Vitiligo Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

0
123
Vitiligo Nedir Vitiligo Belirtileri ve Vitiligo Tedavi Yöntemleri
Vitiligo Nedir Vitiligo Belirtileri ve Vitiligo Tedavi Yöntemleri

Vitiligo Nedir? Vitiligo Belirtileri ve Vitiligo Tedavi Yöntemleri yazımzda sizlere bu hastalığın başlıca sebepleri ve tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz. Vitiligo başlangıcı henüz bilinmemektedir ve bu hastalığın tedavisi konusunda bilgiler sunacağız. Vitiligo tedavi yöntemleri, vitiligo tedavisi bulundu mu 2019 ve 2020 yılında çeşitli araştırmalar da yapılmıştır.

Vitiligo tedavisi ilaçları vitiligo tedavisi 2020 vitiligo ekşi sitesinde de bazı yazıları paylaşacağız.

Vitiligo Hastalığı Nedir?

Vitiligo, pigment kaybı nedeniyle vücutta beyaz bölgelerin oluştuğu bir cilt hastalığıdır. Tedavisi doğru bir şekilde uygulandığında iyileşen bir hastalıktır. Vitiligo vücudun herhangi bir yerini etkileyebilir ancak en çok etkilenen bölgeler eller, ayaklar, genital, yüz ve dudaklardır. Zamanla daha çok bölgeye yayılma riski de mevcuttur. Vitiligo, pigmentasyonla alakalı hastalıklar içinde en yaygın görülenidir.

Vitiligo Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Vitiligonun Sebebi Tam Olarak Bilinmemektedir.Vitiligo nedeniyle vücutta oluşan beyaz lekeler süt gibi belirgin bir beyazlıktadır ve bu lekelerin büyüklükleri 2-3 madeni para büyüklüğünde ya da nokta kadar olmaktadır. Vitiligonun ortaya çıkış sebebi, deriye rengini veren melanosit hücrelerinin azalması nedeniyle pigment üretilememesidir. Stres, güneş yanması, çarpma ve bazı hastalıklar gibi etmenler vitiligonun ortaya çıkmasına ya da şiddetlenmesine neden olur. Vitiligonun sebebi henüz tam olarak bilinmemektedir. Vitiligo her 100 kişiden 1-2 kişide ve 18 ile 22 yaş arasında görülür. Erkek ve kadınlarda görülme sıklığı benzerdir.

Vitiligo Tedavisi

Vitiligolu Bölge Güneşe Karşı Korunmalıdır.Vitiligonun tedavi süreci uzun sürmektedir. Vitiligolu bölge güneşe karşı olan doğal savunmasını yitirmiştir, bu yüzden vitiligolu bölgelerde güneş yanığı gelişebilmektedir. En az 15 faktörlü güneş koruyucu kullanılmalı ve mümkün olduğu sürece güneşten kaçınılmalıdır. Ayrıca vitiligolu bölgeyi makyaj ya da boyalarla örtmek kolay ve güvenli bir yöntemdir.

Vitiligo Nasıl Geçer?

Vitiligonun tedavi yöntemleri; repigmentasyon tedavisi, ışık tedavileri (fototerapi), dar band UVB tedavisi, PUVA tedavisi, ilaç tedavileri, cerrahi tedaviler ve depigmentasyon tedavisidir. Bu tedavi yöntemleri arasında en çok tercih edileni ışın tedavisidir. Tedaviler hastanın maddi durumu, yaşı ve hastalığın şiddeti göz önünde bulundurularak yapılmaktadır. El ve ayak bölgeleri tedavilere geç yanıt vermektedir.

Vitiligo Tedavi Yöntemleri

Vitiligolu hastaların birçoğunda böbrek üstü yetmezliği, şeker hastalığı ve trioid bozukluğu gibi hastalıklar da görülmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here