Düşük nedir? Düşük yapma belirtileri nelerdir? Düşük nasıl önlenir?

0
133
Düşük

Düşük nedir? Düşük yapma belirtileri nelerdir? Düşük nasıl önlenir? gibi sorular almaktayız. Annelik her zaman çok sevilen bir nefesini beklediği için çok değerli bir kelime olmuştur. Ancak, mutluluğumuzun hiçbir uyarı olmadan bizden uzaklaştığı zamanlar vardır. Düşük yapma korkusu kadınları yıllardır korkutuyor ve hamileliklerinde daha dikkatli olmalarını sağlıyor .

Düşük yapma, belirtileri ve semptomları hakkında bilmeniz gereken her şeyin kapsamlı bir listesini verirken, listelediklerimizi okuyun.

Düşük nedir?

Düşük, gebeliğin ilk 20 haftasında bir fetüsün kaybıdır . Bunun için kullanılan tıbbi terim kendiliğinden kürtaj.

Araştırmalar ayrıca kadınların yüzde 30 ila 50’sinin hamilelik başlamadan önce bile döllenmiş yumurtalarını kaybettiğini göstermiştir. Yumurtanın kaybı o kadar erkendir ki, bir kadın beklenen sürede herhangi bir zorluk yaşamadan kendi deneyimini yaşar.

Düşük yapma belirtileri nelerdir?

Vücudunuz, düşük yapmadan önce bazı uyarı sinyalleri gönderir. Bu sinyallerle ilgili farkındalık, doktorunuzla temasa geçmenizi kontrol etmek için kolaylaştıracaktır, düşük yaptırıyor olabilirsiniz.

Düşük yapma belirtileri:

 • Genellikle menstrüel kramplardan daha kötü olan hafif ila şiddetli bel ağrısı
 • Kilo kaybı
 • Beyaz-pembe sümük
 • Gerçek kasılmalar: Her 5-20 dakikada bir çok acı veren kasılmalar
 • Krampa olan veya olmayan kahverengi veya parlak kırmızı kanama: Tüm gebeliklerin yüzde 20 ila 30’unda hamileliğin erken döneminde bazı kanamalar görülebilirken , bunların yüzde 50’si normal gebeliklere neden olur
 • Vajinadan geçen pıhtı benzeri malzeme ile doku
 • Hamilelik belirtilerinde ani azalma

Düşük yapma nedenleri nelerdir?

Düşük, çeşitli nedenlerden ötürü meydana gelebilir ve çoğunlukla nedeni bulmak zordur. Ancak, düşük yapma nedenlerinden bazıları şunlardır:

 • Kromozomal Anormallikler:
  İlk trimesterde, düşüklerin en yaygın nedeni kromozomal anormalliktir. Bu, yumurta veya spermin, normal şekilde gelişmesini engelleyen yanlış sayıda kromozom içerdiği anlamına gelir.
 • Yaş faktörü:
  Erken doğmuş bir bebeğe sahip olmak belki eskilere dayanan bir tavsiye olabilir, ancak bazı gerçekleri tutar. Yaşlı kadınların kromozomal anomalili bir bebeği gebe bırakması ve sonuç olarak düşük olması daha olasıdır. Risk, taşıdığınız her çocukta katlanarak artar.
 • Bir düşüklüğü öyküsü:
  İki veya daha fazla düşüklüğü olan kadınların, diğer kadınlardan tekrar düşük yapma olasılığı daha yüksektir.
 • Kronik hastalıklar veya bozukluklar:
  Tıbbi durum geçmişi, sıklıkla anneyi düşük riskine sokar. Hamileliği etkileyen durumların bazıları diyabet, bazı kalıtsal kan pıhtılaşma bozuklukları ve otoimmün rahatsızlıklar olabilir.
 • Uterin veya servikal problemler:
  Bazı uterin veya servikal problemlerin, düşük riskini arttırdığı bilinmektedir. Şiddetli uterin adezyonları (skar dokusu bantları) veya zayıf veya anormal derecede kısa bir serviks (servikal yetmezlik olarak bilinir) düşük yapma ihtimalini arttırır. Uterin fibroidler ise herhangi bir soruna yol açmayabilir.
 • Doğum kusurları veya genetik problemlerin öyküsü:
  Ailenizin veya eşinizin, aile içinde genetik bir anormallik olması sizi düşük riskine sokar.
 • Enfeksiyonlar:
  Araştırmalar, bazı enfeksiyonların diğerlerine göre düşüklere neden olma eğiliminde olduğunu göstermiştir. Bu enfeksiyonların bazıları Listeria, kabakulak, kızamıkçık, kızamık, sitomegalovirüs, parvovirüs, gonore ve HIV’dir.
 • Sigara içmek, içmek ve uyuşturucu kullanmak:
  Hamilelikte sigara içmek ve içmek sizin için kötü bir şey değildir. Bu yüzyıllardır bizim için bilinen bir şey. Bu faaliyetlerde bulunmak, düşük yapma şansınızı arttırır. Bazı araştırmalar ayrıca yüksek seviyede kafein tüketimi ile artan düşük riski arasındaki ilişkiyi göstermiştir .
 • İlaçlar: Herhangi bir ilacı kullanırken dikkatli olun, çünkü çoğu düşük yapma riski ile bağlantılıdır. Gebe kalmaya çalışırken bile doktorunuza aldığınız ilaçların güvenliğini sorun. Bu, aspirin gibi steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) dahil tüm reçeteli ve reçetesiz ilaçlar için geçerlidir.
 • Çevresel toksinler: Sizi düşük yapma riskine sokabilecek birçok çevresel faktör vardır. Bu faktörlerin bazıları kurşun, arsenik benzeri kimyasallar, formaldehit, benzen ve etilen oksit gibi şeyler olabilir; ve büyük dozlarda radyasyon veya anestezik gazlar.
 • Babalık faktörleri: Bir babanın durumunun hamilelik üzerindeki etkisi hakkında çok az şey biliniyor olsa da, düşük yapma olasılığı babanın yaşıyla birlikte artmaktadır. Çalışmalar, spermlerin çevresel toksinler tarafından zarar görebileceğini göstermiştir. Civa, kurşun ve endüstriyel kimyasallara ve böcek ilaçlarına maruz kalmış olan babalar, kendilerini daha büyük bir düşük riski altında bulmuşlardır.

