgilendireceğiz. Ayrıca ne yemeli nasıl bu sorun giderilmeli  ve yetişkinlerde demir eksikliği nelere yol açar diye merakınız gidermek istedik. İlaçları dilerseniz konu sonunda yorum olarak yazabilirsiniz.

Demir eksikliği nedir?

Vücudumuzun yaşamsal işlevlerini, ihtiyaç duyduğu birçok vitamin, mineral ve elementi korumak. Bu sayede vitaminler ve mineraller, organların fonksiyonlarını, sistem çalışmalarını ve tekerlek dönüşlerini yerine getirir. Demir, sadece elementlerden biridir. Vücudumuzun, tüm bunları yapmak için akciğerlerden oksijeni hareket ettirmek için Demir’e ihtiyacı var. Bu element, hemoglobin denilen oksijenin taşınmasından sorumludur ve molekülün yapısına dahil edilen kırmızı kanını verir.

Demir eksikliği belirtileri

Hemoglobin de bir proteindir. Düşük hemoglobin düzeyi anemi olarak adlandırılır ve demir eksikliği anemisi en belirgin ve yaygın nedenidir. Anemi, vücuttaki demir minerallerine olan ihtiyacı arttırır. İyi işlenemediğinde demir, demir eksikliğinde görülür.

Vücuttaki demir mineralleri, oksijeni dokulara ve kan hücrelerine taşımak için yeterli miktarda kırmızı kan hücresi olmadığında zordur. Oksijen azalması tam olarak gerçekleştiremeyen organların işlevlerini yerine getiremeyen demir eksikliği belirtileri ortaya çıkmaya başlar.

Demir hangi besinlerde bulunur?

Demir mineralleri vücut tarafından üretilemez. Bu da kırmızı kan hücrelerinin oksijeni taşımasını sağlar. Bu nedenle de demir için gerekli mineralleri yiyeceklerde almanızı gerektirir. Et, pekmez, yumurta ve ıspanak yapraklı sebzeler ve soya fasulyesi Yeşil gibi gıdalar da dahil olmak üzere yüksek oranda demir içerir.

Bunları da Okumalısın  Üst Yutak (Nazofarenks) Kanseri nedir? Nazoferanks belirtileri nelerdir?
Demir eksikliği besinleri
Demir eksikliğine iyi gelen besinler

Demir eksikliği hastalıkları

Vücuttaki hemoglobinde bulunur. ve% 17’si ferritin ve hemosiderin moleküllerinde demir saklıdır. Miyoglobin oksijeni hücrelerde ve geri kalanlara depoda saklanır.

Cilt solgunluğu, yorgunluk, halsizlik, nefes darlığı, iştahsızlık, baş dönmesi, baş ağrısı, hafıza da azalma ve dikkat dağınıklığı, titreme, kolay kırılma ve düzleşme görülür.

Yemek arzusu ve aşırı iştah durumu ‘pika’ olarak bilinen demir eksikliği belirtilerinden bazılarıdır.

Sebepsiz başlayan kaygı, aşırı sinirli olma, demir eksikliğine bağlı gelişen sorunlardan birisidir.

  • Zayıflama ve hafıza konsantrasyonu
  • Ellerde ve ayaklarda titreme
  • Bacaklarda karıncalanma
  • Cilt solgunluğu,
  • Vücutta güçsüzlük, yorgunluk,
  • Konsantrasyon bozukluğu,
  • Baş ağrısı,
  • Ellerde ve ayaklarda uyuşma,
  • Sinirlilik hali,
  • Kulakların uğuldaması,
Demir eksikliği belirtileri
Demir eksikliğinin belirtileri
[Toplam:2    Ortalama:5/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here