Hamilelikte Vajinal Akıntı Neden Olur? Vajinal Enfeksiyonlar Nasıl Tedavi Edilir?

0
215
vajinal akıntı çeşitleri, vajinal akıntı,vajinal kaşıntı ,vajinal akıntı ne demek,

Vajinal sağlık önemlidir ve vajinal konuların gerektiği kadar sık ​​tartışılmaması hayal kırıklığı yaratır.

Kadınlar çeşitli vajinal sorunlardan geçer ve bu sorunlar yaşamının farklı yaşlarında, aşamalarında ve evrelerinde değişebilir. Bununla birlikte, tüm bu konular arasında en yaygın olanı vajinal akıntıdır.

Vajinal akıntı, bir kadının tüm hayatıyla ilgilenmesi gereken bir şeydir. Kadınlar içgüdüsel olarak vajinal akıntının sağlıkları hakkında çok şey ifade ettiğini biliyorlar. Bir kadının en çok endişelendiği bir şeydir ve yaşamı boyunca değişmeye devam ettikçe başa çıkmak zor olabilir.

Ayrıca birçok kadın için normal olan ve olmayan olanları ayırt etmek zor ve anormal olanı anlamak için normal olanı bilmek önemlidir.

Bilmen gereken bir şey –

Vajinanın kendi ekosistemine ev sahipliği yaptığını söylemek güvenli. İstenmeyen bakterileri öldürmek için asidik bir pH tutar, kendisini yağlanmış ve temiz tutmak için nem ve sıvı üretir. Temel olarak, vajina akıllı ve kendine nasıl bakacağını biliyor.

Bununla birlikte, bu denge vücudun içinde ve dışında meydana gelen değişikliklere duyarlıdır.

Vajinadaki sıvı değişiklikleri

Vajinal sıvı, tutarlılığı, rengi ve hacmindeki değişiklikleri gösterir ve bu değişiklikler genellikle endişe edilecek bir şey değildir.

Hormonal değişiklikler açısından, doğal olarak adet döngüsü boyunca meydana gelen sıvı değişikliklerini fark etmek normaldir. Sıvı değişiklikleri ayrıca bir uyarılma durumunda, seks sırasında veya bir kadın hamile iken gerçekleşebilir.

Vajinal akıntı ayrıca enfeksiyonlar ve hastalıklar sırasında renk, koku, hacim ve tutarlılıkta değişiklikler gösterebilir.

Hamileliğin erken döneminde hangi akıntı normaldir?

Vajinal akıntı adet döngüsüne göre değişir.

Döngünün başında, vajinal akıntı ince ve yapışkandır, yumurtlama etrafındaki rengini ve kıvamını şeffaf yapışkan yumurta beyazına çevirebilir. Yumurtlamadan sonra genellikle tekrar yapışkan hale gelir. Adet döngüsü boyunca hacim değişir ve yumurtlama sırasındaki en yüksek değerdir. Normal deşarj genellikle kokusuzdur ve kokusu olsa bile, genellikle hafiftir.

Bunları da Okumalısın  Ultherapy nasıl uygulanır? Tek seansta Ultherapy ile boyun ve yüz gerdirme

Vajinal akıntınızın normal rengine, kıvamına ve kokusuna aşina olmanız önemlidir.

Anormal Vajinal Deşarj Nedir?

Vajinal akıntınız anormal ise aşağıdakileri fark edebilirsiniz:

 • Boşalma olağandışı bir şekilde incelir.
 • Boşalma alışılmadık derecede kalınlaşır.
 • Akıntı rengi gri, yeşil, sarı veya kahverengidir.
 • Boşalmanın hacmi önemli ölçüde artar veya azalır.
 • Akıntı Balık veya metal bir kokuya sahiptir.

Doğum Sonrası Diyet: Yeni Anneler İçin Olması Gereken 5 Yiyecek Listesi

Lökore nedir?

Beyaz akıntı veya lösore genellikle endişelenecek bir şey değildir, çoğu kadın yumurtlama döneminde normal adet döngüsü sırasında yaşar. Bu akıntı şeffaf yumurta akı rengi ve yapışkan kıvamı ile mukus benzeri ve kalındır. Beyaz deşarj vajinanın iyi yağlanmasına yardımcı olur ve yumurtlama sırasında spermlerin yumurtaya ulaşmasına yardımcı olur.

Bununla birlikte, bazen beyaz akıntı, altta yatan bir soruna da işaret edebilir.

Dikkat etmek –

 • Kalın Beyaz Topaklı Deşarj (maya enfeksiyonu)
 • Süzme peynir gibi kıvamda kalın akıntı. (mantar enfeksiyonu ).
 • Kötü kokulu beyaz akıntı. (vajinal enfeksiyonlar, STD’ler).
 • Renk değiştiren beyaz akıntı, beyazdan sarıya veya yeşile (cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar).
 • Kalın, beyaz, kötü kokulu, yapışkan akıntı (vajinal enfeksiyonlar).
 • Koku benzeri balıklarla bulutlu deşarj (bakteriyel vajinoz)

Doktorunuzla tanışın eğer –

 • Vajina çevresinde yanma ağrısı var.
 • Kurdeşen.
 • Vajina ağrılı ve kaşıntılı.
 • Kızarıklık.
 • Şişme.
 • Deşarjdan kaynaklanan güçlü ve kötü koku.

