Röntgen Nedir? Röntgen Çekimi Sonuçları

0
87
Röntgen sonuçları

Röntgen nedir?

Röntgen  X-ışını, vücudun iç görüntülerini üretmek için yaygın olarak kullanılan hızlı ve ağrısız bir işlemdir.

Kemiklere bakmak için çok etkili bir yoldur ve çeşitli koşulları saptamaya yardımcı olmak için kullanılabilir.

Röntgen Sonuçları

Röntgenler genellikle hastane röntgen bölümlerinde radyografi uzmanı tarafından eğitilmiş uzmanlar tarafından gerçekleştirilir, ancak dişhekimleri gibi diğer sağlık uzmanları tarafından da yapılabilir.

Röntgen X ışınları nasıl çalışır?

X ışınları, vücuttan geçebilecek bir radyasyon türüdür. Çıplak gözle görülemezler ve onları hissedemezsiniz.

Vücudun içinden geçerken, X-ışınlarından gelen enerji, vücudun farklı kısımları tarafından farklı oranlarda emilir. Vücudun diğer tarafındaki bir dedektör, X-ışınlarını geçtikten sonra alır ve bunları bir görüntüye dönüştürür.

Vücudunuzun X-ışınlarının kemik gibi geçmeyi daha zor bulduğu yoğun kısımları, görüntüde net beyaz alanlar olarak ortaya çıkıyor. Kalpleriniz ve ciğerleriniz gibi X ışınlarının daha kolay geçebileceği daha yumuşak kısımlar daha karanlık alanlar olarak ortaya çıkar.

Röntgen X ışınları kullanıldığında

X ışınları, vücudun çoğu bölgesini incelemek için kullanılabilir. Genelde kemiklere ve eklemlere bakmak için kullanılırlar, ancak bazen iç organlar gibi yumuşak dokuları etkileyen sorunları tespit etmek için kullanılırlar.

X-ışını sırasında tespit edilebilecek sorunlar şunlardır:

 • kemik kırıkları ve kopmalar
 • gevşek dişler ve diş apselerigibi diş problemleri
 • skolyoz(omurganın anormal eğriliği)
 • kanserli olmayan ve  kanserli kemik tümörleri
 • zatürreeve akciğer kanseri gibi akciğer problemleri
 • yutma güçlüğü(yutma problemleri)
 • kalp yetmezliğigibi kalp problemleri
 • meme kanseri

X-ışınları ayrıca bazı prosedürler sırasında doktorları ve cerrahları yönlendirmek için de kullanılabilir. Örneğin, bir koroner anjiyoplastisırasında  – kalbe yakın daralmış arterleri genişletmek için bir prosedür – X-ışınları, arterlerden biri boyunca bir katetere (uzun, ince, esnek bir tüp) kılavuzluk etmek için kullanılabilir.

Bunları da Okumalısın  Afazi (Konuşma, Anlama Sorunu) nedir? Afazi'nin Belirtileri ve Tipleri

Röntgen X-ışını için hazırlanıyor

Genelde röntgen için hazırlanmak için özel bir şey yapmanız gerekmez. Önceden normal şekilde yiyip içebilirsiniz ve normal ilaçlarınızı almaya devam edebilirsiniz.

Ancak, kontrast madde kullanan bir röntgeniz varsa, bazı ilaçları almayı bırakmanız ve birkaç saat boyunca yemek yemekten ve içmekten kaçınmanız gerekebilir (aşağıdaki kontrast X ışınlarına bakınız).

Tüm röntgenler için, hamile iseniz hastaneye bildirmeniz gerekir. Acil durumlar haricinde röntgen hamile kadınlar için genellikle tavsiye edilmez (daha fazla bilgi için bkz . Hamileysem röntgen alabilir miyim?).

X-ışını sırasında rahatça giyebileceğiniz için rahat kıyafetler giymek iyi bir fikirdir. Mücevherat ve metal içeren giysiler (fermuarlar gibi) giymekten kaçının, çünkü bunların sökülmesi gerekecektir.

Röntgen X-ışını olması

Bir röntgen sırasında, genellikle vücudunuzun incelenen kısmının doğru yere yerleştirilebilmesi için bir masanın üzerinde yatmanız veya düz bir yüzeye dayanmanız istenir.

Büyük bir ampul içeren bir tüpe benzeyen röntgen cihazı, radyograf tarafından incelenen vücudun bir kısmını dikkatlice hedefleyecektir. Makineyi bir ekranın arkasından veya yan odadan çalıştıracaklardır.