Düşük nasıl önlenir?

Düşükler çoğunlukla kromozomal anormallikler nedeniyle meydana gelir, bu yüzden onları önlemek zorlaşır. Bununla birlikte, atabileceğiniz en önemli adımlardan biri, hamile kalmanın gerçekleşmesi için sağlıklı bir atmosfer sağlamak için gebe kalmadan önce olabildiğince sağlıklı olmaktır.

 • Düzenli egzersiz esastır
 • Sağlıklı ve dengeli bir diyet yapın
 • Sakin ol ve kendini stres etme
 • Ağırlığı sağlıklı sınırlar içinde tutun
 • Günlük bir folik asit dozu alın
 • Sigara içmeyin veya içmeyin
 • Reçetesiz satılan ilaçları almadan önce doktorunuza danışın.
 • Kafeini sınırlandırın veya ortadan kaldırın
 • Radyasyon, bulaşıcı hastalık ve röntgen gibi çevresel tehlikelerden kaçının
 • Temaslı sporlardan veya yaralanma riski olan aktivitelerden kaçının

Düşükten sonra hamile kalabilir miyim?

Düşükten sonra gebe kalmak mümkündür. Düşük yapan kadınların en az% 85’inde müteakip normal gebelikler ve doğumlar vardır. Düşük yapma, doğurganlık probleminden muzdarip değildir. Öte yandan, tekrarlayan düşüklerden muzdarip kadınlar var. Bazı araştırmacılar bunun otoimmün bir yanıtla ilişkili olduğuna inanıyor.

Üst üste iki düşük yaptıysanız, gebe kalmaya çalışın. Bir doğum kontrolü şekli kullanın ve düşüklüğün nedenini belirlemek için sağlık uzmanınızdan tanı testleri yapmasını isteyin.

Düşükten sonra yeni çocuk için ne kadar beklemeliyim?

Tekrar denemeden önce doktorunuzla görüşmek daima daha iyidir. Bazıları, tekrar gebe kalmaya çalışmadan önce belli bir süre beklemenizi önerecektir (bir adet döngüsünden 3 aya kadar). Doktorunuz ayrıca progesteron tedavisine gitmenizi önerebilir. Rahimde implantasyon ve hamileliğin erken desteği için gereken bir hormondur .

Düşükten korunma yolları nelerdir?

düşük yapmak

Düşük, sadece fiziksel bir engel değil, aynı zamanda duygusal bir engeldir. Yine hamile kalmaya hazır olsanız da, henüz duygusal olarak hazır olmayabilir. Bazı kadınlar, dikkatlerini hemen yeni bir hamilelik için denemeye çevirerek durumla başa çıkmayı daha kolay buluyor .

Öte yandan, diğerleri, tekrar gebe kalmaya çalışmadan önce durumla başa çıkmak için zaman ayırmaktadır. Size ve eşinize doğru hissettiren şeyleri yapın. Kendinizi boğulmuş hissediyorsanız doktorunuzu arayın. Yardımcı olabilecek bir terapist ile temasa geçebilirler.