Beyaz akıntı her zaman endişe nedeni değildir, ancak herhangi bir rahatsızlık verirse göz ardı edilmemesi gerekir. Derhal doktorunuza haber verin, böylece sağlığınızla ilgilenilebilir.

Vajinal Enfeksiyonlar Nasıl Tedavi Edilir?

Anormal akıntıya yol açabilecek vajinal enfeksiyonların önlenmesi için bazı ipuçları:

 • Vajinayı temiz tutun.
 • Düzenli olarak yumuşak, yumuşak bir sabun ve ılık suyla yıkayın, böylece vajinanızın pH’ı dengeli kalır.
 • Asla kokulu sabun kullanmayın, vajinal pH dengesini atabilirler.
 • Douching’e hayır deyin.
 • Dişil spreylerden veya diğer kimyasal ürünlerden kaçının.
 • Banyoya gittikten sonra daima önden arkaya doğru silin. Bu, bakterilerin vajinaya girmesini önler.
 • % 100 pamuklu külot giyin veya çıplak olun.
 • Güvensiz sekse hayır deyin. Prezervatif kullanın, std yakalama şansınızı düşürür.
 • Ob / gyns randevunuzu almayın. Düzenli pelvik muayeneler için gidin.

Hamilelik sırasında beyaz akıntısının nedeni nedir?

Bir kadın hamile kaldığında vajinası, serviksinin sağlıklı, nemli ve temiz kalması için çok çalışarak fazla mesai yapmaya başlar. Normal vajinal akıntı, hamilelik sırasında vajinayı sağlıklı tuttuğu için önemlidir.

Vajinal akıntıyı kontrol altında tutmak ve herhangi bir renk değişikliği ve koku değişikliği olup olmadığını görmek önemlidir.

Bunları da Okumalısın  Apandisit Ağrısı Nedir ve Belirtileri Nelerdir? Apandisit ağrısı nasıl anlaşılır?

Hamilelik sırasında vajinal akıntı aniden hacmi değiştirirse, derhal doktorunuza haber verin.

Birinci ve İkinci Trimesterde Vajinal Akıntı

Bir kadın periyodunu özlediğinde meme hassasiyeti, yapışkan beyaz vajinal akıntı ve bulantı görülür. Bunların hepsi genellikle tipik bir hamilelik belirtisi olarak alınır.

Hamilelik sırasında su ve sütlü vajinal akıntı, östrojen dalgalanması ve vajinal alanda kan dolaşımındaki artıştan kaynaklanır.

Kadınlar hamileliğin erken döneminde açık sıvı boşalması ya da yumurtlama anında yaşanan vajinal akıntıya benzeyen süt beyazı akıntısı yaşayabilir.

Ancak hamilelik sırasında akıntı ve yumurtlama sırasında akıntı aynı değildir. Hamilelik sırasında beyaz akıntı hacmi, yumurtlama sırasında meydana gelenden çok daha büyük, daha sert ve daha ağırdır.

İlk trimesterde vajinal akıntı sulu veya süt beyazıdır. Bu deşarj ikinci trimesterde daha ağırlaşıyor. Bununla birlikte, ikinci trimesterde kan lekeli akıntı ve kötü kokulu akıntılara dikkat ederek sorunlara işaret edebilir. Böyle bir akıntı yaşıyorsanız derhal doktorunuzu bilgilendirin.

Beyaz deşarjın hacmi sizi rahatsız ediyorsa, tampon kullanmak vajinayı tahriş edip bakteriyel enfeksiyon riskini artırabileceğinden tampon kullanmak yerine külotlu bir astar veya tampon kullanılması önerilir. Douching uygulama yapmayın. Vajina silin

Üçüncü trimesterde vajinal akıntı

Gebeliğin üçüncü üç aylık dönemi en zor ve en önemli dönem olabilir. Vücudunuz bu dünyaya yeni bir hayat getirmeye hazırlanıyor.

Bu süre zarfında çeşitli deşarj tutarlılığı yaşayabilirsiniz. Vajina akıntınızı kontrol etmeye devam edin ve değişiklikleri doktorunuza bildirin.

Üçüncü trimesterde vajinal akıntıda bir artış olduğunu fark edebilirsiniz.

Pembemsi bir kan lekeli kalın akıntı için dikkat edin çünkü sümük gibi jöle dökülmesinin işareti olabilir. Görürseniz derhal doktorunuza veya sağlık uzmanınıza haber verin. Böyle bir deşarj görmeyi bekleyebilirsiniz. Üçüncü trimesterde doğum tarihinize yakınsanız, bu deşarj serviksinizin dilate olduğu ve vücudunuzun kendini emek için hazırladığı anlamına gelir.