X-ışını, bir saniyenin bir kısmı için sürecek. Gerçekleştirilirken hiçbir şey hissetmeyeceksiniz.

X-ışını çekilirken hareketsiz kalmanız gerekir; böylece üretilen görüntü bulanık olmaz. Mümkün olduğunca fazla bilgi sağlamak için farklı açılardan birden fazla X-ışını çekilebilir

Prosedür genellikle sadece birkaç dakika sürer.

Röntgen Kontrast X ışınları

Bazı durumlarda, bir X-ışını gerçekleştirilmeden önce kontrast madde denilen bir madde verilebilir. Bu, yumuşak dokuların röntgende daha net gösterilmesine yardımcı olabilir.

Bir kontrast madde içeren X-ışını tipleri şunları içerir:

 • baryum yutmak– üst sindirim sistemini vurgulamak için baryum denilen bir madde yutulur.
 • baryum lavman– baryum bağırsağınıza alttan geçirilir
 • anjiyografi– kalp ve kan damarlarını vurgulamak için bir kan damarı içine iyot enjekte edilir
 • intravenöz ürogram (IVU)– böbrekleri ve mesaneyi vurgulamak için bir kan damarı içine iyot enjekte edilir
Bunları da Okumalısın  Ginseng Nedir, Ciseng Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Bu tür X-ışınlarının önceden özel bir hazırlığa ihtiyacı olabilir ve bu işlemlerin gerçekleştirilmesi genellikle daha uzun sürecektir. Randevu mektubunuz hazırlanmak için yapmanız gereken herhangi bir şeyden bahsedecektir.

Röntgenden sonra ne olur?

Standart bir röntgenden sonra herhangi bir efekt yaşamayacaksınız ve kısa bir süre sonra eve gidebileceksiniz. Hemen normal aktivitelerinize dönebilirsiniz.

X-ışını sırasında bir tane kullanılmışsa, kontrast maddeden bazı geçici yan etkileri olabilir.

Örneğin, baryum kakanızı birkaç gün beyazımsı bir renge dönüştürebilir ve röntgen çekmeden önce midenizi rahatlatmak için verilen bir enjeksiyon görme duyunuzun birkaç saat boyunca bulanık olmasına neden olabilir. Bazı insanlar iyot enjeksiyonu yaptıktan sonra bir döküntü geliştirir veya hasta hisseder.

Röntgen görüntülerinin sonuçları size söylenmeden önce, genellikle radyolog denilen bir doktor tarafından incelenmesi gerekir. Bulgularını sizinle aynı günde görüşebilirler veya sonuçları birkaç gün sonra sizinle görüşebilecek olan doktorunuza veya Röntgenini isteyen doktora bir rapor gönderebilirler.

X ışınları güvenli midir?

İnsanlar genellikle röntgen sırasında radyasyona maruz kalmaktan endişe duyuyorlar. Bununla birlikte, vücudunuzun incelenen kısmı sadece bir saniyenin bir kısmı için düşük bir radyasyon seviyesine maruz bırakılacaktır.

Genel olarak, bir X-ışını sırasında maruz kaldığınız radyasyon miktarı, birkaç gün ila birkaç yıl arasında çevreden gelen doğal radyasyona maruz kalmanın eşdeğeridir.

X ışınlarına maruz kalmak, yıllar veya on yıllar sonra kansere neden olma riski taşır , ancak bu riskin çok küçük olduğu düşünülmektedir.

Örneğin, göğsünüz, uzuvlarınız veya dişlerinizdeki bir röntgen, birkaç günlük arka plan radyasyonuna eşdeğerdir ve 1.000.000’da birinden azının kansere neden olma şansı vardır.

Bir röntgene sahip olmanın yararları ve riskleri önerilmeden önce tartılır. Herhangi bir endişeniz varsa önceden doktorunuzla veya radyografi uzmanınızla olası riskler hakkında konuşun.

Arama Sonuçları: devlet hastanesi tahlil sonuçları, tc kimlik no ile hastane tahlil sonuçları öğrenme tc kimlik no ile tahlil sonucu öğrenme eğitim araştırma tahlil sonuçları ssk tahlil sonuçları öğrenme sağlık ocağı tahlil sonuçları öğrenme sgk laboratuvar sonuçları internetten emar sonucu öğrenme

Bunları da Okumalısın  Alkaptonüri Nedir? Belirtisi ve Tedavisi
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here