Karabasan nedir? Karabasan Gelmesin İstiyorsanız Bunu Yapın!

1
133
Karabasan nedir
Karabasan nedir

Karabasan nedir diye merak eden ziyaretçilerimiz için Gecenin ortasında, göğsünüzde görünmez bir ağırlıkla uyanıyorsunuz. Bilinciniz, yarı açık yarı kapalı gibi. Konuşmak, hatta bağırmak istediğinizde bile, sesiniz kaslarınız hareket etmediği anda, bir tür uyku felci yaşayacaksınız.

Evet, bilimde bu duruma uyku felci denir. Uyku durumunda bu duruma bilimde uyku felci denirke, halk arasında Karabasan olarak bilinir. Neredeyse herkes rüyada karabasan kabusunu deneyimledi. Çoğu insan en az bir kez bu durumu gördüğünü söyledi.

Karabasan Bilimsel Açıklaması

Karabasan nedir iye araştırmaların bir diğeri ülkemiz dşında a yapılmıştır. Çin toplumununun büyük bir kısmına;  öğretmenlerin, tılsımların basıldığı, hatta nereye götürüldüğü gibi, benzer durumlara sahip, bedensiz varlıklarla ilişkili kabuslar için danışıldı, anketler yapıldı. Ancak, bunun basit uyku bozukluğu olduğu saptandı. Yani şeytani veya cin ile ilgili bir durum olmadığı müslüman olmayan bir toplumda araştırıldı.

Vücutta uykuda olan vücudun ve çizgili kasların bir kısmı felç geçirdi. Bu felç sonucu, el ve kol hareketleri bastırıldı. Yoğun bakım ve endişe, halüsinasyonlar ve panik atakların neden olabileceği durumlarda felçli kaslarınız çözülmeden uyanır.

Karabasan İslam Dini

Şeytani veya cin ile ilgili bir durum olmadığı müslüman olmayan bir toplumda araştırıldı.Müslüman olmayan toplumlarda da bu görülmektedir.

Müthiş çok hassas ve açık terimlerle açıklanamayan Karabasan, psikiyatrlara göre, işyerinde strese daha çok ihtiyaç duyan bir kabus yaşıyor. Bunun nedeni uyku bozukluğu olarak gösterilmektedir.

Karabasan nedir?

Bilimde bu duruma uyku felci denir.Karabasan, vardiyalı çalışma ve benzeri nedenlerle depresyon hastalarında uyku bozukluğu olan hastalarda, bazı ilaçların, hastalarda daha yaygın olduğu görülmektedir.

karabasan resmi
karabasan resmi

Neden Karabasan gelir?

Uyku sırasında, tüm vücudun kasları ile birlikte beyin uyur. Bir kişinin kolunu çıkarırsanız hareketsiz kalırsanız, kol paralizis halindeki kaslar nedeniyle düşer. Bu başlangıçtan korkutucu gelse de, kasların geçici felci koruyucu bir özellik taşır. Vücudun ve beynin uykusunda görülür. Rüyada, bedenlerimizi koruyoruz, eğer hareketleri gerçekten iyi bir şekilde yapmaya çalışırsak ve yüksek bir olasılık varsa beynin uyanık olur fakat beden uyuyor olunca arada bir reaksiyon oluşmaz.

Geçici bir kas felci, bu kadar kilitli olan vücuda bağlanır. Bir nevi güvenliktir. Felç uykusu sırasında beyin bazen aniden uyanır, ancak bu uyma kaslarda meydana gelmez. İrade de felç olan kaslar hala uyuduğu için beyin ile senkronize çalışmaz ve vücuda eşlik edemez. Bu nedenle Ellerinizi ve kollarınızı kullanmanıza izin olanak sağlamaz.

Karabasan nasıl olur? Karabasan Sonrası

Konuşamıyor, çığlık atmak istiyor, bağırıyor, sesinizi duyuyor ama bunu kontrol edemiyorsunuz. Bazı insanlar da, kendi üzerine oturmuş bir hayaleti gördüklerini söyler.Buna karabasan derler halk arasında.Bunun gerçek olduğunu iddia ederler

Karabasan insanlarda, tedirginlik ve bitkinlik ve yorgun hissettiklerinde uyuduklarında görülebilecek bir durum olduğu bilimsel olarak söylenir. Uyandıklarında nefeslerini tutarlarsa korku ve endişe duyarlar. Karabasan denilen uyku felci birkaç saniye sürebilir çünkü birkaç saniyeliktir.

Uykudan önce aç olmak, düzensiz uyku saatleri, aşırı stresin ruh hali ve ayrıca sırtınızda uyumak gece karabasana neden olabilir.

Ortam karanlıksa, ışığı kapatarak uyuyun. Uyku kalitesinin bozukluğu bu karabasanı etkilediği ve Karabasan oluşumunu tetiklediği düşünülmelidir.

Karabasan
Karabasan

Karabasandan Kesin Kurtulmak

Yatmadan önce yenen yemeğin ağır yemekler olması da bu durumu etkilemektedir. Uyku ve ağır yemekler, uyku kalitesini etkiler. Tam doymuş şekilde uyursanız, bu hem uykuyu bozar hem de uyku kalitesizliği de reflü riskini artırır.

Karabasan Gelmesini Engelleme Duası

Karabasandan kurtulmak için yatarken yatağa abdestli girmeli, Euzü Besmele okuyarak sağ yanı üzerine kıbleye karşı yatıp, sağ avucu sağ yanağın altına koymalı. Âyet-el kürsi, üç İhlas, sonra Fâtiha ve birer defa iki Kul euzü’yü okumalı. Sonra üç defa (Estagfirullahel azîm ellezî lâ ilâhe illâ hü) okuyup, üçüncüsüne (el-hayyel kayyume ve etûbü ileyh) ilave etmelidir. Daha sonra da on kere (Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billah) okuyup, onuncusuna (hil aliyyil azîm ellezî lâ ilâhe illâ hü) ilave etmelidir.

Li ilafi’yi [Kureyş sûresini] gece yatarken 11 defa okumalı.

Aşağıdaki hadis-i şeriflerde bildirilen duaları okumalıdır:
(“Bismillâhillezi lâ yedurru me’asmihi şey’ün fil erdı ve lâ fissemâi ve hüves-semi’ul alîm” duasını sabah 3 kere okuyana, akşama kadar; akşam okuyana da, sabaha kadar hiç bela gelmez.) [İbni Mace]

(“Euzü bikelimâtillahittâmmâti min şerri mâ haleka” duasını okuyana, o yerden kalkıncaya kadar, hiçbir şey zarar veremez.) [Müslim]

Âyât-ı hırzı da kırk günden fazla okumalı ve hep yanında taşımalı.

Bir doktora giderek, anksiyete [korku] hapları almak da faydalıdır.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here