Sulu, ince, berrak, renksiz ve kokusuz bir deşarj yaşıyorsanız, amniyon sıvınızın sızdığını gösteriyor olabilir. Derhal bir endişe nedeni olduğu ve göz ardı edilmemesi gerektiği için doktorunuzu bilgilendirin.

Dikkatli olun, aniden vajinanızı akan yüksek miktarda sıvı ile karşılaşırsanız ve bu akış külotunuza ve hatta külot iç çamaşırlarınıza bile girecek kadar ağırlaşırsa, derhal doktorunuzu arayın. Bu tip sıvı akışı, suyunuzun kırıldığını gösterebilir. Çünkü, onunla birlikte kasılmalar yaşayabilirsiniz veya olmayabilir (kadınların yalnızca% 8’i kasılma başlamadan önce bunu yaşar), bulmak için beklemeyin ve durumu tek başınıza çözmeye çalışmayın. Derhal yardım isteyin.

Hamilelik sırasında anormal vajinal akıntı varsa ne olur?

Hamilelik sırasında anormal Vajinal akıntı enfeksiyonlara bağlı olabilir. Bu deşarjlar bebeği olumsuz yönde etkileyebileceği ve hamileliği zorlaştıracağı için acil tedavi gerektirir.

Aşağıdakileri yaşıyorsanız derhal doktorunuzu bilgilendirin –

 • Kalın beyaz akıntı kokan bir faul.
 • Kirli kokulu sarımsı akıntı.
 • Kötü kokulu Yeşil akıntı.
 • Kaşıntı ve yanma hissine neden olan akıntı.
 • Vajina etrafında ağrı.
 • Vajina etrafında döküntüleri
 • Vajina çevresinde cilt renginde değişiklikler.
Bunları da Okumalısın  Göz Kuruluğu Neden Olur? Sebepleri ve Evde Tedavi Yöntemleri

Anormal Sütlü Beyaz Deşarjın Tedavisi

Süt beyazı akıntısı yaşıyorsanız ve bunun ne olduğunu bilmiyorsanız, doktorunuza sorun.

Seni rahatsız ediyor, korkuyor ve endişelendiriyorsa, bununla yalnız ilgilenme.

Doktorunuza bir bakalım. Normal veya anormal, durumu kendi kendine teşhis etmek, profesyonel yardıma erişiminiz olduğunda yapılacak çok akıllıca bir şey değildir. Doktorunuz vajinal akıntınızın normal olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacaktır.

Eğer taburcunuz anormal ise ve bir şeyler yanlışsa, doktorunuz taburcu ve semptomlarınıza göre derhal doğru tedaviye başlayacaktır.

Vajinal akıntınız anormal ise ve bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, doktorunuz buna göre mantar önleyici veya antibakteriyel tedavi verebilir.

Hamile kadınlar düzenli olarak vajinal akıntılarını incelemeye devam etmelidir. Hamilelik sırasında vajinal akıntı sadece doğum başlangıcını göstermez, aynı zamanda renk, tutarlılık ve kokuya bağlı olarak enfeksiyonların ve diğer birçok komplikasyonun varlığını da gösterebilir.

Utanma ya da utanma. Daha iyi yardım alabilmek için belirtilerinizin her dakikasını doktorunuzla paylaşın. Jinekoloğunuzu ziyaret edin veya acil bir durumda arayın ve yardım isteyin.

Sonuç

Vajinal akıntı her kadının yaşadığı bir şeydir. Beyaz deşarj genellikle korkacak bir şey değildir, ancak anormal deşarjlar hiçbir ücret ödemeden göz ardı edilmemelidir. Vajinal akıntıdaki bir değişiklik, özellikle hamile kadınlar tarafından hamilelik sürecini birçok yönden etkileyebileceği için göz ardı edilmemelidir.

Hemen yardım isteyin, utanma.

Vajinal Akıntı Hakkında Bilgi

vajinal akıntı çeşitleri

vajinal akıntı ve kaşıntı

vajinal akıntı kaşıntı resimli

vajinal akıntı ne demek

vajinal akıntı ne zaman artar

vajinal akıntı kürü

vajinal akıntı kaşıntı ilaç

vajinal akıntı ağrı yaparmı

vajinal akıntı adeti geciktirirmi

vajinal akıntı abdesti bozar mı fetva meclisi

adet öncesi vajinal akıntı

vajinal akıntı bebek olmasını engeller mi

vajinal akıntı civanperçemi

vajinadan cok akinti gelmesi

vajinal akinti neden cogalir


vajinal akıntı durdurma

vajinal akıntı doğal çözümler

Bir önceki yazımız olan Cilt Teması Neden Bebekler İçin İyidir? başlıklı makalemizde bebek cilt bakımı, bebek cilt bakımı fiyatları ve bebek cilt kremleri hakkında bilgiler verilmektedir.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here