Sistit Nedir? Belirtileri ve Ev Yapımı İlaçlarla Sistit Tedavisi

2
80
Sistit Nedir Belirtileri ve Ev Yapımı İlaçlarla Sistit Tedavisi
Sistit Nedir Belirtileri ve Ev Yapımı İlaçlarla Sistit Tedavisi

Sistit hastalığı nedir? diye yapılan yüzlerce arama sorgusundan sonra bu idrar yanmasının nasıl geçer diye arama sonucu sitemize gelmişseniz doğru yerdesiniz. Sistit belirtileri nedir ve nasıl ortaya çıkar geniş bir şekilde bilgileneceksiniz. Kanamalı sistit gibi bir çok farklı çeşidi de bulunmaktadır. Sistit için antibiyotik kullanımı ve  erkeklerde sistit ilaçsız nasıl geçer konusunda yazımıza hoş geldiniz.

Sistit Nedir?

İdrar kesesinin (mesane) iltihaplanmasına sistit adı verilir. Sistit hastalığı ihmal edilirse üriner sistemde (böbrekler ve mesane) kalıcı hasara neden olabilir ve kronikleşebilir. Sistit bakteriyel bir hastalıktır, bu nedenle tedavisinde antibiyotikler kullanılır. Sistit çok rahatsızlık verici ve ağrılı olabilen üriner sistem enfeksiyonunun sık görülen bir çeşididir.

Sistit Hastalığı Kadınlarda Daha Çok Görülür

Sistit kadınlarda çok daha fazla görülür ve her iki kadından biri sistitle karşılaşmaktadır. 20 ile 40 yaş arasındaki kadınlarda daha fazla rastlanır. Kadınların idrar yollarının erkeklere oranla daha kısa olmasından dolayı sistit hastalığı kadınlarda daha fazla görülmektedir. Hamilelerde de sistit hastalığına sık rastlanmaktadır.

Sistit hastalığı
Sistit hastalığı

Sistit Belirtileri

Kötü Kokulu ve Bulanık İdrar Sistitin Belirtileri Arasındadır

Sistitin belirtileri; acil idrar yapma hissi, tam boşalamama hissi, kasıklarda ağrı, kötü kokulu ve bulanık idrar, dizüri (idrar yaparken ağrı, sızı ve yanma) ve (idrarda kan olması) hematüridir. Çocuklarda sistit belirtileri ise sinirlilik, zayıflık, iştahsızlık, kusma ve yorgunluktur.

Sistit Tedavisi

Sistite neden olabilen faktörler; uzun süre oturmak, naylon iç çamaşırı giymek, tuvalet temizliğine dikkat etmemek, cinsel ilişki, sabun gibi kimyasallar, diyabet, hamilelik, yapısal sorunlar ve yaşlılıktır.

Bunları da Okumalısın  Ultherapy nasıl uygulanır? Tek seansta Ultherapy ile boyun ve yüz gerdirme

Sistit ilaçsız nasıl geçer?

Sistitten Korunmak İçin Günlük En Az 2 Litre Su İçilmelidir

Sistitten korunmak için dikkat edilmesi gereken faktörler; kahve, alkol gibi içecekler acılı baharatlar fazla tüketilmemelidir, günlük en az 2 litre su içilmelidir, sık idrara çıkılmalı ve idrar tutulmamalıdır, tuvalet temizliği doğru yapılmalıdır, kirli ve kalabalık havuzlara girilmemelidir ve pamuklu iç çamaşırı giyilmelidir.

Sistitin teşhis edilme yöntemleri arasında idrar analizi, anamnez, görüntüleme ve sistoskopi yer alır. Sistit tedavi edilmezse böbreklere zarar verebilmektedir. Sistitin en önemi tedavi yolu bol miktarda su içmektir. Ayrıca haplar ve kızılcık şurupları da sistitin geçmediği durumlarda kullanılmaktadır.