Düşük yapma, her anne için her zaman zor bir zamandır. Küçük çocuğunuzun kaybı neredeyse yeni bir hayatın kaybı gibi hissediyor. Ancak, bizi gerçekten test eden bu gibi anlar. Kaybınız büyük olsa da, duygularınızı incelemek için zaman ayırın ve kendiniz ve eşiniz için doğru olanı yapın. Kendini ya da eşini zorlama. İyileşmek için bu zamanı ayırın, böylece bir dahaki sefere yüzünüzde bir gülümsemeyle ve yeni beklentilerinizle ileriye bakabilirsiniz.

Düşük yapmak nedir

Anne karnında gelişen çocugun, gelişme esnasında günü gelmeden istemsizce anne karnındaki yuvasından gelişmeden çıkmasıdır..

Düşük yapmak için soğan kürü

Çoğu kadın düşük yapmak için soğan kürü tarifi aramakktadır. Anne karnındaki bir candır ve cana kıymak dinen haramdır… Normal cinayetten farkı yoktur..

Düşük yapmak için dua

Anne karnında gelişen masum yavru size emanettir. Siz Allah’a bu çocugu öldürmeniz için yardım istemeniz dinen affedilemeyecek bir vebal içerir… Gelen harıyla gelir. Yaptıgınız bir hatanın bedelini çocugunuza ödetmeyin. Aksilik ve uğursuzluk bir ömür yakanızı bırakmaz. Bu bir cinayettir.

Düşük yapmak ingilizce

Düşük yapmak, ingilizce de miscarry demektir..

Düşük yapmak nasıl anlaşılır

Eğer düşük yaptıysanız iç çamaşırınız kirlenmiş ve cenin iç çamaşırınıza düşmüş demektir.

Düşük yapmak için gripin

Gelişme esnasında çocuğa zarar verecek herşey dinen yasaklanmıştır.. Gripin kullanmak ve çocugu öldürmek cinayettir.

Düşük yapmak rüyada

Rüyada düşük yapmak, rüya sahibi için hayırlara delalet eder. Gerçek anlamı ile yakından uzaktan ilgisi olmadığı gibi bilakis güzel olan şeyleri müjdeler.

Düşük yapmak genetik midir

Düşük yapmak genetik değildir. Fakat bazı özellikleirmizi anne ve babadan aldığımız için bedenimiz ve yapısı onların yapısına benzemektedir.. Hastalıkta veya herhangi olumsuz bir durumda anne ve babadan aldıgımız genler devreye girebilir.

Düşük yapmak günah mı

Eğer düşük, sizin ihmal ve sorumlulugunuzda değil ve kendi kendine oluşmuşsa günah değildir. Burdaki temel kriter, sizin bilerek ve isteyerek bu eylemi yapmadıgınızıdr..

Düşük yapmak ağrılımı olur

Düşük bazı durumalrda ağrısız, bazı durumlarda ağrılı olabilir..

Düşük yapmak anneye zarar verir mi

Düşük yapmak anneye zarar vermez ama bu zarar vermeyeceği anlamına da gelmeyecektir.

Düşük yapmak anlaşılırmı?

Düşük yapmak anlaşılmaz. Çünkü karnınız tam belli olmadıgı için başkaları tarafından anlaşılmayacaktır. Fakat anne karnındaki çocuk gelişimini ilerletmiş ise ve annenin karnını belli etmiş ise bu anlaşılabilir.

Düşük yapmak acıtır mı

Düşük yapmak kimi durumlarda acıtabilir, kimi durumlarda acıtmaz.. Bu tamamen annenin ve bebegin o anki durumu ile alakalıdır..

Düşük yapmak istiyorum ne yapabilirim kadınlar kulübü

Düşük yapmak için kadınlar klübü veya kızlar soruyor gibi sitelerde konu açan annelere bir seslenişimiz var: YANACAKSINIZ!

Düşük yapmak için aspirin içmek

Çocugun gelişimini etkileyen herşey farkındaysanız ve çocuga zarar veriyorsa cinayettir ve Allah katında kesin olarak yasaktır…

Düşük yapmak için adaçayı

Düşük yapmak için adaçayına filan ihtiyacınız yok.. Sizin aklınız ve vicdanınız düşmüş ablacım!

Düşük yapmak belirtileri

Düşük yapan bir anne, gerek iç çamaşırlarındaki leke ve ceninden, gerekse haleti ruhiyesinden anlayacaktır..

Düşük doğum yapmak

Düşük doğum yapmak, her annenin kabusudur ve her anne düşük riski taşımaktadır..

Düşük yapmak için fitil

Düşük yapmak için fitile mitile gerek yoktur… Cinayet işlemek için popodan fitile ne gerek var? Ablacım, belki bir gün o çocuk sana bakacak? Kimse sahip çıkmadıgında!

