Yetişkinlerde ve Çocuklarda Dispraksi (gelişimsel koordinasyon bozukluğu)

0
137

Yetişkinlerde ve Çocuklarda Dispraksi

Aynı zamanda gelişimsel koordinasyon bozukluğu (Gelişimsel koordinasyon bozukluğu) olarak da bilinen dispraksi, hareketinizi ve koordinasyonunuzu etkileyen yaygın bir hastalıktır.

Dispraksi zekanızı etkilemez, ancak günlük yaşamı sizin için zorlaştırabilir. Koordinasyon becerilerinizi (örneğin, denge gerektiren işler, spor yapmak veya araba kullanmayı öğrenmek gibi) ve küçük nesneler yazmak veya kullanmak gibi iyi motor becerilerinizi etkileyebilir.

Bu sayfa yetişkinlerde dispraksi üzerine odaklanmaktadır. Çocukluktaki dispraksi hakkında da bilgi edinebilirsiniz .

Dispraksi Hastalığı belirtileri

Dispraksi belirtileri bireyler arasında değişebilir ve zamanla değişebilir. Rutin görevleri zor bulabilir ve işte baş etmek zor olabilir.

Dispraksi varsa, aşağıdakilerle ilgili problemleriniz olabilir:

 • koordinasyon, denge ve hareket
 • iş yerinde ve boş zaman etkinliklerinde yeni beceriler öğrenmek, düşünmek ve bilgiyi hatırlamak
 • giyinme veya zamana göre yemek hazırlama gibi günlük yaşam becerileri
 • küçük nesneleri yazma, yazma, çizme ve kavrama
 • sosyal durumlar
 • duygularınla ​​başa çıkmak
 • zaman yönetimi, planlama ve kişisel organizasyon

Disraksi, serebral palsi ve felç gibi hareketi etkileyen diğer bozukluklarla karıştırılmamalıdır . Tüm entelektüel yeteneklere sahip insanları etkileyebilir.

Dispraks için ne zaman doktora görülebilir?

Teşhis edilmemiş dispraksi veya koordinasyonunuzla ilgili sorun yaşayabileceğinizi düşünüyorsanız, doktorunuza danışın. Belirtilerinizin günlüğünü tutmak iyi bir fikirdir.

Doktorunuz sizi  testler için bir  fizyoterapiste veya mesleki bir terapiste sevk edebilir. Teşhis yapmadan önce hareketlerinizi ve semptomlarınızın sizi nasıl etkilediğini değerlendireceklerdir.

Dispraksi belirtileri

 • dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB)
 • disleksi
 • Otizm spektrum bozukluğu
 • matematik öğrenme ve anlama zorluğu (dyscalculia)
 • depresyonveya anksiyete

Dispraksi nedenleri

Dispraksi erkeklerde daha sık görülür ve genellikle ailelerde akar.

Dispraksi’ye neyin neden olduğu bilinmemektedir, ancak erken doğduysanız geliştirme riski daha yüksek olabilir.

Dispraksi tedavisi

Dispraksi tedavisi olmasa da, durumunuzla başa çıkmanıza yardımcı olabilir ve çalışmalarınızda, işinizde ve ev yaşamınızda başarılı olmanıza yardımcı olacak tedaviler vardır:

 • mesleki terapi- bağımsız kalmanın ve yemek yazma veya yemek hazırlama gibi günlük işleri yönetmenin pratik yollarını bulmanıza yardımcı olmak için
 • bilişsel davranışçı terapi (CBT)- düşünme ve davranış şeklinizi değiştirerek problemlerinizi yönetmenize yardımcı olabilecek bir konuşma terapisi

Ayrıca şunları da yapabilir:

 • formda kalmak- düzenli egzersizler koordinasyonda yardımcı olabilir, yorgunluk hissini azaltır ve kilo almanızı önler
 • elle yazmak zorsa, bilgisayar veya dizüstü bilgisayar kullanmayı öğrenin
 • kuruluşunuzu geliştirmek için bir takvim veya günlük kullanın; bunu telefonunuzla ve bilgisayarınızla senkronize edebilirsiniz.
 • zorluklarınız hakkında nasıl olumlu konuşacağınızı ve bunların üstesinden nasıl geldiğinizi öğrenin
 • Jobcentre Plus’tan Çalışmaya Erişimgibi programlar aracılığıyla destek almak

Dispraksi ile yaşayan insanlara destek

Disraksi, yaşamınız üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir, ancak durumunuzu yönetmenize ve mümkün olan en iyi yaşam kalitesine sahip olmanıza yardımcı olacak destek mevcuttur.

Çocuklarda gelişimsel koordinasyon bozukluğu (dispraksi)

Dispraksi olarak da bilinen gelişimsel koordinasyon bozukluğu (Gelişimsel koordinasyon bozukluğu), bir çocuğun yaşı için günlük aktivitelerinde beklenenden daha az performans göstermesine ve sakince hareket ettiği görülmesine neden olan fiziksel koordinasyonu etkileyen bir durumdur.

Gelişimsel koordinasyon bozukluğu’nin erkeklerde kızlara göre üç ya da dört kat daha yaygın olduğu düşünülmektedir ve bu durum bazen ailelerde görülür.

Bu konu çocuklarda Gelişimsel koordinasyon bozukluğu ile ilgili olmakla birlikte, bu durum çoğu zaman yetişkinlikte sürekli sorunlara neden olmaktadır.

