Kalp Çarpıntısı (Aritmi) ve Ritim Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

0
132
aritmi

Kalp Çarpıntısı (Aritmi) ve Ritim Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi aritmi ilaçları aritmi tipleri aritmi anjiyo aritmi anestezi aritmi bölümü olan hastaneler aritmi bitkisel tedavisinin detaylarını sizlerle paylaşacağız..

Aritmi nedir?

Aritmi veya kalp ritmi problemleri, İngiltere’de yılda 2 milyondan fazla insan tarafından yaşanmaktadır. Anormal kalp ritmi olan çoğu kişi, doğru şekilde teşhis edilirse normal bir yaşam sürebilir.

Başlıca aritmi türleri

 • atriyal fibrilasyon (AF) – bu, kalbin düzensiz ve normalden daha hızlı attığı en yaygın tiptir.
 • supraventriküler taşikardi  – istirahatte anormal derecede yüksek kalp hızı oranları
 • bradikardi – kalp normalden daha yavaş atıyor
 • kalp bloğu – kalp normalden daha yavaş atar ve insanların çökmesine neden olabilir
 • ventriküler fibrilasyon – hemen tedavi edilmezse hızlı bir şekilde bilinç kaybına ve ani ölüme neden olan kalp atışlarının nadir, hızlı ve düzensiz bir ritmi

Aritmi tüm yaş gruplarını etkileyebilir, ancak yaşlılarda atriyal fibrilasyon daha yaygındır. İçme yüksek oranda alkol veya varlık kiloluatriyal fibrilasyon gelişme sizin olasılığını artırır.

Ayrıca, kalp dokunuz bir hastalık nedeniyle zarar görürse, örneğin bir kalp krizi geçirdiyseniz veya kalp yetmezliği yaşarsanız, bir aritmi gelişme riski de olabilir .

Atriyal fibrilasyon yaygın bir inme nedenidir . Atriyal fibrilasyona sahip olmak, inme riskinizin kalp ritmi normal olan birinden 5 kat daha fazla olduğu anlamına gelir.

Bazı aritmi türleri, ciddi kalp rahatsızlığı olan insanlarda görülür ve ani kalp ölümüne neden olabilir. Bu, her yıl İngiltere’de 100.000 kişiyi öldürüyor. Aritmi daha önce teşhis edildiğinde bu ölümlerin bir kısmı önlenebilirdi.

Aritmi için yaygın tetikleyiciler viral hastalıklar, alkol, tütün, duruştaki değişiklikler, egzersiz, kafein içeren içecekler, reçetesiz satılan reçeteli ve reçeteli ilaçlar ve yasadışı rekreasyon ilaçlarıdır.

Aritmi riskinizi nasıl düşürürsünüz?

Sağlıklı bir yaşam tarzı kalp krizi geçirme riskinizi azaltsa da , aritminin gelişmesini önlemek her zaman mümkün değildir .

Tedavi, gelecekteki bölümleri önlemeyi amaçlar. Ayrıca yaşam tarzı değişiklikleri de yapabilir, böylece kalp ritminizle ilgili sorunlardan bazıları önlenebilir.

Kalbinin elektrik sistemi

Kalbin ritmi elektriksel sinyallerle kontrol edilir. Bir aritmi, kalbin ritminin bir anormalliğidir. Çok yavaş, çok hızlı veya düzensiz bir şekilde atıyor olabilir.

Bu anormallikler ufak bir rahatsızlıktan veya rahatsızlıktan ölümcül bir soruna kadar uzanır.

Bir aritmi alabilir misiniz?

Aritmi semptomları arasında çarpıntı , sersemlik hissi , bayılma ve  nefes darlığı sayılabilir , ancak bu belirtilere sahip olmak her zaman kalp ritminiz olduğu anlamına gelmez.

Arrhythmia Alliance’ın kalp ritmi kontrol listesi  , bu semptomlardan herhangi birine sahipseniz doktorunuzla görüşmek için bilgi toplamanıza yardımcı olabilir.

Aritmi teşhisi

Belirtileriniz devam ederse veya ailenizde açıklanamayan ani bir ölüm öyküsü varsa, doktorunuzun sizi bir kalp uzmanına (kalp ritmi bozuklukları konusunda uzmanlaşmış bir kardiyolog veya elektrofizyolog) sevk etmesi önemlidir.

Aritmi tanısı koymanın en etkili yolu elektrokardiyogram (EKG) adı verilen kalp ritminizin elektriksel olarak kaydedilmesidir  . EKG bir sorun bulamazsa, kalbinizin daha fazla izlenmesi gerekebilir.

Bu, 24 saat veya daha uzun süre boyunca küçük bir taşınabilir EKG kayıt cihazının takılmasını içerebilir. Buna Holter monitörü veya ambulatuvar EKG izlemesi denir.

Belirtileriniz egzersizle tetiklenmiş gibi görünüyorsa, bir koşu bandı veya egzersiz bisikleti kullanırken kalp ritminizi kaydetmek için bir egzersiz EKG’si gerekebilir.

EKG’nizin bir kopyasını istemelisiniz. Kardiyolog veya kalp ritmi uzmanını görmek için yanınıza alın ve daima kullanmak üzere bir kopyasını saklayın.

Aritmi tanısında kullanılan diğer testler şunlardır:

 • kardiyak olay kaydedici – ne zaman sahip olursanız olun belli bir süre içinde ara sıra semptomları kaydetmeye yarayan bir cihaz.
 • elektrofizyolojik (EP) çalışma – siz uyurken uykunuzdaki yumuşak damarları bacağınızda ve kalbinize geçirerek, kalbinizdeki elektrik sinyalleriyle ilgili sorunları tespit etmek için yapılan bir test
 • ekokardiyogram  (eko) – kalbinizin ultrason taraması

Aritmi tedavisi

Aritminizin nasıl tedavi edileceği hızlı mı yoksa yavaş bir aritmi mi yoksa kalp bloğu mu olduğuna bağlı olacaktır. Kalp yetmezliği gibi aritminizin altında yatan sebeplerin de tedavi edilmesi gerekir.

Aritmi tedavisinde kullanılan tedaviler şunlardır:

 • ilaç tedavisi – bir aritmi durdurmak veya önlemek veya aritmi oranını kontrol etmek
 • Kardiyoversiyon – Kalbe şok vermek için elektriği kullanan, anestezi veya sakinleştirici yaparken normal bir ritime dönüşen bir tedavi
 • kateter ablasyonu – kalbinizdeki aritmiye neden olan hastalıklı dokuyu dikkatle yok eden lokal veya genel anestezi altındaki anahtar deliği tedavisi
 • kalp pili – lokal anestezi altında göğsünüze yerleştirilen kendi pilini içeren küçük bir cihaz; Kalbinizde doğal kalp pili çalışmalarını normal hızda atmalarına yardımcı olmak için elektrik sinyalleri üretir
 • ICD – kalp ritminizi izleyen ve gerektiğinde kalbinizi tekrar normal bir ritmine sokan kalp piline benzer bir cihaz

Aritmi ile güvende olmak

Sürüşünüzü etkileyen bir aritminiz varsa, Sürücü ve Araç Ruhsatlandırma Ajansına (DVLA) söylemelisiniz .

İşiniz yükseklikte veya tehlikeli olabilecek makinelerde çalışmayı içeriyorsa, en azından aritminiz teşhis edilinceye veya altta yatan hastalığınız için tedavi görene kadar çalışmayı bırakmanız gerekir. Doktorunuzdan veya kardiyologunuzdan tavsiye alın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here