Koryon Villus Örneklemesi – Koryon villus biyopsisi ne işe yarar?

0
94
Koryon villus örneklemesi

Koryon villus örneklemesi nedir, koryon villus örneklemesi ne zaman yapılır yaptıranların yorumlarını aşağıdaki yorum alanından yazabilir ve okuyabilirsiniz.

Biyopsisi ücreti koryon villus biyopsisi amniyosentez koryon villüs biyopsisi ve amniyosentez koryon hakkındaki tüm soruları bu yazımızda bulabilir ve koryon villus orneklemesi nedir nasıl uygulanır sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

Koryon villus örneklemesi nedir?

Koryon villus örneklemesi (Koryon Villus Örneklemesi), hamilelikte bebeğinizin Down sendromu, Edwards sendromu veya Patau sendromu gibi genetik veya kromozomal bir durumu olup olmadığını kontrol etmek için size verilebilecek bir testtir.

Plasentadan küçük bir hücre numunesinin çıkarılmasını ve test edilmesini içerir (annenin doğmamış bebeğine annenin kanını bağlayan organ).

Koryon Villus Örneklemesi teklif edildiğinde

Koryon Villus Örneklemesi tüm hamile kadınlara rutin olarak sunulmamaktadır. Sadece bebeğinizin genetik veya kromozomal bir duruma gelme riskinin yüksek olması durumunda sunulur.

Bu olabilir çünkü:

  • erken  doğum öncesi bir tarama testi, Down sendromu ,  Edwards sendromu  veya Patau sendromu gibi bir problem olabileceğini öne sürdü.
  • Bu problemlerle ilgili bir hamilelik geçirdiniz.
  • ailede orak hücre hastalığı,  talasemi , kistik fibroz veya  kas distrofisi gibi genetik bir durumunuz var ve bebeğinizde rutin ultrason taraması sırasında bir anormallik tespit edildi.

Eğer teklif edilirse Koryon Villus Örneklemesi’ye sahip olmanız gerekmediğini hatırlamak önemlidir. İstediğinize karar vermek size kalmış.

Ebe veya doktorunuz sizinle testin içerdiği hakkında konuşacak ve karar vermenize yardımcı olmak için olası faydaların ve risklerin neler olduğunu size bildirecektir.

Koryon Villus Örneklemesi’nin neden önerildiği ve buna sahip olup olmadığına karar vermehakkında daha fazla bilgi edinin  .

Koryon Villus Örneklemesi nasıl yapılır?

Koryon Villus Örneklemesi genellikle gebeliğin 11. ve 14. haftaları arasında gerçekleştirilir, ancak gerektiğinde bazen bundan sonra da yapılır.

Bunları da Okumalısın  Röntgen Nedir? Röntgen Çekimi Sonuçları

Test sırasında plasentadan küçük bir hücre örneği iki yöntemden biri kullanılarak çıkarılır:

  • transabdominal Koryon Villus Örneklemesi– karnınıza bir iğne yerleştirilir (bu en yaygın kullanılan yöntemdir)
  • transservikal Koryon Villus Örneklemesi– bir tüp veya küçük forsepsler (maşa gibi görünen pürüzsüz metal aletler) servikse (rahim boynu) yerleştirilir

Bütün konsültasyon yaklaşık 30 dakika sürebilir, ancak testin kendisi yaklaşık 10 dakika sürer.

Koryon Villus Örneklemesi prosedürü genellikle ağrılı olmaktan ziyade rahatsız edici olarak tanımlanır, ancak bir veya iki gün sonra dönem ağrısına benzer bazı kramplar yaşayabilirsiniz  .

Koryon Villus Örneklemesi sırasında olanlarla ilgili daha fazla bilgi edinin  .

Koryon Villus Örneklemesi Sonuçları

Testin ilk sonuçları 3 iş günü içerisinde hazır bulunmalı ve bu size Down sendromu, Edwards sendromu veya Patau sendromu gibi önemli bir kromozomal durumun keşfedildiğini söyleyecektir.

Nadir koşullar da test ediliyorsa, sonuçların geri dönmesi 2 ila 3 hafta veya daha fazla sürebilir.

Testiniz bebeğinizin genetik veya kromozomal bir rahatsızlığa sahip olduğunu gösteriyorsa, sonuçlar sizinle tam olarak tartışılacaktır. Koryon Villus Örneklemesi’de bulunan koşulların çoğu için bir tedavi yoktur, bu nedenle seçeneklerinizi dikkatlice değerlendirmeniz gerekir.

Durumla ilgili bilgi toplarken, hamileliğinize devam etmeye karar verebilirsiniz, böylece tamamen hazırlıklı olabilirsiniz veya fesih ( kürtaj ) yaptırmayı düşünebilirsiniz .

Koryon Villus Örneklemesi sonuçları hakkında daha fazla bilgi edinin .

Koryon Villus Örneklemesi’nin riskleri nelerdir?

Koryon Villus Örneklemesi yaptırmaya karar vermeden önce, riskler ve olası komplikasyonlar sizinle tartışılacaktır.

Koryon Villus Örneklemesi ile ilişkili ana risklerden biri düşüktür (ilk 23 haftada hamilelik kaybı). Bunun, Koryon Villus Örneklemesi’si olan kadınların% 0.5 ila 1’inde meydana geldiği tahmin edilmektedir.

İlk numuneyi doğru bir şekilde test etmek mümkün olmadığından enfeksiyon veya tekrar prosedürün alınması gerekliliği gibi başka riskler de vardır.

Koryon Villus Örneklemesi’nin komplikasyonlara neden olma riski, gebeliğin 10. haftasından önce yapıldığında daha yüksektir, bu nedenle test sadece bu noktadan sonra gerçekleştirilir.

Bunları da Okumalısın  Nezle nedir? Nezlenin nedenleri, belirtileri, bitkisel tedavisi

Koryon Villus Örneklemesi’nin riskleri hakkında daha fazla bilgi edinin  .

Koryon Villus Örneklemesi Alternatifleri neler?

Koryon Villus Örneklemesi’ye alternatif, amniyosentez adı verilen bir testtir . Bu, küçük bir amniyotik sıvı örneğinin (bebeği rahimde çevreleyen sıvı) test için çıkarıldığı yerdir.

Genellikle, hamileliğin 15. ve 18. haftası arasında yapılır, ancak gerektiğinde bundan daha sonra yapılabilir.

Bu testin düşüklüğe neden olma riski benzerdir, ancak sonuçları elde etmeden önce hamileliğiniz daha ileri bir aşamada olacaktır, bu nedenle seçeneklerinizi değerlendirmek için daha az zamanınız olacaktır.

Bebeğinizde genetik veya kromozomal bir durumun aranması için test önerilirse, testi gerçekleştiren bir uzman farklı seçenekleri sizinle görüşebilir ve karar vermenize yardımcı olabilir.

Bir önceki yazımız olan Kolesterol nedir? Neden yükselir? Riskleri ve Bitkisel Tedavisi başlıklı makalemizde Yüksek kolesterol, Yüksek kolesterol belirtileri ve Yüksek kolesterol bitkisel tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here