Taşikardi Nedir? Taşikardinin Nedenleri, Belirtileri ve Kesin Tedavisi

5
319
taşikardi nedir
taşikardi nedir

Taşikardi Nedir?

Taşikardi Nedir Taşikardi ile isim yazın, kalp ritmi izlemek için normal hızdan daha yüksek bir durumdur. Tachys, cardia kelimelerin birleşimidir. Tachys = hızlı, Cardia = Kalp. Normal şartlar altında, kalp atış hızı dakikada 100 vuruşta taşikardi sınırı aşar. Bununla birlikte, bu alandaki olağan durum zaten insanlarda ritimde hareket etmekte ve neredeyse hepsinin artması beklenmektedir.

Kalp atış hızını ölçeklendirin BPM ‘dir.. Örneğin, 90 atım/dk bir kişi, bu kalp atış hızı 90 bpm olarak adlandırılacaktır.

Çarpıntı ile taşikardi aynı şey değildir. Bazen çarpıntı olmadan taşikardi izlemek, taşikardi sırasında çarpıntı olabilir veya olmayabilir. Aritmi ve taşikardi tam olarak aynı şey değildir. Tanımadan sorumlu olan hızlı ve yavaş kalp ritmi bozukluğu alabilir ve burada ritim düzensizdir. Yani, kalp çarpıntısı, taşikardi aritmi kendisi öğelerin biri değildir.

Taşikardi Belirtileri nelerdir?

Hızlı kalp atışı, elbette, bir sorundur. Vücudun sistematik kan akışına ihtiyaç vardır. Bu şekilde düşünün, bir un değirmeni ”hidrolik tekerlek kontrolü çok fazla su kaybedersek, değirmen muhtemelen üretmeyi başaramaz. Aynı şekilde organlara taşınacak çok fazla kan varsa, organ veya kalp rahatsızlıkları, itme ve çekiş farklılıklarından dolayı problemlere yol açabilir. Ayrıca kalp kasları, fonksiyonlar ve belirli kusurların ortaya çıkması durumunda uzun süre nabız hızına programlanır.

TAŞİKARDİ BELİRTİLERİ

Taşikardi ile ilişkili belirtiler ve semptomlar aşağıdaki gibidir:

– Hızlı kalp atımı (hızlı nabız)
– Göğüs ağrısı (anjin) (kalp kası yeterli kan almazsa ortaya çıkan göğüs ağrısı veya rahatsızlık)
– Konfüzyon (bilinç bulanıklığı)
– Baş dönmesi
– Hipotansiyon (düşük kan basıncı)
– Sersemlik hissi
– Çarpıntılar (kalp düzensizliği veya kuvvetli kalp atışı hissi)
– Nefes darlığı
– Ani güçsüzlük
– Bayılma (Senkop)

Kalp krizi ve kalp krizi belirtileri için de sizlere detaylı bilgilendirme yapmıştık.

Kalp Krizi Belirtileri – Kalbiniz Sıkışıyorsa Bunlara Dikkat Edin!

Ana gruptan iki taşikardi bahsedilmiştir. Ventriküler taşikardi ve supraventriküler taşikardi. Ventriküler taşikardi ciddi olabilecek veya sıklıkla istenen sonuçları veren bir taşikardi. Başka bir hastalık tarafından tetiklenebilir, kalbin yapısal problemlerinden kaynaklanabilir. Supraventriküler taşikardi ve sonuçları daha az şiddetli semptomlarla birlikte, yine de hekimin kontrolünü gerektirebilecek taşikardi tipleridir.

Taşikardi nedenleri nelerdir?

Taşikardi nedenleri? Taşikardi fiziksel, psikolojik ve fizyolojik nedenler. Örneğin, spor yaparken kaçınılmaz olarak kalp atışlarınız artar ve taşikardi ortaya çıkar. Çünkü Egzersiz sırasında tüm bedenler hızlanır ve doğal olarak kalp ritminizi iyileştirir. Bu doğal ve normaldir. Yürürken, koşarken veya herhangi bir spor yaparken, meşgul olduğunuzda, ritim hızlandırılması normaldir. Elbette bunun da bir sınırı var. Yaptığınız şeyden bağımsız olarak, kalp atış hızınızı orada belirli bir rakam üzerinde göstermemelisiniz. (220 – yaşınız) x 80 = Maksimum kalp atış hızınızı maksimum kalp atış hızınızı hesaplayabilirsiniz.

Geçici olarak çoğu zaman ve taşikardinin psikolojik faktörleri nadiren ölümcül seyreder. Yapısal bir kalp bozukluğu, kalp damar hastalığı, adrenalin dalgalanmasına bağlı olarak psikolojik faktörler ortaya çıkarsa ve tekil durumda, Tekdüze, etki ortadan kalkacaktır.

kalp
kalp

Taşikardi Tedavisi

En korkulan ve Taşikardi, aslında tehlikeli olan fizyolojik faktörlerdir. Oluşmuş olabilecek kalp, kasık ya da rahatsızlıklar, enfeksiyonlar ve taşikardi ile kalp ya da taşikardi köşesindeki yetersizlikleri ortaya çıkarabilir ve büyük problemler yaratabilir. Tansiyon, kolesterol, diyabet veya tiroid hastalığından bir veya daha fazlasında kalp rahatsızlığınız varsa yaşam olasılığını artırır. Bu noktada mutlaka Kardiyoloji doktoruna başvurmak doğru olacaktır.

Ayrıca taşikardiye neden olan genetik faktörler de vardır, bunların bir kısmı neden olamaz, ama modern tıbbın çoğunu tedavi edebilir.

Bazı durumlarda, taşikardi hiçbir belirti veya komplikasyona neden olmaz. Ancak tedavi edilmezse, taşikardi normal kalp fonksiyonunu bozabilir ve aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi komplikasyonlara yol açabilir:

– Kalp yetmezliği
– İnme
– Ani kalp durması veya ölüm

TAŞİKARDİ RİSK FAKTÖRLERİ

Kalbe baskı yapan veya kalp dokusuna zarar veren herhangi bir durum taşikardi riskinizi artırabilir. Yaşam tarzı değişiklikleri veya tıbbi tedavi aşağıdaki faktörlerle ilişkili riski azaltabilir:

– Kalp hastalığı
– Yüksek tansiyon
– Uyku apnesi
– Aşırı aktif veya az aktif tiroid
– Sigara içmek
– Diyabet
– Ağır alkol kullanımı
– Ağır kafein kullanımı
– Keyif verici ilaçların kullanımı
– Psikolojik stres veya kaygı
– Anemi

[Toplam:3    Ortalama:3.7/5]

5 YORUMLAR

  1. Taşikardi Nedir? Taşikardinin Nedenleri, Belirtileri ve Kesin Tedavisi 21:27:30 Merhabalar web siten cidden hoşuma gitti, face de paylaştım

  2. Taşikardi Nedir? Taşikardinin Nedenleri, Belirtileri ve Kesin Tedavisi 03:13:46 Selam herkese web siteniz harbiden dikkat çekici, sosyal medyada paylaştım

  3. Giresun merkezden ben Abdülcabbar Eyipişiren. merhaba arkadaşlar sayfa yeminle çok güzel, linkedinde paylaştım 23-12-2018 14:29:45

  4. Taşikardi Nedir? Taşikardinin Nedenleri, Belirtileri ve Kesin Tedavisi 20:09:56 Selamlar web siten vallaha billaha hoşuma gitti, tebrikler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here