Ev Yapımı İlaçlarla Sistit Tedavisi

  • Her yemek yedğinizde bir bardak su içinde içine iki yemek kaşığı saf bal ve iki yemek kaşığı elma sirkesi ile karıştırarak içiniz.
  • Günde ortalama olarak hakiki Kastamonu Taşköprü sarımsağı 3 diş çiğ sarımsak yiyin.Sarımsak doğal antibiyotiktir.
  • Günde iki defa olmak kaydı ile muhakkak içine bir yemek kaşığı karbonat katılmış bir bardak su için ve bunu en az tedavi sonlanana kadar yapınız.
  •  3 yemek kaşığı mısır püskülünü bir bardak su ile 10 dakika kaynatıktan sonra bu çayı günde 1 defa yaparak içiniz.

Sistit hastalığı nedir?

Sistit bir bakteriyel hastalıktır, mesane enfeksiyonu veya idrar yolu enfeksiyonu olarak tanımlanır. Genellikle yetişkin kadınlarda görülebilmesine rağmen, her bireyde görülen çocuklar, yetişkinler, erkek, kadın. Ağrılı mesane enfeksiyonu olarak da bilinir. İnflamasyon olarak tanımlanmasına rağmen, interstisyel sistit dışarıdan alınan bakteri türünden bir soru değildir, vücuttaki karmaşık faktörlerden bahsedilmektedir.

İdrarda bakteriyel sistitin başlıca belirtileri sık idrara çıkma ve yanma.

Sistit neden olur?

Mikrobiyolojik faktörlerin bir sonucu olarak mesanede sistit tüm idrar sistemi iltihaplanmasına neden olur. Hepsinin ortak bakteriyel aktiviteye sahip olmasının nedeni. Ancak, elbette, hayatımızda ve bakterilerimizde her an mevcuttur, vücudumuz onlara karşı antikorlar üretir. Sistit de vücudun kayıp vakaları ortaya çıkacak antikorları üretme kabiliyeti ortaya çıkarır. Sistit her zaman size dokunmaya hazırdır, böylece gücünüzü kaybettiniz.

Böylece sistit durumunda soğuktan söz edilebilir. Soğuk algınlığı, özellikle ayağınız, sizi idrar yolu enfeksiyonu geçirme yolunda bir sonraki adıma götürür.

dikkatlice çekilin dışını temizleyin, cinsel ilişkide partnerinizin temiz olduğundan emin olun, pantolon ve iç çamaşırı giymek için çok sıkı, uzun süre oturmak ve aynı pozisyonda kalmamak için minik bir parçayı kaldıracaksınız sistit olmaktan.

Ancak genetik miras ve kontrol edemeyen, Menopoz sistit bozukluğu ve diyabet hormonları da size yol açabilir.

Bazı kaynaklarda cinsel olarak daha aktif olan kadınlarda sistit meydana gelir LED diyor. Cinsel olarak aktif olmayan bireylerde kaydedilen vakalardan çocuklar ve hatta erkekler bile görülür. Yani aslında sadece benim işimdeki kistik yetişkin kadınlardan biri değil.

Sistit belirtileri nelerdir?

Sistit olduğunuzu anlamak oldukça basittir. Sistit, tuvalete genellikle bir bireydir, ancak idrar yaparken yanma ve daha az gelir. Aslında, bazen idrar kanlı bir dahi olabilir. Ayrıca bazı sistit belirtileri de mesane bölgesinde ağrı. Nadiren yorgunluk, bulantı ve buna sebep olabilecek yüksek ateş eşlik eder. Ayrıca cinsel ilişki sırasında ağrı sistit belirtileri arasındadır.

Bu durum aynı zamanda keskin ve idrarda idrarda yoğun bir koku hissediyorsanız idrarda asit seviyesini arttırdığına işaret eden bir bakteri, çoğunlukla bakteriyel aktivitenin arttığını gösterir.

Bir önceki yazımız olan Vitiligo Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri başlıklı makalemizde vitiligo başlangıcı, vitiligo tedavi yöntemleri ve vitiligo tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da Okumalısın  Kronik Böbrek hastalığı nedir? Belirtileri ve Tedavisi
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here