Kürtaj nasıl yapılır? Çeşitleri ve riskleri nelerdir?

0
115
Kürtaj nedir kürtaj nasıl yapılır
Kürtaj nedir kürtaj nasıl yapılır

Kürtaj Nasıl Yapılır sorusuna yanıt verebilmek için kürtajın ne oldugunu bilmek ve ona cevap verebilmek gereklidir.Kürtaj bir doktor tarafından yapılan, ve çocugun döllenmesinden sonra ana rahminden alınması ve bir nevi cinayet sebebidir. Cinayet diyoruz çünkü, yaşan ruhuna üflenmiş bir fetüsün anne rahmine tutunması ve tıbbi olarak beslenmesidir. Vakumlu kürtaj nasıl yapılır  sorusu ise, doktorların vakum yöntemi ile ana rahminden koparılmasıdır.

Gogle’da arama yaptıysanız muhtemelen, kürtaj nedir kürtaj yasası kürtaj ne demek kürtaj ekşi kürtaj görüntüleri kürtaj nasıl yapılır kürtaj ne kadar sürer kürtaj dede kürtaj sonrası vakumlu kürtaj nasıl yapılır kurtaj footballer kürtaj yasası 2019 kürtaj yasası 2019 kürtaj yasası son durum 2019 kürtaj yapıyoruz gibi kelimelere rast gelmişsinizdir.

Canlı kürtaj nasıl yapılır, doktroların başvurduğu bir yöntemdir. Eskiden kürtaj nasıl yapılırdı diye merak edenler ise, daha ilke ve genellikle annenin ölümü ile sonuçlanırdı. Vakumlu kürtaj videosu izleyebilir ve kürtaj ne kadar sürer diye aşağıdaki konumuzu okuyarak merakınızı giderebilirsiniz.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj ceninin anne rahminden tahliye edilmesi işlemidir. Ülkemizde bu sınır 10 haftaya kadar olan gebelikler için geçerlidir. Uzman kadın doğum doktoru tarafından yapılan kürtaj işleminde eş rızası ve imzası şarttır. Reşit olmayan kişilere yapılan kürtaj işlemleri adli vakadır, mutlaka savcılık bilgisi dahilinde uygulanmalıdır. Kürtaj işlemlerinden önce hastanın sağlık bilgileri, kan grubu gibi tıbbi bilgileri alınarak hasta dosyasına konur.

Kürtaj Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj nedir sorusuna verilecek en kısa cevap, Kürtaj tıbbi ve cerrahi bir işlemdir. O yüzden hastane koşullarında ve uzman hekimler tarafından yapılması gerekir. Kürtaj yapılacak aletler tek kullanımlık ve steril olmalıdır. Aksi halde ciddi enfeksiyon sonucu kişinin hayatı tehlikeye girebilir. Birde yasal sınırlar içinde anneye gebeliği boyunca yapılan tarama testlerinde bir sorun olması halinde yapılan zorunlu kürtaj vardır. Bu durumda bir kaç hekimin konsültasyonu gerekir. Konsültasyon sonucuna göre karar verilerek ve aile rızası alınarak işlem gerçekleştirilir.

Bunları da Okumalısın  Lenf Kanseri Nedir? Lenfoma Belirtileri ve Tedavisi
Kürtaj nasıl yapılır
Kürtaj nasıl yapılır

 

Kürtaj Yapılma Yöntemleri

Kürtaj 2 yöntemle yapılır. Rahmin endometriyum tabakası bazı kürtaj aletleri ile kazınarak kürete edilir. Yalnız bu yöntemde rahmin delinmesi ve tabakalarına zarar verme gibi dezavantajları olabilir. 2. yöntem vakum yöntemidir. Tek kullanımlık büyük vakum enjektörleri ile rahme yerleşen cenin kazıma işlemi olmadan vakumlanarak çıkarılır. Günümüzde sıklıkla vakum yöntemi ultrason eşliğinde yapılarak kürtaj gerçekleştirilir.

Kürtaj Yapılırken Anestezi Uygulanır Mı?

Kürtaj yapılırken uygulanan anestezi şekli lokal ve genel anestezi şeklinde olur. Genel anestezi hastaya sedasyon sağlayarak olur. Genel anestezi ile işlem yaklaşık bir saat sürer. Hasta işlem bitiminde biraz dinlendikten sonra taburcu edilir.

Kürtaj nasıl yapılır
Kürtaj nasıl yapılır

Kürtajın Riskleri Nelerdir?

Kürtaj sonrası enfeksiyon oluşmaması için doktorun verdiği antibiyotikler düzenli kullanılmalı ve 1 hafta süreyle cinsel ilişki olmamalıdır. Bol su içmesi sağlanarak anestezik maddenin vücuttan kolay atılması sağlanır. Genel anestezi ile hasta ağrı sızı hissetmez. Kürtaj işleminden sonra az bir kanama olması normaldir. Hasta bir hafta sonra kontrole çağrılır ve içeride parça kalıp kalmadığı kontrol edilir. Hastaya korunma yöntemleri hakkında bilgi verilerek tekrar gebelik oluşması engellenir. Kürtaj kesinlikle bir doğum kontrol yöntemi değildir, zorunlu hallerde yapılan cerrahi bir uygulamadır.

Bir önceki yazımız olan Kürtaj nedir? Kürtaj nasıl yapılır? Kaçıncı haftaya kadar kürtaj yapılır? Riskleri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here