Kulak Ağrısı Nedenleri – Kulağınız Ağrıyorsa İşte Çözümü

SorularCategory: SağlıkKulak Ağrısı Nedenleri – Kulağınız Ağrıyorsa İşte Çözümü
kader Personel tarafından 6 ay önce soruldu

Kulak ağrısı neden olur

Kulakta kulak ağrısı nerede meydana geldiğine bağlı olarak farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. Örneğin, kulak iltihabının orta kulak hastalıklarının enfeksiyonuna bağlı olarak ortaya çıkabilse de, genellikle travmaya bağlı olmaktadır.

  • Enfeksiyon: Kulak ağrısı en fazla enfeksiyondan kaynaklanan en büyük neden olarak ortaya çıkar ve çoğu zaman dış muayene sırasında doktor teşhis edilebilir. Kulağın tüm bölümlerinde oluşabilir, ancak yaygın tip orta kulak iltihabıdır. Çoğunlukla yüzücüleri, sudaki bakterileri enfeksiyona uğratıp enfeksiyona yol açan ve sesi çıkaran ve bir süre sonra kulak iltihabına dönüştüğü gösterilmektedir.

 

  • Travma: travma çok gösterilebilir. En sık uygulanan basınç kaynaklı kulak hasarı. Örneğin, uçuş sırasında ani basınç değişiklikleri travmatik bir zarara ve kulak zedelenmesine zarar verebilir ve bu da ağrıya neden olabilir. Kulak kulağıyla ses çıkarırsanız herhangi bir yabancı madde zararına zarar verebilir. Özellikle bebekler ve çocuklar kulaklara keskin nesnelere maruz kaldıklarında kulak ve şiddetli ağrıyı etkileyebilirler. Aynı zamanda, yukarıda bahsedilen durumlardan birinin başlığının altında ses seviyesine bağlı olarak kulağa ciddi bir travma veya kulağa kalıcı hasar verme.
  • Alerjiler: Kulak enfeksiyonlarına karşı alerjik reaksiyonlar da benzer reaksiyonlara neden olur. Büyümeye ve bu reaksiyondan kaynaklanan katmanın kulağına baskı uygulayan daha fazla sinüs mukus ağrının ortaya çıkmasının sonucudur.

 

  • Tümör: ağrının bir tümörü, iç tetkik yöntemleri kullanılmalı gibi, bu tümörler dıştan tespit edilebilir.
  • Kulağın kulak ağrısının nedenleri arasında, yansıma yapmayanlar arasında sekonder faktörlerin ağrısından da bahsedilmeli ve belirtilmelidir.
  • Diğer faktörler: kulak ağrısı genellikle kulak ile ilişkilidir, zaman zaman, dişler ve çene problemleri, özellikle de vücudun çok uzak bölgelerinde bulunan organlarda, kalıcı hasarın bir işareti olduğunu ortaya koymaktadır.
    Bazı kulak ağrısı, yemek borusu hastalıkları, farenjit, bademcik iltihabı, akciğer tümörleri, fıtık, hastalıklar özofagus kanserinin habercisi olabilir.

Bebeklerde Kulak Ağrısı

Bebeklerde kulak iltihabı henüz gelişmekte olan bağışıklık sisteminin bir sonucu olarak ortaya çıkan ağrı üzerinde etkili değildir. Yetişkinler, enfeksiyonları bebeklerden biraz daha uzun süre geçirebilecek kısa bir sürede aktif olabilirler. Bununla birlikte, bebeklerde travmatik ağrıyı vurgulamak istiyoruz. Kulak ağrısını yaşıyor ve kesinlikle bir hekime danışılması gerektiği tespit edildiğinde.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]