Erken Çocukluk Döneminde Çocuğun IQ’usunu Geliştirme İpuçları

0
64
bebegin zekasını geliştiren şeyler

Bebeğin zekasını geliştiren şeyler oldukça vitamin dolu ve önemlidir.Çocuğunuzun beyin gelişiminin gebe kalmaya başladığınız günden beri geliştiğini biliyor muydunuz?

Bunun nedeni, çocuğun beyin gelişimi için beslenme gereksiniminin yerine getirilmesinin büyük ölçüde annenin sağladığı beslenmeye bağlı olmasıdır. Anne beslenme açısından zengin bir diyet yediğinden emin olursa, çocuğun beyninin gelişmesine katkıda bulunur. Beslenme dışında genetik ve çevre (stimülasyon) gibi faktörler çocuğun beyin büyümesini ve gelişimini etkiler. Genetik değiştirilemezken, çocuğunuzun beyin gelişimi için gerekli beslenme ve uyarımı kesinlikle sağlayabilirsiniz. Beyin gelişimi yaşam boyu bir süreç olsa da, büyümenin ve gelişimin çoğu, bebeğin hayatının ilk iki yılında başlamaktadır.

Çocuk beyninin gelişiminin önemli bir parçası olarak beslenmeyi anlamak

Hamilelik sırasında doğru beslenme bebeğin doğuşta daha iyi sağlığına kavuşur. Çocuğun beyin gelişiminin% 90’ı 2 yaşına kadardır.

DHA beyin hücrelerinin ve beyin bağlantılarının gelişmesine yardımcı olan önemli bir besindir. Bununla birlikte, bebeğinizin DHA’sı oksidasyona yatkındır ya da başka bir deyişle, hasar görebilir ve dolayısıyla korunmaya ihtiyaç duyar. Doğal E Vitamini, DHA’yı herhangi bir oksidatif hasara karşı koruyan güçlü bir antioksidandır ve sağlam tutar. Bu sağlam DHA veya korunan DHA, çocuğun beyin gelişiminde yardımcı olur. Tüm bu beslenme, bebeğin bilişini geliştirmeye yardımcı olur, böylece daha iyi IQ için verimli bir zemin yaratır. Bu nedenle, uygun beslenmeyi vermek IQ’yu bebeğe beslemek demektir!

Feed IQ ile ne demek istiyoruz?

IQ Feed’inin anlamı, bir annenin bebeğine emzirme ve uyarma yani bebek beyin egzersizleri ile ‘IQ’ beslemesi anlamına gelir!

Bunları da Okumalısın  Hassas Bebekler için Cilt Bakımı

Bebekler için beyin gelişimi için beslenme büyük önem taşımaktadır. Bebekler için Vitamin E’nin faydaları hakkında bilgi edinin.

Doğal E Vitamini DHA’yı oksidasyondan korur

DHA, beyin gelişimini arttırmak için önemli bir yapı taşıdır ancak aynı zamanda oksidatif hasara karşı da hassastır. Doğal E Vitamini, DHA’yı Lutein ile oksitlenmesini önleyen bir nöbetçi nöbetçisi olarak davranır.

Doğal E Vitamini güçlüdür

Diyet takviyeleri ve takviye edilmiş gıdalarda bulunan sentetik E Vitamini, Doğal Vitamin E kadar güçlü ve aktif olanların yarısı kadardır.

çocugbebgin zekasını geliştiren şeyler

Bebeklerin beyninde doğal E Vitamini

Araştırma, Doğal E Vitamininin görsel bellek ve dil gelişimi ile ilişkili beyin kısımlarında biriktiğini gösterdi.

Bir bebeğin beslenme gereksinimleri, yaşamın ilk aşamalarında bir anneye tamamen bağımlıdır. Bununla birlikte, stimülasyon veya bebek beyin egzersizlerinin de bir bebeğin bilişsel gelişimini şekillendirmede hayati bir rol oynadığını biliyor muydunuz? Stimülasyon veya bebek beyin egzersizlerinin aslında çocuğun beyin gelişimine nasıl yardımcı olduğunu anlayalım.

 

Beyin egzersizin rolünü çocuk beyin gelişiminin önemli bir parçası olarak anlamak

2 yaşındaki kümülatif kelime miktarının daha sonraki beyin gelişimi veya çocuğunuzun IQ’sini büyük ölçüde tahmin ettiğini bilmek çok önemlidir. Bu nedenle, ebeveynlerin erken yaşlardan itibaren çocuklarıyla konuşarak kelime dağarcığından bahsetmeleri ve çocuklarıyla anlamlı bir ilişki kurmaları önemlidir.

Fetüsler sesleri antenatal olarak duyar. Araştırmalar, bir bebeğin annesinin sesini tanımlayabileceğini ancak babanın ve bir yabancı kişinin sesini ayırt edemeyeceğini göstermiştir.

Ebeveynlerin, erken yaşta sosyal ve bilişsel beceriler birikiminin zaman avantajı ile geldiğini bilmeleri gerekir, bu da zamanla bu çocukların iletişimde daha iyi olma ihtimalinin daha yüksek olacağı anlamına gelir. Örneğin, evde çocuğunuza uygun cevapları verdiğiniz için ödüllendirebilir ve değerlendirme sırasında bile görevlerini yerine getirmelerini sağladığınızdan emin olun. Onlara rahat bir tempoda izin verin.

Kronolojik yaştan bağımsız olarak, geliştirme saati 40 haftada başlıyor. Bir faaliyetin karmaşıklığını artırmadan önce, bebeğin kapasitesini göz önünde bulundurarak daha basit aktiviteler seçtiğinizden emin olun.

Bunları da Okumalısın  Bebeklerde Reflü Belirtileri - Bebeklerde Reflü Nedenleri Nelerdir?

Bir önceki yazımız olan Hassas Bebekler için Cilt Bakımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here