Yetişkinlerde Gelişimsel koordinasyon bozukluğu hakkında bilgi edinin .

Gelişimsel koordinasyon bozukluğu belirtileri

Gelişimsel koordinasyon bozukluğu’li küçük çocuklarda erken gelişim, sürünme, yürüme, kendi kendine beslenme ve giyinme kilometre taşları gecikebilir ve sporda çizim, yazma ve performans genellikle yaşlarının beklenenden gerisindedir.

Hastalığın belirtileri erken yaşta bulunmasına rağmen, çocuklar gelişim oranlarına göre büyük farklılıklar gösterir ve Gelişimsel koordinasyon bozukluğu genellikle hastalığın beş ya da daha fazla yaşına gelene kadar kesin olarak teşhis edilmez.

Çocuklarda Gelişimsel koordinasyon bozukluğu belirtileri hakkında bilgi edinin .

Gelişimsel koordinasyon bozukluğu Ne zaman tıbbi yardım alınmalı

Çocuğunuzun sağlığı veya gelişimi hakkında endişeleriniz varsa, pratisyen hekiminiz veya sağlık ziyaretçinizle – veya bir hemşire, doktor veya özel eğitim ihtiyaçları koordinatörü (SENCO) ile konuşun.

Gerekirse, çocuğunuzu, onları değerlendirecek ve herhangi bir gelişimsel sorunu tanımlamaya çalışacak bir topluluk çocuk doktoruna yönlendirebilirler.

Çocuklarda Gelişimsel koordinasyon bozukluğu teşhisi hakkında bilgi edinin .

Gelişimsel koordinasyon bozukluğu’nun nedenleri

Eşgüdümlü hareketleri gerçekleştirmek, birçok farklı sinirleri ve beynin bölümlerini içeren karmaşık bir işlemdir.

Bu süreçteki herhangi bir problem potansiyel olarak hareket ve koordinasyon ile ilgili zorluklara yol açabilir.

Gelişimsel koordinasyon bozukluğu’li çocuklarda koordinasyonun neden diğer yeteneklerin yanı sıra gelişmediğini de genellikle açık değildir.

Bununla birlikte, çocuğun Gelişimsel koordinasyon bozukluğu gelişme olasılığını artırabilecek bir dizi risk faktörü tanımlanmıştır.

Bunlar şunları içerir:

 • erken doğmuş olmak – gebeliğin 37. haftasından önce
 • düşük doğum ağırlığı ile doğmak
 • Gelişimsel koordinasyon bozukluğu familyası öyküsü olan – tam olarak hangi genlerin bu duruma dahil olabileceği açık olmasa da
 • Hamile iken alkol kullanan ya da yasa dışı uyuşturucu kullanan anne

Gelişimsel koordinasyon bozukluğu’nu tedavi etmek

Gelişimsel koordinasyon bozukluğu’nin tedavisi yoktur, ancak birçok tedavi, çocukların sorunlarını yönetmelerini kolaylaştırabilir.

Bunlar şunları içerir:

 • zor bulduğu faaliyetleri yapmanın yollarını öğretmek – zor hareketleri çok daha küçük parçalara bölmek ve düzenli olarak uygulamak gibi
 • Görevleri daha kolay hale getirmek için uyarlama – örneğin kalemler ve kurşun kalemler üzerinde özel tutacaklar kullanmak, böylece tutmaları daha kolay olur

Gelişimsel koordinasyon bozukluğu çocuğun ne kadar zeki olduğunu etkilemese de, öğrenmelerini zorlaştırabilir ve okula devam edebilmeleri için ilave yardıma ihtiyaçları olabilir.

Gelişimsel koordinasyon bozukluğu tedavisi çocuğunuza göre uyarlanacaktır ve genellikle birlikte çalışan birkaç sağlık çalışanı ile ilgilidir.

Gelişimsel koordinasyon bozukluğu’li bir çocuğun fiziksel koordinasyonu ortalamanın altında kalsa da, bu genellikle yaşlandıkça daha az problem olur.

Ancak, okuldaki zorluklar – özellikle de yazılı çalışma üretmek – çok daha belirgin hale gelebilir ve ebeveynlerden ve öğretmenlerden ekstra yardım gerektirebilir.

Çocuklarda Gelişimsel koordinasyon bozukluğu tedavisi hakkında bilgi edinin .

Dispraksi mi, Gelişimsel koordinasyon bozukluğu mu?

Birleşik Krallık’taki birçok insan ilk olarak küçük çocuklarda gelişen hareket ve koordinasyon zorluklarını belirtmek için dispraksi terimini kullanırken, bu terim bugünlerde sağlık uzmanları tarafından daha az kullanılmaktadır.

Bunun yerine, çoğu sağlık uzmanı durumu tanımlamak için gelişimsel koordinasyon bozukluğu (Gelişimsel koordinasyon bozukluğu) terimini kullanır.

Bu terim genellikle sağlık uzmanları tarafından tercih edilir, çünkü kesinlikle konuşursak, disprakinin birkaç anlamı olabilir.

Örneğin, dispraksi, bir beyin felci ya da kafa travması gibi, beyindeki hasarın bir sonucu olarak daha sonraki yaşamda meydana gelen hareket zorluklarını tanımlamak için kullanılabilir  .

Bazı sağlık uzmanları, Gelişimsel koordinasyon bozukluğu’ye atıfta bulunmak için spesifik gelişimsel motor fonksiyon bozukluğu (SDDMF) terimini de kullanabilir.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here