Farketmeden düşük yapmak

Farketmeden düşük yapabiilirisn ama herşeyi gören rabbinden bunu nasıl gizleceksin? Herşeyi gören o değil mi? Kendini kandırma…O çocuk bir gün senin kaderini iyileştirecek..

Düşük yapmak hadis

Ali (r.a.) rivayet ediyor:

Düşük olarak doğan çocuk, anne ve babası Cehenneme girdiğinde Allah’a karşı naz yapar. Kendisine “Ey Allah’a karşı naz yapan ço*cuk, anneni ve babanı al da gir Cennete” denir. O da onları göbek ba*ğı ile çekip Cennete girdirir.

Düşük yapma hapı kullananlar

Düşük yapma hapı kullananlar, zaten hapı yutmuşlardır… Hemde zokanın büyügüdür. Ha canına kıymışsın hap ile, ha karnındaki masum bebeğe… Yapma!

Düşük yapmak kader mi

Evet hanım kardeşim, hanım ablam.. Yaşadığın ve aldığın her nefes kader oldugu gibi, düşük yapman da kaderdir. Fakat, Allahın külli irade ile senin cüzi iradene baglanmış, sorumlulugunda senin merkezde oldugun bir kaderdir..

Düşük yapma kanaması

Düşük sonrası düşük yapma kanaması oluşabilmektedir. Bundan korkmayın ama en yakıns ağlık kuruluşunu acele edip gidiniz.

Düşük yapmak istiyorum kadınlar kulübü

Düşük yapmak istiyorum demek ile sokaktan masum herhangi bir vatandaşı hiç suçu yokken öldürmek aynı şeydir.. Bu hataya düşmeyiniz. Masum olan bir bebege kendi vebalinizi yüklemeyin.. Doğurun… Allah kerim..

Düşük yapmak için kullanılan mide ilacı

Düşük yapmak için kullanılan mide ilacı kullandıgın zaman ne olacak? Ha bıçak ile, ha ilaç ile bir masum bebegin canına kast edip öldürmüş olacaksın… O çocuk ahirette senden davacı olacak ve dünyada mükemmel bir müslüman dahi olsan, o masum sana hakkını helal etmediği için cehennemi boylayacaksın..

Düşük yapmak lohusalık mıdır

2. Şayet düşüğün organları belirlenmiş ise, anne lohusa sayıldığından kanı kesilmedikçe cinsi ilişkide bulunmak caiz değildir. Namazları kılmaz, oruçları da tutmaz. Farz oruçları sonra kaza eder. Ama organlar teşekkül etmemiş ise cinsel ilişki yasak olmamakla beraber, kan devam ettiği takdirde cinsel yaklaşım sağlıklı olmaz. Bu durumda oruçlarını tutması ve namazlarını da kılması gerekir.

Lohusalık müddeti kadından kadına değişir. Bazı kadınlarda bu süre, bir gün dahi olabilir. Lohusalık süresi, kanın kesilmesiyle son bulur. Lohusalığın asgarî süresi yoktur; azamî süre ise kırk gündür. Doğumdan sonra kırk gün geçtiği halde kan devam ediyorsa, artık bu kan nifas kanı değil, özür kanıdır. (bk. Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar, II/331)

Hamilelikte düşük yapma riski

Hamilelikte düşük riski tüm kadınlarda mevcuttur. Dikkatli olamız yararınızadır.

Düşük yapma sebepleri

Düşük nedeni anne adayının yaşı
Düşük nedeni baba adayının yaşı
Düşük nedeni trombofili
Düşük nedeni egzersiz
Düşük nedeni cinsel yaşam
Düşük nedeni bağışıklık sistemi
Düşük nedenleri ve genetik faktörler
Düşük nedenleri ve endokrin faktörler
Düşük nedeni polikistik over sendromu
Düşük nedeni, troid bezi hastalıkları
Düşük nedenleri ve şeker hastalığı

Düşük yapma süresi

Düşük yapma süresi yoktur. Kiminde erken kiminde geç yukarıdaki sebeplere bağlı olarak gerçekleşir.

Düşük yapmak için soğan suyu

Cinayet işlemek için cins cins kürlere veya cins cins o suyu bu suyuna gerek yoktur.. Bir masumun canına nasıl kıyarsın hanım abla?

Düşük yapmak için safran nasıl kullanılır

Düşük demek, bir canın anne karnından kopmasıdır.. Bilerek ve isteyerek yapmak canilik ve cinayettir.

Düşük yapma şekilleri

Kimi çalışırken, kimi tuvalette kimi banyoda veya farklı şekillerde düşük yapılabilmektedir.

Düşük yapmak ve din

Düşüğü bilerek ve isteyerek yaparsanız bu katiyyen cinayete girer ve cinayet, tüm dinlerde yasaklanmıştır…Bu cinayete ortak olma

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here