Omuz çıkması neden olur? Evde nasıl tedavi edilir?

0
112
Omuz çıkması

Omuz çıkığı bandajı ve askısı nereden ve kaç liraya satın alınır, omuz çıkığı nasıl takılır  ve ağrısı ne zaman geçer, bu sorunun röntgeni çeken hastaneler hakkında bilgiler paylaşacağız. Omuz çıkığı olanlar ve omuz çıkığı manevraları yumruk atarken omuz çıkması gibi sorunları ele alacağız.

Omuz çıkması

Çıkık bir omuz, üst kolunuz omuz soketinizden çıktığında meydana gelir.

Omuz, yerinden çıkarılması en kolay eklemlerden biridir, çünkü üst kolunuzun bilyalı eklemi çok sığ bir yuvaya oturur.

Bu, kolu son derece hareketli ve birçok yöne hareket ettirebilir, ancak aynı zamanda çok sağlam olmadığı anlamına gelir.

Bazı durumlarda, omuz eklemini destekleyen çevre dokular da aşırı gerilebilir veya yırtılabilir.

Çıkık bir omuz, omuz yerine koyulduktan sonra iyileşmesi 12 ila 16 hafta sürer.

Omuz çıkması nasıl oluşur?

Çok ağır bir şekilde kolunuza düşerseniz omuzu yerinden çıkarabilirsiniz. Çoğu insan rugby gibi bir temas sporu yaparken ya da sporla ilgili bir kazada omuzlarını yerinden çıkarır.

Yaşlı insanlarda nedeni genellikle olduğu  düşen buz üzerinde kayma sonra, örneğin – uzanmış eller üzerine.

Omuz çıkıkları, gevşek eklemleri olanlar (eklem hipermobilitesi) gibi oldukça esnek kişilerde daha kolay oluşabilir  .

Omuz çıkmasına ne iyi gelir?

Çıkık omuz durumlarının çoğunda, eklemin top kısmı omuz yuvasının önüne çıkar.

Bu genellikle açıktır, çünkü:

  • kolunu hareket ettiremeyeceksin ve çok acı verecek
  • omzun aniden yuvarlak yerine kare görünecek
  • omzunuzun önünde cildin altında bir topak veya şişkinlik (kol kemiğinin tepesinde) görebilirsiniz
Bunları da Okumalısın  Dekonjestan, Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kemiğin omuz ekleminin arkasından dışarı çıkması çok daha olağandışı. Bu genellikle epileptik bir uyum veya elektrik çarpması sonrası meydana gelebilir ve tespit edilmesi daha az kolaydır.

Omuz çıkması sonucu ne yapılmalı

Git  en yakın kaza ve acil (A & E) departmanı size omuz çıkığı düşünüyorum derhal.

Kolunuzu tekrar kendinize sokmaya çalışmayın – omuz eklemi çevresindeki dokulara, sinirlere ve kan damarlarına zarar verebilirsiniz.

Tıbbi yardım beklerken, üst kolunuzu mümkün olduğunca hareket ettirmekten kaçının.

Desteklemek için kolunuzla göğsünüzün kenarı arasındaki boşluğa katlanmış battaniye veya yastık gibi yumuşak bir şey yerleştirin.

Yapabiliyorsanız, dirseğinizi dik açıyla bükülmüş şekilde alt kolunuzu göğsünüzün üzerinde tutmak için basit bir askı yapın.

Omuz çıkması nasıl tedavi edilir?

A&E’ye ulaştığınızda değerlendirilecek ve inceleneceksiniz.  Kemikleri kırıp kırmadığınızı kontrol etmek ve çıkığı doğrulamak için genellikle bir  röntgeniniz olur.

Bir kırığınız varsa, alanı daha ayrıntılı araştırmak için daha fazla tarama yapabilirsiniz. Omuz çıkığı olan kırıklar uzman ortopedik bakım gerektirir ve ameliyat gerekebilir.

Herhangi bir kırılmanız yoksa kolunuz, redüksiyon olarak bilinen bir prosedür kullanılarak nazikçe omuz eklemine geri yönlendirilir.

Omuz çıkmasını en aza indirgeme

Size ağrı kesiciler verilecek ve rahatlamanıza yardımcı olacak ilaçlar verilebilecek (sakinleştirici).

Küçültme genellikle A&E’de yapılır, ancak bazen ameliyathanede genel anestezi altında  (bilinçsiz olduğunuz yerde) bir ortopedik ekibin himayesinde yapılır.

Siz yatakta otururken, doktor soketine geri dönene kadar kolunuzu omuz eklemi çevresinde döndürecektir. Bu bir kaç dakika alabilir.

