Diskoid Egzema Nedir? (Numuler Dermatit, Numuler Egzema)

0
127
Diskoid egzama

Diskoid egzama nedir? Egzama Nedir Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir sorularına cevaplar vereceğiz.

Diskoid egzama nedir?

Numuler veya diskoid dermatit olarak da bilinen diskoid egzama, cildin kaşıntılı, kızarık, şişmiş ve dairesel veya oval yamalarda çatlamasına neden olan uzun süreli bir cilt rahatsızlığıdır.

Tedavi olmadan, diskoid egzama haftalar, aylar hatta yıllar sürebilir. Aynı zamanda tekrarlı tutabilir – genellikle daha önce etkilenmiş aynı bölgede.

Diskoid egzama belirtileri

Diskoid egzama, belirgin dairesel veya oval egzama lekelerine neden olur. Genellikle yüz veya saç derisini etkilemese de, vücudun herhangi bir bölümünü etkileyebilirler.

Diskoid egzamanın ilk belirtisi genellikle ciltte küçük kırmızı lekeler veya şişkinlikler grubudur. Bunlar daha sonra birkaç milimetreden birkaç santimetreye kadar değişen büyük pembe, kırmızı veya kahverengi lekeler oluşturmak için hızla birleşirler.

İlk olarak, bu yamalar genellikle şişir, kabarmaya (küçük sıvı dolu ceplerle kaplanmış) ve sızma sıvısına neden olur. Ayrıca özellikle geceleri çok kaşıntılı olma eğilimindedirler.

Zamanla, yamalar kuru, kabuklu, çatlak ve lapa lapa hale gelebilir. Yamanın merkezi de bazen temizlenir, bu da solucan ile karıştırılabilecek renksiz bir cilt halkası bırakır  .

Sadece bir tane diskoid egzama yaması olabilir, ama çoğu insan birkaç tane ek alır. Yamalar arasındaki cilt genellikle kurudur.

Diskoid egzama lekeleri bazen enfekte olabilir.

Bir enfeksiyonun belirtileri şunları içerebilir

 • çok fazla sıvı sızdıran yamalar
 • yamalar üzerinde gelişen sarı bir kabuk
 • yamalar etrafındaki cilt kızarık, sıcak, şişmiş ve hassas veya acı verici hale gelir
 • hasta hissetmek
 • titreme
 • iyi hissetmek

Diskoid egzama ne zaman tıbbi yardım alınmalı

Diskoid egzama olabileceğini düşünüyorsanız, eczacınıza veya doktorunuza görünün, böylece uygun bir tedavi önerebilirler.

Cildinizin enfekte olabileceğini düşünüyorsanız, tıbbi yardım almalısınız. Antibiyotik krem kullanmanız veya ciddi durumlarda antibiyotik kullanmanız gerekebilir  .

Doktorunuz derinin etkilenen bölgelerini inceleyerek tanı koyabilmelidir. Bazı durumlarda başka koşulları ekarte etmek için sorular sorabilir veya bazı testler düzenleyebilirler.

Doktorunuz sizi tanı koymadan emin olmadıklarında veya yama testine ihtiyacınız varsa dermatoloğa (cilt koşullarını yönetmede uzmanlaşmış bir doktor) sevk edebilir.

Diskoid egzama nedenleri

Diskoid egzamanın nedeni bilinmemektedir, ancak özellikle kuru cilde sahip olmanın bir sonucu olabilir.

Kuru cilt, cildinizle temas eden maddelere karşı etkili bir engel sağlayamayacağı anlamına gelir. Bu, sabun gibi önceden zararsız bir maddenin cildinizi tahriş etmesine (zarar vermesine) izin verebilir.

Cildinizle temas etmiş olabilecek kozmetik ürünler ve tuvalet malzemelerindeki tüm kimyasallara dikkatlice bakmak önemlidir. Belirli bir tahriş edici maddeyle temas etmesinden kaynaklanan bir egzama türü olan kontakt dermatit , diskoid egzamada rol oynayabilir.

Diskoid egzamalı bazı kimselerde, astım ve saman nezlesi olan kişilerde sıklıkla görülen atopik egzama öyküsü de vardır  . Bununla birlikte, atopik egzamanın aksine, diskoid egzamın ailelerde aktığı görünmüyor.

Diskoid egzama diğer olası tetikleyiciler

Diskoid egzama salgını bazen böcek ısırığı veya yanık gibi küçük bir cilt yaralanması ile tetiklenebilir  .

Bazı ilaçlar, egzama ekleri alan kişilerde görülebileceğinden, diskoid egzama ile de ilişkili olabilir:

 • interferon ve ribavirin – Hepatit C’yitedavi etmek için birlikte kullanıldığında
 • tümör nekroz faktörü-alfa (TNF-alfa) blokerleri – bazı artrittiplerini tedavi etmek için kullanılır
 • statin(kolesterol düşürücü ilaç) – kuru cilt ve döküntülere neden olabilir

Kuru ortamlar ve soğuk iklimler diskoid egzamayı daha kötü hale getirebilir ve güneşli veya nemli (nemli) ortamlar semptomlarınızı daha iyi hale getirebilir.

Diskoid egzamayı tedavi etmek

Diskoid egzama genellikle uzun vadeli bir sorundur, ancak semptomları hafifletmek ve durumu kontrol altında tutmak için ilaçlar mevcuttur.

Kullanılan tedaviler şunları içerir

 • yumuşatıcılar- nemlendiriciler cildinize kurumasını engellemek için uygulanır.
 • topikal kortikosteroidler- Ciddi semptomları hafifletmeye yardımcı olabilecek cilde uygulanan merhemler ve kremler
 • antihistaminikler- kaşıntıyı azaltan ve daha iyi uyumanızı sağlayan ilaçlar

Sabunlarda, deterjanlarda, köpüklü banyolarda ve duş jellerinde tahriş edici kimyasallardan kaçınmak gibi kendi başınıza yardımcı olabileceğiniz şeyler de vardır.

Egzama bulaşmışsa veya özellikle şiddetli ise, ek ilaçlar verilebilir.

Bazen, diskoid egzamadan etkilenen cilt bölgeleri, durum düzeldikten sonra kalıcı olarak renksiz kalabilir.

Diskoid egzamayı tedavi hakkında bilgi edinin .

Diğer egzama türleri

Egzama, kuru, tahriş olmuş cilde neden olan bir grup cilt hastalığının adıdır. Diğer egzama türleri şunlardır:

 • atopik egzama(atopik dermatit olarak da bilinir) – en yaygın egzama türü, genellikle ailelerde görülür ve astım ve saman nezlesigibi diğer durumlarla bağlantılıdır.
 • kontakt dermatit- vücut belirli bir maddeyle temas ettiğinde ortaya çıkan bir egzama türü
 • varis ekzaması- en sık alt bacakları etkileyen ve kanın bacak damarlarından akmasıyla ilgili sorunlardan kaynaklanan bir egzama türü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here