Şişmanlığın Belirtileri? Obezite ve Belirtileri Nelerdir?

1
95
şişmanlık diyet
şişmanlık diyet

Şişmanlığın Belirtileri? Obezite ve Belirtileri Nelerdir? obezite belirtileri nelerdir diye bir çok soru almaktayız.  Şişmanlığın sağlığa zararları fazla kilo belirtileri konusunda sizlere güzel bir yazı hazırladık. Obezite nedir obezite nedenleri ve tedavisi konusunda hazırladığımız yazımızı okumanız dileğiyle.İyi okumalar.

Obezite Nedir?

Obezite; besin yoluyla vücuda giren kalori, harcanan kaloriden, enerjiden fazlaysa bu kilo almaya, şişmanlamaya neden olmaktadır. Bu durumda alınan kalorilerin fazla olması nedeniyle de biriken yağ oranı artmaktadır. Artan yağlarda zamanla giderek obeziteye uygun bir ortam oluşturmaktadır.

Şişmanlığın  (Obezitenin) Belirtileri

Temel olarak bunun farkında olamayan bireyler kitle kilo endekslerini hesaplayarak obezite risklerinin bulunup bulunmadıklarını anlayabilmektedirler. Ayrıca bu durumun farkında olmak için tüm hastalıklarda olduğu gibi bir hekime başvurulması gerekmektedir. Ayrıca şişmanlık bir hastalıktır. Şişman birey kilo alırken farkında olmadan hızlı çabuk bir şekilde kilo alabilmektedir. Ancak bu kiloları vermeye çalışmak o kadar kolay olamamaktadır. Bunun için oldukça uzun süreler çaba gösterilmesi gerekmektedir.

“Dünya Sağlık Örgütü” tarafından belirlenmiş sınıflamaya göre;

– 18.5 Altında Az Kilolu (Zayıf)
– 18.5 – 24.9 Normal Kilolu
– 25.0 – 29.9 Fazla Kilolu
– 30.0 – 34.9 I. Derece Obez
– 35 – 39.9 II. Derece Obez
– 40.5 ve Üstü III. Derece Morbid Obez (Ciddi)
– 50 ve Üstü Süper Obez olarak kabul edilmektedir.

ŞİŞMANLIĞA NEDEN OLAN RİSK FAKTÖRLERİ

– Fiziksel aktivite
– Beslenme alışkanlıkları
– Yaş
– Cinsiyet (Kadın)
– Irksal faktörler
– Eğitim düzeyi
– Evlilik
– Doğum sayısı
– Sigarayı bırakma
– Alkol
– Psikolojik bozukluklar
– Metabolik ve hormonal bozukluklar

Bunları da Okumalısın  Bronşiolit nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Şişmanlığın Zararları Nelerdir?

şişmanlık diyet
şişmanlık diyet

Şişmanlığın belirtileri görülmeye başlandıktan sonra iş işten geçmiş değildir. Bu durumun ilk olarak ne tür zararları olduğunu bilmek gereklidir ve bu nedenler sayesinde de şişmanlıktan kurtulmak için kararlı bir halde olmayı kolaylaştırmaktadır. Şişman bireylerde genel olarak en fazla moral isteklendirme eksikliği bulunmaktadır. Ayrıca şişman bireylerde kendine güven oldukça azdır. Çünkü dış görünüşlerinden dolayı psikolojik olarak bir çöküntü içerisinde bulunmaktadırlar. Şişman bireylerde vücuttaki fazla kiloların neden olduğu eklem ve sırt ağrıları görülmektedir. Ayrıca şişman bireylerde oldukça uyuşuk bir yapı görülmektedir. Sürekli hareketler, egzersizler yapmadıkları için hantal bir vücut oluşmaktadır. Ayrıca genç olduğu halde şişman olan bireyler ise yaşlarından oldukça fazla büyük görülmektedir.

 

ŞİŞMANLIĞIN TEDAVİSİ

Şişmanlığın tedavisinde en çok uygulanan yöntemler;

1. Diyet tedavisi,
2. Fiziksel aktivitelerin artırılması,
3. İlaç tedavisi,
4. Cerrahi tedavi,
5. Akupunktur,
6. Hipnoz,
7. Davranış terapisi.

Şişmanlıktan Kurtulmak İçin Ne Yapılabilir?

Bu durum ileri düzeyde ise bir hekime başvurarak, zayıflamaya başlamak en doğrusudur. Ayrıca şişmanlıktan kurtulmak için birey daha çok hareket etmeye başlamalıdır. Günlük besin ihtiyacını daha doru bir şekilde dengeli olarak karşılamalı ve gün içerinde olabildiğince su tüketmelidir. Sürekli olarak nefes nefese kaldıkları için bireyler, nefes egzersizleri yapmalıdırlar.

Obezite sonucunda ortaya çıkan şikâyetler aşağıdaki gibi olmaktadır:

· Horlama
· Aşırı terleme
· Uyku apnesi
· Uyuyamama
· Eklemlerde ve sırtta ağrı
· Cilt dokusunda tahrişe bağlı olarak enfeksiyon
· Gün içerisinde uykulu ve yorgun olma
· En ufak bir harekette yorulma, nefessiz kalma
· Depresyon

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

1 YORUM

  1. Şişmanlığın Belirtileri? Obezite ve Belirtileri Nelerdir? 06:15:49 Merhaba sayfanız ciddiyim güzel, paylaşımların devamını bekliyorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here