Kan Tükürme (Hemoptizi) Nedir ve Neden Olur?

0
108
Kan Tükürme

Balgamda kan pıhtısı görürseniz ve genizden gelen balgamda kan sizi korkutuyorsa, balgamda az miktarda kan gelmesi ve boğaz ağrısı için hemen doktorunuza başvurunuz.

Kan Tükürme Neden Olur?

Kan tükürmek endişe verici olabilir, ancak genç ve sağlıklıysanız genellikle ciddi bir sorunun işareti değildir. Daha çok yaşlılarda, özellikle de sigara içenlerde endişe nedenidir.

Kan öksürmek için tıbbi terim hemoptizidir.

Az miktarda parlak kırmızı kan veya köpüklü kanla kaplı balgam (balgam) öksürebilirsiniz. Kan genellikle ciğerlerinizden gelir ve sıklıkla uzun süreli öksürük veya göğüs enfeksiyonunun bir sonucudur .

Kan koyu ise ve bir miktar yiyecek içeriyorsa veya kahve tozu gibi görünüyorsa, sindirim sisteminizden geliyor olabilir. Bu daha ciddi bir problem ve derhal hastaneye gitmelisin. Kan kusması hakkında daha fazla bilgi edinin .

Kan tükürürsen ne yapmalısın?

Sadece birkaç nokta veya lekede olsa bile, kanınızı öksürürseniz mümkün olan en kısa sürede doktorunuza başvurun.

Doktorunuz, araştırılması ve tedavi edilmesi gereken ciddi bir tıbbi durumunuz olup olmadığını kontrol edecektir.

Doktorunuzla konuşamıyorsanız NHS 111 veya yerel çalışma saatleri dışında servisinizi arayın .

Ambulans için 999’u arayın veya çok fazla kanınız varsa ya da nefes almakta zorlanıyorsanız hemen en yakın kaza ve acil durum (A&E) bölümüne gidin.

Gerekli olabilecek testler

Doktorunuz, göğüs röntgeni veya bilgisayarlı tomografi (BT) taraması gibi daha ayrıntılı bir tarama için sizi yerel hastanenizdeki bir uzmana yönlendirmeye karar verebilir .

Balgam örneği almanız istenebilir, böylece enfeksiyon kontrolü yapılabilir. Kan testleri gibi başka testler de gerekli olabilir.

Bazı durumlarda, kanın nereden geldiğini bulmak için başka testler gerekebilir. Örneğin, bronkoskopi adı verilen bir test düzenlemeye karar verebilecek bir uzmana yönlendirilebilir (akciğerlerinizin ana hava geçişlerinin bir ucunda kamera bulunan bir tüp kullanılarak incelenir).

Bunları da Okumalısın  Kalp Çarpıntısı (Aritmi) ve Ritim Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Bu sayfa, sebebin ne olabileceği konusunda size daha iyi bir fikir verebilir, ancak bunu kendiniz teşhis etmek için kullanmayın. Bunu her zaman bir doktora bırak.

Kan tükürme sık görülen nedenleri

Kan tükürmenin en yaygın nedenleri şunlardır:

  • uzun süreli, şiddetli bir  öksürük
  • bir  göğüs enfeksiyonu- balgamınız renksizse veya irin varsa, ateşiniz varsa veya göğsünüzde sıkı bir his varsa, bu daha olasıdır
  • bronşektazi- bu aynı zamanda hırıltılı veya nefes darlığı çekiyorsanız daha olasıdır

Bazen şiddetli bir  burun kanaması veya ağızdan veya boğazdan kanama öksürdüğünüzde tükürükte kanın çıkmasına neden olabilir.

Kan tükürme daha az yaygın nedenleri

Daha az yaygın olarak, kan tükürme sonucu olabilir:

  • pulmoner emboli (akciğerlerde bir kan pıhtısı) – bu genellikle ani nefes darlığı ve göğüs ağrısına neden olur
  • akciğer ödemi(akciğerlerde sıvı) – balgamınız pembe ve köpüklü olacaktır ve bu genellikle önceden kalp problemleri olan insanlarda görülür.
  • akciğer kanseri- 40 yaşın üzerindeyseniz ve sigara içiyorsanız bu daha olasıdır
  • tüberküloz (TB)- ateş ve terleme ile ilişkili ciddi bir akciğer enfeksiyonu; Bu İngiltere’de daha yaygın hale geliyor, ancak uzun süreli antibiyotiklerle tedavi edilebilir
  • boğaz veya soluk borusu kanseri
  • alarak  antikoagülankan pıhtılaşması durdurulmasına yardımcı ilaçlar gibi –  warfarin , rivaroksaban veya dabigatranın

Bir önceki yazımız olan Öksürüğe Ne İyi Gelir? Öksürük Nasıl Geçer? Evde Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here