Omuz ekleminiz tekrar yerine oturduğunda, omzunuzun doğru konumda olup olmadığını kontrol etmek için genellikle başka bir röntgeniniz olacaktır.

Omuz dokularındaki tedavi

Bazı insanlar omuzlarını çıkardıklarında bağ, tendon ve diğer dokuları yırtar.

Bu dokular hasar görmüşse, onları onarmak için ameliyat gerekebilir. Bu, bazı insanlar için gelecekte aynı omzun yerinden çıkma riskini önemli ölçüde azaltabilir.

Bunları da Okumalısın  Rahim (Uterus) Kanseri - Rahim Ağzı Kanseri Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Omuz dokularını onarmak için cerrahi genel anestezi altında yapılır. Genellikle küçük kesiklerin (kesiklerin) ve bir ucunda ışık ve kamera bulunan ince bir tüpün (artroskop) kullanıldığı anahtar deliği ameliyatı kullanılarak yapılır.

Bazen, daha fazla yer değiştirmeyi önlemek için omuzları kemik çevresinde hareket ettirmek için açık ameliyat olmak gerekir.

Dokular fazla gerilir, ancak yırtılmazsa, omuzu güçlendirmek için uygun egzersizler yaparak bazen ameliyattan kaçınılabilir.

Omuz çıkmasından kurtulma

Omzunuz tekrar yerine oturduktan hemen sonra eve gidebilirsiniz, ancak ağrı kesilirken kolunuzu birkaç gün boyunca askıda tutmanız gerekir.

Omuz çıkması ameliyatı

Takip bakımı için hastaneye dönmeniz gerekecek ve ayrıca  omzunuzu rehabilite etmek ve güçlendirmek için fizyoterapiye de yönlendirilebilirsiniz  .

Kol ve omuz egzersizleri

Evde yumuşak bir kol ve omuz egzersizi yapmak için kolunuzdan dışarıya sarkma yapmanız önerilebilir.

Bunlar yardımcı olacaktır

  • sertliği azaltmak
  • acıyı hafifletmek
  • omuz kaslarında güçlenme

Bu egzersizleri yaparken biraz ağrı, rahatsızlık veya gerginlik hissedebilirsiniz. Bununla birlikte, 30 dakikadan daha uzun bir süre boyunca şiddetli ağrı yaşarsanız, egzersizi daha az kuvvetli ve daha az sıklıkla yapın.

Omuz çıkması Ağrı kesici

Omzunuz evde ilk birkaç gün çok ağrılı olabilir ve parasetamol veya ibuprofen gibi ağrı kesiciler kullanmanız gerekebilir . Her zaman paket üzerindeki dozaj talimatlarını takip edin.

Bu ağrıyı kontrol etmezse, doktorunuz kodein gibi daha güçlü bir ağrı kesici verebilir. Askı çıkarıldıktan ve ağrınızı hareket ettirmeye başladığınızda ağrı hızla düzelmelidir.

Omuz çıkması İyileşme süresi

Askıyı birkaç gün sonra takmayı bırakabilirsiniz, ancak çıkık bir omuzdan tamamen iyileşmek yaklaşık 12 ila 16 hafta sürer.

Genellikle iki hafta içinde çoğu aktiviteye devam edebileceksiniz, ancak omuz hareketlerini içeren ağır kaldırma ve spordan altı hafta ila üç ay arası kaçınmalısınız. Bakım ekibiniz size tavsiyelerde bulunur.

Fiziksel bir işiniz varsa, muhtemelen iki ila dört hafta boyunca işte kalacaksınız. Bunu bakım ekibinizle tartışın.

Bunları da Okumalısın  Sitomegalovirüs (CMV) Virüsü - Gebelikte CVM Virüsü Belirtileri

Ayrıca kolunuzu veya omuz ekleminizi kırdıysanız, askınızı altı haftaya kadar takmanız gerekebilir ve iyileşme daha uzun sürer.

Omuz çıkmasının sürekli tekrarlanması

Omzunuzu tekrar yerinden çıkarma şansı yaşınıza ve eklemi çevreleyen dokuların ilk kez ne kadar iyi iyileştiğine bağlı olacaktır.

Çıkık omuz tekrar yerine yerleştirildikten sonra yırtık dokuların cerrahi olarak tamir edilip edilmediğine yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, özellikle de 25 yaşın altındaki ve 40 yaşın üzerindeki insanlarda daha sonra çıkık meydana gelir.

Bir fizyoterapist gözetiminde düzenli toparlanma egzersizleri yapmak ve garip kol pozisyonlarından kaçınmak, omzunuzun tekrar yerinden çıkma riskini de azaltabilir.

Bir önceki yazımız olan Tekrarlayan Diz Kapağı Çıkığı Neden Olur? Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here